Data publikacji:

Haworsja - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Haworsja to elegancka i ciekawa roślina, nadająca się do uprawy doniczkowej. Cechują ją pokryte białymi brodawka mięsiste liście, układające się w rozety Jest nieszczególnie wymagająca i doskonale poradzą sobie z nią nawet amatorzy ogrodnictwa. Delikatne nawożenie w okresie letnim plus umiarkowane i dość rzadkie podlewanie oraz okres spoczynku zimą.

Haworsja - co to za roślina?


Haworsja jest rośliną  z rodzaju bylinowych sukulentów, z rodziny okrytonasiennych, pochodzącą z Południowej Afryki. Ze względu na swój ogólny wygląd, przez mniej doświadczone osoby bywa mylona z innymi sukulentami np. bardzo popularnym aloesem.
Haworsje cechują się grubymi i mięsistymi liśćmi, często zdobionymi białymi brodawkami (brodawki pokrywają liście z wierzchu oraz od spodu). Liście tworzą ponad ziemię gęste rozety, co nadaje specyficznego charakteru tej roślinie. Do tego liście posiadają orzęsione i ząbkowane brzegi.
Wielkość liści i ich pokrój są zależne od konkretnego gatunku.
Haworsje nie są roślinami trującymi (zarówno dla ludzi, jak i psów, kotów czy innych zwierząt domowych), dlatego można je bezpiecznie hodować w domowych warunkach.

Haworsja rodzaje kwiatów doniczkowych


Gdyby spojrzeć na samą ilość gatunków tej rośliny, można by wyróżnić ich około 160. W Polsce haworsję spotkamy wyłącznie w formie doniczkowej i to w paru popularnych odmianach, które w zupełności zaspokajają zapotrzebowanie miłośników ogrodnictwa.
Haworsja Coopera – posiada gęste rozety, o mięsistych jasnozielonych i grubych liściach, czasem nawet pękatych i pozbawionych charakterystycznych brodawek. Na powierzchni widoczne zaś są podłużne, ciemniejsze prążki. Ostro zakończony wierzchołek bywa półprzeźroczysty.
  • Haworsja Limifolia – w tym gatunku mamy trójkątne i dość szerokie, mięsiste liście w kolorze zielonym. Z obu stron są pokryte rzędami jasnych brodawek. Spotykane są odmiany „Spider White”, „Zebra” czy „Variegata”.
  • Haworsja pasiasta (H. fasciata) – cechują ją szerokie, trójkątne liście. Jednak charakterystyczne rzędy białych brodawek  występują jedynie na spodniej stronie liścia (wierzch jest „pusty”). Liście tworzą dość gęste rozety. Popularne odmiany to „Big Band” oraz „Alba”.
  • Haworsja Reinwardtii – ta odmiana ma rozety wąski i zwarte, które rosną ku górze (a nie wzdłuż tuż nad ziemią) przybierając walcowatą formę. Do tego ma trójkątne, mięsiste liście, w całości pokryte rzędami poprzecznymi białych brodawek.
  • Haworsja wąskolistna – sztywne, wąskie i mięsiste liście o trójkątnych kształtach, tworzą niskie zielone rozety. Liście na spodzie mają poprzeczne rzędy białych brodawek, zaś na górnej stronie brodawki układają się nieregularnie.


Domowa uprawa haworsji


Haworsja jest bardzo wdzięczną rośliną o bardzo specyficznym, ale i oryginalnym wyglądzie. Niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że z rośliną poradzą sobie nawet amatorzy ogrodnictwa.
Roślina rośnie bardzo wolno i oczekuje jasnej lokalizacji, nie koniecznie z bezpośrednią ekspozycją na mocne słońce (chociaż i z nim sobie poradzi). Parapet na wschodniej stronie domu czy mieszkania jest tutaj dobrym wyznacznikiem lokalizacji.

Haworsja latem oczekuje temperatury w okolicach 22-25°C (niektórzy podają 18-24°C) i będzie bardzo wdzięczna za dokarmianie jej nawozami dla kaktusów. Jak to bywa u sukulentów, nie potrzebują szczególnie dużo wody. Podlewać je należy rzadko i w umiarkowanych ilościach. Przy podlewaniu należy uważać, by unikać zamoczenia liści. Dobrym wyznacznikiem przed kolejnym podlaniem jest lekko przeschnięta ziemia.

Zimą należy haworsję przenieść do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia (około 10-15°C). W tym okresie roślina wymaga spoczynku. Podlewanie należy ograniczyć do minimum oraz zaprzestać nawożenia haworsji.


Czy haworsja kwitnie?


Tak, jest to roślina, która kwitnie, lecz jej drobne dzwonkowate kwiaty są bardzo niepozorne. Niestety w warunkach domowych kwitnięcie nie jest czymś regularnym i na kwiaty można nawet czekać kilka do kilkunastu lat. Dlatego lepiej na to kwitnięcie nie czekać, za to można haworsję postawić na parapecie, gdzie będzie świetnie wyglądać i spokojnie się rozwijać.

Rozmnażanie haworsji


Roślinę warto raz na 2-3 lata przesadzić do nowej doniczki. To też doskonała okazja do jej rozmnożenia. Wystarczy w trakcie przesadzania pobrać sadzonki z bocznych odrostów rośliny matecznej. Uzyskane sadzonki umieszczamy w nowej donicy, wypełnionej odpowiednią glebą oraz warstwą drenażu na dnie.
Dla bardziej doświadczonych ogrodników możliwe jest również sadzenie haworsji przez wysiew nasion. Przesadzanie najlepiej wykonywać wiosną oraz wczesnym latem.


Jaka ziemia do haworsji?

Haworsje potrzebują ziemi przepuszczalnej oraz żyznej. Doskonałym wyborem dla tych roślin będzie klasyczna ziemia dla sukulentów lub mieszkanka ziemi kompostowej, wzbogacona o dodatek piasku i gliny.

Uważaj na gnicie haworsji

Haworsja nie jest atakowana przez szkodniki, ani też szczególnie chorowitą rośliną. Przyczyn ewentualnego gnicia (które jest najpoważniejszą „kontuzją” dla tej rośliny), należy upatrywać w nieodpowiednim podlewaniem. Warto pamiętać o przesuszonej ziemi u góry przed kolejnym podlewaniem lub podlewać od dołu, czyli wstawić doniczkę z kwiatem do płaskiego pojemnika napełnionego z wodą. Gleba „pobierze” odpowiednią ilość wody, a po 15-30 minutach resztę wody z pojemnika należy wylać.
Pomimo częstego mylenia haworsji z aloesem, warto przyjrzeć się bliżej tej roślinie. Jest nietuzinkowy wygląd i stosunkowo małe wymagania, powinny zachęcić wiele osób do zainteresowania i umieszczenia tej rośliny wśród domowej flory.
Zdjęcie: Envato/Lana_M
Autor: Redakcja Ceneo