Data publikacji:

Jak wszyć taśmę do firanki?


Wiele prac można wykonać samodzielnie i nie trzeba korzystać z pomocy profesjonalistów. Jedną z nich jest wszywanie taśmy do firanki. Dzięki temu można zaoszczędzić, a przy tym stworzyć ładną dekorację okna. Zatem, jak wszyć taśmę do firanki i na co należy zwrócić uwagę?
firany

Wybór taśmy do firanki ma znaczenie


Taśma do firanki występuje w wielu wariantach. Najbardziej popularna jest taśma marszcząca typu ołówek. Dzięki niej łatwo i szybko można stworzyć zakładki z centymetrowym odstępem między marszczeniami. Dostępna jest także taśma typu smok, którą marszczy się naprzemiennie. Jest najbardziej reprezentacyjna spośród dostępnych na rynku taśm. Dodatkowo można ją swobodnie regulować. Świetnym wyborem jest także taśma zakładkowa, którą określa się też kontrą. Ta nazwa wynika z tego, że w jednej zakładce można gromadzić określoną liczbę kontr. Dzięki niej można najbardziej regularnie ułożyć firankę. Trzeba też zwrócić uwagę na szerokości taśm. Dostępne są modele o szerokości od 2,5 cm do nawet 10 cm. Oczywiście mamy dla was jeszcze jedną radę, a mianowicie zawsze kupujcie około metra bieżącego więcej, tak na wszelki wypadek.

Taśma marszcząca smok oraz taśma marszcząca ołówek dostępne są na Ceneo.pl.

Taśma do firan - jak wszyć?


Teraz poradzimy wam, jak wszyć taśmę do firanki krok po kroku. Na samym początku odcinamy kawałek brzegu taśmy. Dzięki temu będzie ją można bardzo łatwo zawiązać na węzełek ze sznurków. Węzeł musi być mocny, gdyż w innym przypadku może się wysunąć z prowadnic. W następnym kroku nakładamy na firankę taśmę marszczącą, pamiętając, by sznurki zawsze znajdowały się na zewnątrz firanki. Teraz wykonujemy mocny szew, co zapobiega odpruciu się taśmy. Pozostaje już tylko wszycie taśmy przy brzegu firanki, jednak nie możecie w tym czasie jej naciągać. W przeciwnym razie będziecie mieć problem z wszyciem kolejnego szwu. Dodatkowo warto utrzymywać firankę w jednym miejscu. W ten sposób zapewnicie sobie precyzję pracy i większą wygodę. Tak właśnie dotarliśmy do ostatniego etapu, a więc zmarszczenia taśmy podczas naciągania sznureczków.

Jak wszyć taśmę z koralikami do firanki?


Wszycie taśmy z koralikami do firanki jest trudniejsze i wymaga większej precyzji. Jeżeli posiadacie taśmę marszczoną z dekoracyjnymi kryształkami, to należy przygotować wcześniej obszytą lamówkę i dobrać ją do rodzaju materiału. W przypadku firan ażurowych wystarczy zastosować taśmę o szerokości 2,5 cm. Koniecznie należy wszywać taśmę od samej góry bądź też nieco niżej górnej linii tkaniny, pamiętając, że musi być wszyta równolegle do brzegu firanki. Trzeba teraz przełożyć taśmę na prawą stronę i przeszywać, przeprowadzając pierwszy ścieg. Natomiast drugi brzeg taśmy należy odwrócić na drugą stronę, podwinąć i ponownie przeszyć. Jeżeli jednak podobają się wam szersze taśmy, to lepiej do tego celu zastosować trzy bądź cztery równoległe ściegi. Najlepiej sprawdza się taśma z koralikami typu smok.

Taśma do firan z koralikami dostępna jest na Ceneo.pl.

Co warto wiedzieć, by efekty były najlepsze?


Przygotowaliśmy dla was także kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym praca będzie łatwiejsza, a być może i efekty lepsze.

Po pierwsze: pamiętajcie, że można ukryć element łączący firankę z karniszem, wystarczy tylko zastosować wypust tkaniny pod taśmą.

Po drugie: jeżeli macie firankę z wzorkami bądź taką zasłonkę, to lepiej prezentują się niewielkie marszczenia, gdyż w innym przypadku wzór może nie być równy, a całość nie będzie prezentować się symetrycznie.

Po trzecie: dobrze sprawdzają się taśmy żyłkowe, które można wykorzystać nawet do zasłon. Są nie tylko minimalistyczne, ale też niemal niewidoczne.

Po czwarte: węzeł musi być łatwy do rozwiązania, gdyż dzięki temu łatwiej się pierze.

Taśmę firanową możecie wszywać ręcznie, choć oczywiście nie jest to takie łatwe i wymaga dużej precyzji, gdyż w innym wypadku efekty mogą nie być dobre - taśma nie będzie wszyta równo. Lepiej zdecydować się na wszywanie taśmy na maszynie, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić czas.
autor: Dorota Wachholz