Data publikacji:

Jak sprawdzić olej w skrzyni biegów?

Jak sprawdzić stan oleju w skrzyni biegów? Bo przecież zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postoju (kiedy to skrzynia również pracuje na tak zwanym biegu jałowym) wszystkie jej elementy są w nieustannym ruchu. Prawidłowy poziom oleju w skrzyni biegów jest więc kluczowy dla pojedynczych kół zmiany biegów, łożysk oraz innych elementów które się w niej znajdują. Czy wiesz, jak sprawdzić olej w skrzyni biegów?
jak sprawdzić olej w skrzyni biegów

Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów automatycznej?

Olej w automatycznej skrzyni biegów służy zarówno do jej smarowania, jak i do samej pracy. Jeśli w skrzyni biegów w automacie zabraknie oleju, możesz zepsuć skrzynię biegów przy jeździe. Z tego właśnie względu producenci automatycznych skrzyń biegów zazwyczaj stosują bagnety do sprawdzania poziomu oleju. 
W większość samochodów z automatyczną skrzynią biegów olej w automatycznej skrzyni biegów sprawdza się tylko na rozgrzanym silniku. Jednak pamiętaj o tym, że niektóre typy przekładni w niektórych markach (występuje to na przykład w Volvo) mają bagnet z podziałką na poziom dla zimnego oleju i poziom dla oleju gorącego.

Jak często trzeba sprawdzić poziom oleju w automatycznej skrzyni biegów?

Nie trzeba tego robić często. Wystarczy raz do roku. Nie ma potrzeby tego robić częściej.
Co innego w autach terenowych, gdzie olej trzeba sprawdzić za każdym razem, gdy przejedziesz przez wodę głębszą niż dopuszcza producent. Wtedy olej w aucie terenowym trzeba sprawdzić za każdym razem. Przy czym pamiętaj, żeby przy sprawdzeniu dokładnie skupić się na poziomie samego oleju, bo oleju (razem z wodą) będzie więcej niż wcześniej. Masz więc już odpowiedź na pytanie: „Jak sprawdzić stan oleju w skrzyni automatycznej jeep?”. 

Jak sprawdzić olej w skrzyni biegów manualnej? 

Krok po kroku opisujemy, jak sprawdzić olej w manualnej skrzyni biegów:
 • Ustaw auto na równej powierzchni. 
 • Zaciągnij hamulec ręczny.
 • Znad śrubę kontrolną na jednej z bocznych ścian skrzyni biegów.
 • Podłóż pod nią miskę, która w razie wycieku zgromadzi w sobie olej.
 • Odkręć powoli śrubę – przed jej całkowitym wyciągnięciem olej zacznie wyciekać; będzie to oznaczało, że poziom jest w porządku i można ją ponownie zakręcić.
 • Podczas pomiaru poziomu oleju miarkę (bagnet) wsunąć do oporu w otwór rurki wlewu.
 • Po zetknięciu się końcówki miarki poziomu oleju z dnem skrzyni biegów może zdarzyć się tak, że część miarki będzie wystawała z rurki wlewu oleju. To normalne dla niektórych aut. 
 • Jeśli uda ci się ją wyciągnąć, to oznacza, że należy uzupełnić olej, więc udaj się do warsztatu samochodowego.
 • Zatyczkę otworu wlewu możesz ponownie zabezpieczyć kołkiem zabezpieczającym.
 • Jak często sprawdzać olej w skrzyni biegów manualnej?

  Jeśli nie zauważasz widocznych problemów ze skrzynią biegów, to sprawdzaj poziom oleju w skrzyni biegów co 100 tysięcy kilometrów. Upewnij się w książce serwisowej producenta, jakie są szczegółowe zalecenia odnośnie prawidłowego eksploatowania twojego pojazdu.

  Co warto sprawdzić, gdy badasz poziom oleju w skrzyni biegów?

  Przy okazji badania poziomu oleju w skrzyni biegów, sprawdź jego:
 • kondycję – jeśli olejowi bliżej jest do koloru brązowego niż do czerwonego, wymień olej niezwłocznie;
 • zapach – wyraźny zapach spalenizny na bagnecie może oznaczać problemy, które albo czekają cię w bliskiej przyszłości, albo już się rozpoczęły, a ich konsekwencji jeszcze nie dostrzegłeś. 
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.