Data publikacji:

Jak gipsować ścianę?

Zabierasz się za remont mieszkania i nie wiesz, jak zagipsować dziury po kołkach? A potem, jak zagipsować ścianę, aby była gładka i miła w dotyku? Podpowiemy ci, czym zaszpachlować dziury, jak zamaskować dziury po gwoździach i jak gipsować ścianę.
jak gipsować ścianę

Jak zagipsować ścianę? Krok po kroku

Zanim pomalujesz ściany, zagipsuj je. Wyrównaj wszelkie ślady powstałe po umieszczeniu gwoździ i kołków. Gipsowanie ścian oraz łatanie dziur po kołkach zrobisz szybko. Podpowiadamy krok po kroku, jak zagipsować dziury w ścianie oraz jak gipsować ścianę.

Przygotowanie do gipsowania ścian

Usuń gwoździe, wkręty i kołki. Podczas wyjmowania ich ze ściany powiększ nieco otwory. Większe dziury po kołkach zapewniają lepsze przyleganie masy szpachlowej. Jak wyjmować gwoździe i kołki ze ściany? Nie musisz być zbytnio ostrożny – poruszaj lekko gwoździem lub śrubą do tyłu i do przodu podczas wyciągania ich ze ściany. W ten sposób nieco poszerzysz otwór.

Oczyść otwór w ścianie przed szpachlowaniem

Zaraz dowiesz się, jak zagipsować dziury po kołkach, ale najpierw musisz jeszcze przygotować się do tego. Jak najdokładniej usuń z otworu wszelkie pozostałości pyłu lub pokruszonego muru. Wszelkie zanieczyszczenia wyciągnij z dziur za pomocą mocnego odkurzacza

Jak zagipsować dziury po kołkach? Nałóż preparat do wgłębnego gruntowania

Duże i głębokie dziury odpowiednio zagruntuj, zanim zabierzesz się do zagipsowania ich. Przed wypełnieniem dużych otworów masą szpachlową wprowadź do nich preparat do wgłębnego gruntowania. Chłonne podłoże wyciąga wodę z masy szpachlowej, zmniejszając jej przyczepność.
Co, jeśli nie masz preparatu do wgłębnego gruntowania, a szukasz odpowiedzi na pytanie, jak szybko zagipsować dziurę w ścianie? Możesz nanieść pędzelkiem nieco wody do otworów po gwoździach przed ich wypełnieniem.
Uwaga – otwory o średnicy poniżej 1 centymetra nie muszą być zwilżane ani traktowane preparatem do wgłębnego gruntowania przed gipsowaniem.

Jak gipsować ścianę? Rozrób masę szpachlową do gipsowania

Do wypełnienia drobnych otworów możesz użyć gotowej masy szpachlowej, wprowadzając ją bezpośrednio do dziur.
Jeśli zaś będziesz gipsować większe dziury, użyj masy szpachlowej do rozrabiania. Wsyp proszek na masę szpachlową do miseczki i dodaj do niej wody w ilości zgodnej z zaleceniami producenta. Dokładnie wymieszaj, używając szpachelki.

Jak szybko zagipsować dziury po kołkach?

Otwory wypełnij masą szpachlową za pomocą szpachelki. Konieczne jest, aby otwory były zagipsowane na całej głębokości – bez pozostawienia pustych przestrzeni. 

Pracuj szybko, bo masa szpachlowa wysycha szybko. 

Jeśli używasz gotowej masy szpachlowej do małych dziur, wyciskaj ją bezpośrednio z tuby do otworów w ścianie i prędko wyrównaj szpachelką.

Jak zagipsować ścianę pokrytą tynkiem surowym?

Jeśli mierzysz się z wyzwaniem, jak zagipsować ścianę pokrytą tynkiem surowym, to najpierw obrób otwory po wypełnieniu za pomocą pacy. Jak? Kilkakrotnie przesuń pacą po naprawionych miejscach.  

Jak długo schnie masa szpachlowa?

Pasę szpachlową trzeba pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Jaki jest czas schnięcia masy szpachlowej? Od pół godziny do godziny. Uwaga – większe i głębsze otwory schną dłużej. Dokładne informacje na temat czasu schnięcia znajdziesz na ulotkach dołączonych do opakowania wybranej przez siebie masy szpachlowej.

Jak zagipsować dziury w ścianie? Dokładnie wyszlifuj zaszpachlowany otwór

Po wyszlifowaniu otworów mogą pozostać na ścianie nierówności. Wówczas wygładź je ręcznie papierem ściernym, jeśli pracujesz na małych otworach. Jeśli zaś pracujesz na dużych otworach – wyszlifuj je za pomocą szlifierki. W razie potrzeby możesz nałożyć kolejną warstwę masy szpachlowej. Pamiętaj jednak, że w przypadku nakładania wielu warstw, masa szpachlowa musi schnąć przez jeden dzień zanim przystąpisz do dalszej obróbki ściany.
Zdjęcie: Envato/ Vladdeep
Autor: Ewa Doniec