Data publikacji:

Czym zmyć kropelkę ze skóry i z mebli?

Klej typu kropelka to tani preparat, który można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Jego właściwości pozwalają trwale zespolić ze sobą różne powierzchnie, co okazuje się bardzo praktyczne w przypadku domowych napraw. Niestety, gdy klej dostanie się w niepożądane miejsce, to, co było zaletą, staje się wadą. Czym zmyć kropelkę z palców, mebli i innych powierzchni?
czym zmyć kropelkę

Jak zmyć kropelkę?

Kleje takie jak kropelka lub super glue to preparaty cyjanoakrylowe o mocnym działaniu. W kilka sekund są w stanie zespolić ze sobą różne powierzchnie, a łączeniu nie zagrażają skrajne temperatury czy wilgoć. Klej trudno usunąć, dlatego okazuje się przydatny podczas wielu drobnych, domowych napraw.
Niestety, niewiele osób decyduje się przeczytać instrukcję obsługi kleju, czego efektem są drobne wypadki – sklejenie palców kropelką czy zabrudzenie powierzchni mebli. Wówczas pojawia się pytanie, kropelkę? I jak zrobić to bez większych szkód?
Przede wszystkim, gdy super mocny klej zabrudzi niepożądane okolice, nie panikuj. Kropelka to mocny klej, jednak można usunąć go na wiele sposobów.

Czym zmyć kropelkę z rąk?

Najczęstszym problemem użytkowników kleju cyjanoakrylowego jest zabrudzenie skóry. Najprostszym sposobem zapobiegania kłopotowi jest stosowanie ochronnych, grubych rękawiczek w trakcie używania kropelki. Jeśli jednak dojdzie do sklejenia palców, nie wpadaj w panikę – zmyjesz ją prostymi domowymi metodami.

Jak usunąć kropelkę z palców? Sięgnij po aceton

Aceton to rozpuszczalnik obecny w zmywaczach do paznokci. Jeśli masz go pod ręką, możesz użyć go do usunięcia kropelki z palców. Przelej środek do miseczki, a następnie zanurz w niej palce na około 10 minut. Po tym czasie dłonie wystarczy solidnie umyć i nawilżyć kremem.
Opary acetonu mogą być drażniące, dlatego podczas jego stosowania otwórz okna w pomieszczeniu.

Usuwanie kropelki wodą z solą

Na zastygniętą kropelkę zadziała ciepła woda z dodatkiem soli. Przygotuj roztwór w miseczce i zanurz w niej dłoń na 15–20 minut.

Klej kropelka – środki ostrożności

Pamiętaj, że jeśli kropelka dostanie się do oczu lub błon śluzowych, jak najszybciej należy zgłosić się na pogotowie. Kleje cyjanoakrylowe to szkodliwe substancje, które po przedostaniu się do organizmu wywołują poważne zagrożenie. Kleju kropelka nie należy pozostawiać w zasięgi dzieci.

Alkohol – prosty sposób na zmywanie kropelki

Wysokoprocentowy alkohol to kolejny bezpieczny sposób na zmywanie kropelki ze skóry. Najlepiej sprawdzą się spirytus lub denaturat. Podczas stosowania tego drugiego pamiętaj o otwarciu okien – opary denaturatu mogą być szkodliwe!
Po wymoczeniu skóry w alkoholu zmyj pozostałości kropelki wacikiem, umyj skórę mydłem i zastosuj nawilżający krem.

Czym zmyć klej kropelka z mebli?

Często nieostrożne stosowanie kropelki kończy się zabrudzeniem mebli. Wówczas najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu okaże się specjalistyczny preparat do usuwania klejów cyjanoakrylowych, który rozpuści kropelkę bez uszczerbku na stanie powierzchni. Środek ten można stosować na różnego rodzaju powierzchniach.
Kropelkę z powierzchni szklanych i metalowych możesz usunąć acetonem technicznym o wysokim stężeniu. Nie używaj go jednak na plastiku i drewnie, ponieważ może pozostawić nieestetyczne przebarwienia.
Innym prostym, choć długotrwałym, sposobem usuwania kropelki z mebli jest przecieranie jej wacikiem nasączonym w oleju roślinnym. Kropelka, choć odporna na wilgoć, gorzej znosi długotrwały kontakt z tłustymi substancjami.

Jak zmyć kropelkę z materiału?

Co zrobić, gdy kropelka zabrudzi odzież lub tapicerowany mebel? Okazuje się, że i z tej sytuacji jest wyjście.

Usuwanie kropelki rozgrzanym żelazkiem

Połóż zabrudzony materiał na desce do prasowania wcześniej odpowiednio zabezpieczonej papierem. Wywiń materiał na lewą stronę i prasuj zabrudzone miejsce, stosując wysoką temperaturę żelazka.

Zmywanie kropelki z ubrań octem

Innym delikatnym sposobem usuwania kleju typu kropelka z tkanin jest moczenie ich w occie spirytusowym. Zabrudzony materiał warto pozostawić w nim na całą noc, a kolejnego dnia wytrzeć plamę szmatką. Później wystarczy wyprać odzież w pralce.

Bezpieczna praca z klejem kropelka

Usuwanie kleju kropelka ze skóry i powierzchni może być problematyczne. Najlepiej zapobiegać podobnym sytuacjom, stosując środki ostrożności.
  • Używając kleju cyjanoakrylowego, zadbaj o zabezpieczenia otoczenia gazetami lub innymi podkładkami.
  • Stosuj grube rękawice ochronne, najlepiej wykonane z nieprzemakalnej gumy.
  • Klej kropelka wyciskaj z tubki powoli i ostrożnie, najlepiej na wykałaczkę. Wystarczy odrobina, by skleić uszkodzony przedmiot. Aplikuj go na powierzchnię starannie i delikatnie.
  • Po użyciu kleju od razu mocno zakręć tubkę i umieść ją w kartonowym pudełeczku.
  • Przedmiot sklejony kropelką odstaw w bezpieczne miejsce. Klej wiąże już w kilkanaście sekund, jednak dla pewności warto dać mu nieco więcej czasu na odpowiednie działanie.
  • Jak rozpuścić kropelkę? Podsumowanie

    Do usunięcia kropelki ze skóry możesz użyć preparatów, które masz w domu: acetonu, soli lub alkoholu. Aby delikatnie zmyć ją z mebli, najlepiej zastosować specjalistyczny rozpuszczalnik. W niektórych sytuacjach przydatne okażą się aceton i wysokoprocentowy alkohol.
    Zdjęcie: Evanto Elements