Data publikacji:

Jak tanio zbudować domek narzędziowy?

Właściciele przydomowych ogrodów lub działek bardzo często posiadają sporą kolekcję narzędzi i maszyn, a także środków ochrony roślin i innych akcesoriów, takich jak grille, składane baseny lub brodziki. Ich przechowywanie w domu lub garażu nastręcza sporo problemów, ze względu na zajmowane przez nie miejsce. Dlatego też wiele osób decyduje się postawienie domku narzędziowego, pozwalającego dodatkowo na wykonywanie we wnętrzu różnego typu prac konserwatorskich bez obawy o kaprysy pogody. Postawienie takiej konstrukcji nie musi być specjalnie drogie, dlatego też podpowiadamy, jak tanio zbudować domek narzędziowy.
jak tanio zbudować domek narzędziowy
Na wstępie należy podkreślić, że budowa domku narzędziowego nie wymaga specjalnego pozwolenia. Przepisy wymagają go dopiero wówczas, gdy powierzchnia budynku gospodarczego przekracza 35 metrów kwadratowych.
Chcąc postawić domek narzędziowy, w pierwszej kolejności decydujemy, z jakiego materiału będzie on wykonany. Mamy tutaj do wyboru trzy opcje:
  • domek z drewna,
  • domek z płyt OBS,
  • domek z blachy.
  • Materiały te wykorzystywane będą do ułożenia ścian oraz dachu. Fundamenty oraz szkielet stawiamy w identyczny sposób.

    Domki narzędziowe z drewna

    Domki robione z drewna, w zależności od wybranego gatunku i rodzaju desek (wybieramy tutaj najczęściej świerk i sosnę), będą droższe nawet o kilkadziesiąt procent od dwóch pozostałych opcji. Deski są ciężkie i wymagają więcej uwagi w trakcie przycinania, co wydłuża czas budowy.
    Dla oszczędnych osób ciekawą alternatywą może być tutaj jednak skorzystanie z używanego materiału, pochodzącego np. z rozbiórki. Wiele do życzenia będzie jednak pozostawiała wówczas estetyka tego rodzaju konstrukcji, nawet jeżeli zostanie ona pomalowana. Domki z drewna będą jednak najbardziej trwałe, a dobrze przygotowane posłużą przez wiele lat. Musimy tylko pamiętać o ich regularnej konserwacji, za pomocą lakierów, farb lub bejc.

    Domki narzędziowe z płyt OBS

    Płyty OBS są popularnym materiałem budowlanym i wykończeniowym, wytwarza się je z wielowarstwowo sprasowanych drewnianych wiór. Charakteryzują się łatwą dostępnością, dużą wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe, elastycznością, a także łatwością obróbki. Co ważne, są też względnie tanie, a ponieważ sprzedawane są w formie dużych i lekkich płyt, ich montaż jest mniej pracochłonny. Domki narzędziowe z OSB nie będą jednak tak trwałe, jak te wykończone drewnianymi deskami. Materiał można jednak szybko i łatwo wymienić.
    Sporym minusem składzików tego typu jest z pewnością ich estetyka, niezabezpieczone płyty szybko tracą kolor pod wpływem słońca i deszczu, wymagają więc malowania lub lakierowania.

    Domki narzędziowe z blachy

    Domek wykończony blachą przygotujemy dość szybko i niskim kosztem. Materiał jest bardzo lekki i podatny na obróbkę, w tym zginanie. Niestety nie ma zbyt dobrych właściwości izolacyjnych, ściany składzika będą więc cienkie i nie przymocujemy bezpośrednio do nich półek lub haków na narzędzia czy rower.
    Nawet dobrze zabezpieczona blacha jest oczywiście niezwykle podatna na korozje. Ogniska rdzy mogą wytworzyć się bardzo szybko wokół drobnych rys i wgięć oraz błyskawicznie rozprzestrzenić. Po kilku latach w ścianach znajdziemy już drobne otwory. Na szczęście wymiana blaszanych płyt nie będzie przysparzać problemów.

    Jaki projekt taniego domku narzędziowego?

    Prace nad domkiem rozpoczynamy od wykonania fundamentów. Droższą metodą jest tutaj wykonanie betonowej wylewki na jego całej powierzchni. Tańsze rozwiązanie to punktowe zakopanie bloczków konstrukcyjnych, do których przymocowujemy pionowe belki nośne utrzymujące całą konstrukcję
    Aby zaoszczędzić, najtańsze domki narzędziowe będą pozbawione dodatkowych elementów, takich jak okna czy otynkowane lub ocieplane ściany. Unikamy też stosowania droższych materiałów na wykończenie dachu. W jego przypadku najlepiej zdecydować się na konstrukcję jednospadową (jej minimalne nachylenie wynosi 3 stopnie), którą przed wodą zabezpieczamy papą albo płytami z tworzywa lub metalu.
    Dodatkową oszczędnością na materiałach może być budowa składzika przyściennego przylegającego bezpośrednio do elewacji innego budynku (garażu lub domu). W ten sposób możemy uniknąć stawiania jednej lub dwóch ścian.
    W przypadku drzwi stawiamy na najprostsze rozwiązanie, oparte na szkielecie zbitym z belek kantówek, do których przymocowujemy blachę, deski lub płytę OSB. Całość przykręcamy do słupów nośnych wejścia za pomocą prostych zawiasów. Następnie dodajemy proste zamknięcie na haczyk lub kłódkę.
    Aby tani domek nie psuł wyglądu ogrodu, bardzo często zasłania się go krzewami lub drzewami. Prym wiodą tutaj szybkorosnące iglaki, takiej jak popularne żywotniki, znane też powszechnie jako tuje.

    Gotowe domki narzędziowe ze sklepu

    W ostatnich latach coraz więcej osób porzuca pomysł własnoręcznej budowy domku na rzecz gotowych modeli do samodzielnego złożenia. Ceny takich konstrukcji wahają się od ok. 800 złotych, za najprostsze składziki o powierzchni ok. 1,5 metra kwadratowego, po najdroższe za ok. 2000–4000 złotych, wyposażone w okna, przeszklone drzwi i wiele innych udogodnień. Rozwiązania te nie należy więc do tanich.
    Zdjęcie: Envato Elements