Data publikacji:

Jak siać trawę? Sposoby na sianie trawy

Wczesna wiosna to czas, kiedy należy zacząć myśleć o wizytówce swojego domu, czyli ogrodzie. Elegancki, zadbany trawnik to podstawa, od której trzeba zacząć. Zielony dywan stanowi idealne tło dla pozostałych roślin, które powinny zostać wyeksponowane. Zatem, jak siać trawę? Mimo iż wysiew i pielęgnacja trawnika nie zaliczają się do najtrudniejszych zajęć, warto wiedzieć jak robić to prawidłowo! 
jak siać trawę

Jak prawidłowo siać trawę? Najlepszy czas na wysiew 

Wybór odpowiedniego terminu na rozpoczęcie wysiewu, to jeden z najważniejszych aspektów w drodze do posiadania idealnego trawnika. Najlepszy czas na sianie trawy to wczesna wiosna, bądź późne lato. Warto jednak śledzić zapowiadane, długoterminowe prognozy pogody, aby zapewnić nasionom optymalne warunki do kiełkowania. Nie można narażać ich na mrozy, ulewne deszcze, a nawet zbyt duże promieniowanie słoneczne, które może je poparzyć. 

Jak zasiać trawnik w zależności od pory roku? 

Jak posiać trawę wczesną wiosną? Decydując się wysiew w kwietniu lub w maju, należy odczekać do momentu, aż pogoda przestanie serwować ostatnie przymrozki, ponieważ cała praca pójdzie na marne. Z kolei intensywne opady deszczu tak samo mogą udaremnić ogrodnikom wszelkie wysiłki. Duże, ciężkie krople wody są w stanie wbić nasiona głęboko w ziemię, przez co nie będą w stanie wykiełkować. A nawet jeśli dadzą radę, zielony dywan będzie nierównomierny, a przez to nieestetyczny. Oczywiście, z całą procedurą nie można też czekać zbyt długo. Warto pamiętać, że młoda trawa nie jest jeszcze odporna tak jak ta dojrzała, więc letnie upały mogą być dla niej nawet zabójcze.  
Jak zasiać trawę wczesną jesienią? Końcówka sierpnia aż do początkowych dni października, to najbezpieczniejszy czas na sianie trawy, ze względu na dogodne warunki atmosferyczne. Brak upałów, ulewnych deszczy, oraz wysoka wilgoć, zarówno w glebie, jak i w powietrzu sprawiają, że nasiona błyskawicznie kiełkują i wypuszczają mocne korzenie. 

Jak siać trawę ręcznie? Technika i wskazówki 

Po dokonaniu wyboru odpowiednich nasion trawy (uniwersalne mieszanki są najlepsze dla początkujących, ze względu na ich wysoką odporność), można brać się za wysiew. W większości ogrodów, szczególnie tych o niewielkich rozmiarach, najbardziej popularne jest ręczne sianie trawy. Jak siać trawnik? Aby to zrobić, należy najpierw odpowiednio przygotować glebę. W pierwszej kolejności niezbędne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, takich jak: kamienie, chwasty i ich korzenie, oraz wszelkie pozostałości po poprzednich roślinach. Aby rozluźnić ziemię, warto wymieszać ją z inną frakcją, taką jak, chociażby piasek. 
Jak dobrze zasiać trawę? W tym celu warto podzielić obszar na mniejsze, równe kwadraty i do każdego z nich przygotować taką samą ilość nasion. Najpopularniejszą techniką jest tzw. wysiewanie na krzyż, czyli sianie w dwóch prostopadłych do siebie kierunkach. Taka metoda pozwoli na równomierne rozprowadzenie nasion, aby w efekcie uzyskać piękny, zielony dywan. Po zakończeniu całego procesu należy dokładnie zgrabić cały obszar. Pozwoli to przykryć nasiona idealną warstwą ziemi, co zabezpieczy je przed promieniowaniem słonecznym.  

Jak zasiać trawę na działce na której trawnik stracił jakość? 

Wiele osób zastanawia się jak zasiać trawę na starym trawniku i czy należy w tym celu pozbywać się tej poprzedniej. Dosiewanie trawy wykonuje się nie tylko na starych trawnikach, lecz także w sytuacjach, kiedy młoda trawa wyrosła nierównomiernie i chce się jedynie uzupełnić ubytki. Zatem jak zasiać trawę w takich przypadkach? Właściwie metoda nie różni się niczym od wysiewu na „dziewiczym” terenie. Wystarczy jedynie pamiętać, że trawę dosiewa się wyłącznie w miejscu ubytków lub miejsc o niesatysfakcjonującej gęstości trawnika, po wcześniejszym oczyszczeniu i spulchnieniu. 
Zdjęcie: Envato/ dreamypixel 
Autor: Redakcja Ceneo