Data publikacji:

Jak zamontować geberit?

Montaż geberitu, czyli montaż stelaża podtynkowego, to rozwiązanie, które dodaje łazience lekkości. To czysty i estetyczny wygląd. Dobrze wykonany montaż zestawu podtynkowego WC i bidetu to gwarancja pięknej łazienki i funkcjonalnego rozwiązania na lata. Jak zamontować geberit? Czytaj nasz artykuł i zrób to samodzielnie.
jak zamontować gerberit

Rodzaje stelaży podtynkowych – montaż geberitu

Są trzy rodzaje stelaży podtynkowych. Opiszemy je krótko, byś wiedział, co najlepiej zamontować w łazience.
  1. Stelaż do zabudowy mokrej – to stalowa rama z uchwytami do podejść wodno-kanalizacyjnych, elementami do przymocowania ceramiki oraz zbiornik spłukujący. Bardzo pracochłonna jest jego instalacja. Nie może być obciążony przyborem sanitarnym. Konieczny jest montaż na pełnej ścianie i dodatkowe obmurowanie lub we wcześniej przygotowanej wnęce w murze.
  2. Stelaż do zabudowy suchej – to bardzo wytrzymała rama stalowa, bez trudu znosząca ciężar ceramiki i użytkownika. Jest to montaż stelaża WC w ściance działowej lub przy ścianie murowanej. Należy zamocować go do podłogi i ściany nośnej lub do elementów przytwierdzanych do sufitu i podłogi.
  3. Stelaż do zabudowy wysokiej – najczęściej wybierany. Przycisk spłukujący znajdzie się nie na ściance za muszlą, lecz w utworzonej za nią półce. Wysokość stelaża WC to 110–130 centymetrów.

Geberit – montaż. Dokładne pomiary to klucz do sukcesu!

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować geberit, to pierwszym krokiem, który musisz wykonać, jest wykonanie dokładnych pomiarów. Wysokość, jakiej wymaga zabudowa geberitu, to około 120 centymetrów, a szerokość to około 50 centymetrów.
Przy planowaniu montażu uwzględnij również przestrzeń potrzebną na swobodne poruszanie się i korzystanie z toalety.

W jakim momencie prac remontowych zamontować geberit?

Montaż geberitu wykonaj po wyrównaniu ścian i podłóg. Linię montażu należy wyznaczyć, mierząc od poziomu posadzki. Grubość wylewki, czyli grubość posadzki, musi wynosić minimum 4 centymetry. Inaczej istnieje ryzyko zniszczenia kafelków, które znajdą się na ściance. Wybierz także sposób mocowania. Zazwyczaj wybiera się do tego cztery punkty – dwa do podłogi i dwa do ściany.

Geberit – montaż i podłączenie wody do geberitu

Podłączenie wody do stelaża WC wykonaj po zakończeniu montażu zestawu podtynkowego. Czym jest więc podłączenie wody do geberitu? Podłączenie wody do stelaża WC to przyłączenie rury ściekowej, doprowadzenie wody i przymocowanie szpilki do zawieszenia miski ustępowej.  
Uf! Udało się? Jeśli już podłączenie wody do geberitu masz za sobą, to teraz osadź panel przycisku spłukującego. W dalszej kolejności sprawdź, czy poprawnie wypoziomowałeś stelaż. 

Jak zabudować geberit?

Wiesz już, jak zamontować geberit. Teraz czas na jego zabudowanie. Najczęściej praktykuje się zabudowanie geberitu płytą g-k (płytą gipsowo-kartonową). Zabudowa geberitu płytą g-k o grubości 12,5 milimetra wiąże się z koniecznością ułożenia dwóch jej warstw. Do łazienki wybierz zielone płyty g-k, dlatego że charakteryzują się one większą odpornością na wilgoć. 
W płycie frontowej wytnij otwory na przycisk, przyłącza i szpilki montażowe. W dalszej kolejności możesz przykleić kafelki na obudowanej płytą ściance.

Geberit – montaż. Zbiór przydatnych wskazówek

Mamy dla ciebie kilka wskazówek dotyczących zalecanych odległości w łazience, dzięki którym łatwiej będzie Ci funkcjonować w niej.
  1. Pomiędzy sedesem a umywalką pozostaw 20–30 centymetrów odstępu.
  2. Bidet i miskę sedesową montuj na tej samej wysokości.
  3. Brzeg sedesu powinien znaleźć się około 40–45 centymetrów nad poziomem posadzki.
  4. Optymalna przestrzeń „wolna” przed sedesem: 80 × 60–80 centymetrów.
Zdjęcie: Envato/ Sandsun
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.