Data publikacji:

Jak prać skórzane spodnie? Sposoby na pranie skórzanych spodni

Odzież wykonana ze skóry jest wyjątkowa, niepowtarzalna i ponadczasowa. Jednak podobnie jak inne ubrania ulega zabrudzeniom i w konsekwencji wymaga prania. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: jak prać skórzane spodnie, kurtki i inne elementy garderoby? Kwestia ta jest dość problematyczna w związku z plamami pozostającymi niekiedy po kontakcie wyrobów skórzanych z wodą. Podobne obawy związane z praniem dotyczą też popularnych materiałów woskowanych, które świetnie imitują skórę i wyróżniają się nieco podobnymi właściwościami. Sprawdź, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skórzanej odzieży i czy skórzane spodnie można prać w pralce.
jak prać skórzane spodnie

Jak wyprać skórzane spodnie – od czego zacząć?

Odzież skórzana, w tym spodnie czy kurtki, wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji. Co prawda, czyszczenie tego typu odzieży nie należy do najprostszych i najszybszych czynności, jednak ponadczasowa, zadbana skóra potrafi to wynagrodzić, służąc jako modny, wygodny i elegancki element garderoby na lata.
W przypadku gdy wyczyszczenia i prania wymaga produkt wykonany ze skóry farbowanej, w pierwszej kolejności niezbędne jest utrwalenie kolorów. Nie wszystkie ubrania barwione są w sposób odporny i trwały na działanie czynników czyszczących. Brak użycia specjalnych środków zabezpieczających kolor mogłoby spowodować nieestetyczne odbarwienia lub plamy. Odpowiedni preparat bez problemu kupić można u kaletnika, w sklepie ze specjalistycznymi środkami do pielęgnacji tkanin lub w internecie.
Przed właściwym czyszczeniem odzież skórzaną poddać należy kąpieli utrwalającej kolor przygotowanej z wody o temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza i odpowiedniej ilości produktu przeznaczonego do zabezpieczania barwników w tkaninach. Instrukcja oraz proporcje znajdują się na opakowaniu. Spodnie trzeba całkowicie zanurzyć i rozłożyć na płasko. Dlatego najlepiej jest zrobić to w wannie lub w dużej misce. Kąpiel powinna potrwać około 60 minut. Ważne jest, aby co jakiś czas przekładać odzież i mieszać roztwór. Po tym czasie należy ją wyjąć i rozwiesić, by swobodnie ociekła.

Pranie skóry – jak wyprać skórzane spodnie?

Po właściwym przygotowaniu odzieży skórzanej i utrwaleniu zabarwienia można przejść do właściwej kwestii, czyli tego, jak wyprać skórzane spodnie. Aby czyszczenie było skuteczne, warto użyć specjalnego płynu do prania skór i kożuchów, a jeśli nie ma do niego dostępu, wykorzystać płyn do prania wełny i tkanin delikatnych.
Wodę przygotować należy zgodnie z zaleceniem znajdującym się na danym opakowaniu. Spodnie lub kurtkę następnie zanurzyć trzeba w roztworze i moczyć przez około 30 minut. Po tym czasie ubrania można poddać standardowemu praniu ręcznemu z pomocą specjalnej szczotki lub miękkiej gąbki, delikatnie pocierając powierzchnię odzieży.

Jak wysuszyć spodnie skórzane po praniu?

Aby proces czyszczenia i prania zakończył się powodzeniem, bardzo ważne jest właściwe suszenie spodni skórzanych, które najlepiej rozłożyć na płasko. Po praniu nie należy odciskać ich z wody ani układać na ręcznikach. Odzież skórzana powinna być położona na suszarce. Na kapiącą wodę dobrze będzie ustawić miskę. Taki sposób suszenia zapobiegnie powstaniu nieestetycznych zagnieceń i załamań materiału.
W połowie suszenia spodnie przełożyć należy na drugą stronę, dzięki czemu wyschną równomiernie. Nie powinny być one rozłożone w pobliżu grzejnika ani innego źródła ciepła, by nie uległy skurczeniu. Po całym procesie warto odzież skórzaną naciągnąć w każdą ze stron. Dzięki temu zabiegowi nabierze pierwotnego kształtu i ułoży się w sposób właściwy. Łatwiejsze będzie również dopasowanie ubrania podczas pierwszego zakładania po czyszczeniu.

Jak prać spodnie woskowane?

Odpowiadając na pytanie, jak prać spodnie woskowane oraz inne elementy garderoby wykonane z tego typu materiału, należy zastosować pranie ręczne. Jest to opcja najdelikatniejsza, która najlepiej zadba o specyficzną tkaninę i zapobiegnie jej uszkodzeniom. Aby spodnie woskowane się nie skurczyły i nie zdeformowały, woda przeznaczona do prania nie powinna mieć więcej niż 30 stopni Celsjusza. Najlepszym detergentem czyszczącym w tym przypadku będzie płyn do prania rzeczy delikatnych. Ubrania z materiałów woskowanych zazwyczaj występują w ciemnych kolorach, dlatego można użyć produktu dedykowanego odzieży czarnej.
Jeżeli z jakichś powodów spodnie woskowane nie mogą być wyprane ręcznie, można użyć do tego pralki, ustawiając tryb do tkanin delikatnych, wełny lub prania ręcznego. Temperatura wody w tym przypadku również nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza. To również sposób na to, jak prać skórzaną kurtkę w pralce. Zarówno podczas prania ręcznego, jak i automatycznego zasady czyszczenia tych części garderoby są takie same.
Należy jednak pamiętać, że ta metoda czyszczenia odzieży woskowanej i skórzanej jest dość ryzykowna. Po kilku praniach w pralce tkanina może zacząć się nieestetycznie łuszczyć i kruszyć. Sposoby prania ubrań woskowanych sprawdzą się również wtedy, gdy zastanawiamy się, jak prać skórzane spodnie, gdy wykonane są one ze skóry sztucznej.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!