Data publikacji:

Jak wymienić uszczelkę w kranie?

Jak naprawić cieknący kran? Wymiana uszczelki w kranie nie musi spędzać ci snu z powiek. Przy odrobinie chęci (i oczywiście – użyciu odpowiednich narzędzi) – sprawnie wymienisz uszczelkę w cieknącym kranie. Jeśli nie wiesz, jak wymienić uszczelkę w kranie, to zapraszamy cię do lektury naszego krótkiego i przydatnego artykułu. 
jak wymienić uszczelkę

Cieknący kran – wymiana uszczelki w kranie. Zrób to sam!

Jeśli woda z kranu cieknie, mimo że kurki są zakręcone, to znak, że uszczelka podlega wymianie. Możesz to zrobić samodzielnie. Wymiana uszczelki w kranie jest bowiem dość łatwa.
Najczęstszą przyczyną kapania wody z kranu są zużyte uszczelki, czyli wykonane z gumy lub tworzyw sztucznych elementy, które mają za zadanie zapobiec niekontrolowanemu wydostawaniu się wody z kranu. Inaczej mówiąc – rolą uszczelek jest utrzymanie w systemie wodociągowym ciśnienia wody oraz odizolowanie jej od otoczenia. Jeśli uszczelki są stare, sparciałe lub uszkodzone, woda wydostaje się z kranu na wszelkie możliwe sposoby, a następnie marnuje. Nierzadko pozostawiając nieestetyczne nacieki na białym montażu, a nawet ścianie. 

Jak wymienić uszczelkę w kranie?

To dość proste. Z nami dowiesz się, jak wymienić uszczelkę w kranie krok po kroku.
 1. Przygotuj: miskę, ścierki, klucze płaskie, komplet nowych uszczelek (najlepiej nylonowych), śrubokręt.
 2. Zamknij centralny zawór wody. To czynność niezbędna. Jeśli tego nie zrobisz, zanim przystąpisz do majstrowania przy wymianie uszczelek na nowe, to możesz zalać całe mieszkanie wodą, która momentalnie wydostanie się z rur na ciebie, podłogę i ściany.
 3. Pod kran podstaw miskę.
 4. Okręć wylewkę i poczekaj aż do miski spłynie z rur cała woda.
 5. Cienkim śrubokrętem wyciągnij zaślepkę, która przykrywa śrubę na wylewce.
 6. Umiejscowioną na środku kranu śrubę wykręć przy pomocy klucza. 
 7. Wyjmij starą uszczelkę, gdy odkręcisz wylewkę.
 8. Po zdjęciu starej uszczelki załóż nową o tym samym rozmiarze, co poprzednia. Dobra wiadomość dla ciebie jest taka, że uszczelki do kranów są typowe. Jaki w tego wniosek? Kupując taką do głowicy kranu, powinieneś otrzymać właściwą uszczelkę. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, to do sklepu hydraulicznego zabierz starą uszczelkę, a sprzedawca doradzi ci, jaką nową uszczelkę do kranu kupić.
 9. Dokładnie dokręć wszystkie części.
 10. Odkręć wodę, poczekaj aż strumień się wyrówna. Sprawdź, czy kran działa prawidłowo i czy woda przy zakręconych kurkach już nie kapie.
Koniec! Proste? Samodzielna wymiana uszczelki w kranie wcale nie jest trudna. Nie zajmie ci też wiele czasu. 

A co, jeśli kapiący kran to nie stara uszczelka? Czyli o innych przyczynach, dlaczego kapie z kranu

Naprawiając kran sprawdź także:
 • sitko znajdujące się przy końcówce wylewki. Jeżeli sitko jest bardzo zniszczone i zanieczyszczone przez kamień – wymień je na nowe. Jeśli zaś wymaga tylko wyczyszczenia, to zanieczyszczone sitko przemyj wodą z dodatkiem octu albo kwasku cytrynowego. Ocet oraz kwasek cytrynowy sprawiają, że kamień znika, nabłyszczają armaturę i odkażają ją w naturalny sposób;
 • czy głowica była dobrze dokręcona. Sprawdź to kluczem płaskim (ewentualnie nastawnym). Jeżeli była dokręcona – wykręć ją i wyjmij. A jeśli nie była dokręcona prawidłowo, to mogło być to przyczyną wycieku wody z kranu.

Prawidłowo zamontowana bateria 

Pamiętaj – dopiero po upewnieniu się, że bateria jest prawidłowo zmontowana, odkręć główny zawór wody. Jeśli chcesz profesjonalnie wymienić uszczelkę w kranie, to oczyść gwinty zewnętrzne z pozostałości po materiałach uszczelniających użytych wcześniej, a ich miejsca owiń taśmą hydrauliczną, lekko ją naciągając. 
Zdjęcie: Envato/ twenty20photos
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.