Data modyfikacji:

Jak zbudować saunę ogrodową?


Coraz więcej osób decyduje się na saunę w swoim ogrodzie. Choć można kupić gotową konstrukcję, to dla majsterkowiczów gratką będzie jej samodzielne wykonanie. Zatem, jak zbudować saunę ogrodową? O czym należy pamiętać i jakie materiały wybrać?
sauna ogrodowa

Sauna ogrodowa – rodzaje i usytuowanie


Bez wątpienia zażywanie kąpieli parowych w saunach rzymskich albo korzystanie z suchej sauny fińskiej jest coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Można zdecydować się także na ruskie banie albo sauny solne czy też nowoczesne sauny na podczerwień. Niezależnie od rodzaju istotne znaczenie ma usytuowanie sauny w ogrodzie. Powinna ona znajdować się w pewnej odległości od zabudowań, aby zapewnić ochronę przeciwpożarową. Warto podkreślić, że gotowe sauny w formie domków wyposażone dodatkowo w piec wraz ze sterownikiem i obudową to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Sauna ogrodowa w tradycyjnym kształcie, prezentującą się niczym domek ogrodowy, saunę-kabinę bądź saunę w kształcie kostki lub beczki.

Sauna ogrodowa – zrób to sam


Chcąc samodzielnie wykonać saunę ogrodową, najpierw trzeba zadbać o odpowiedni fundament, może być to także wylewka betonowa albo bloczki betonowe. Sama konstrukcja najczęściej wykonywana jest z drewna. Tutaj polecane są gatunki, które są odporne na wilgoć, zatem świerk skandynawski, osika, cedr czy też jodła kanadyjska. Wnętrze także wykańcza się drewnem, najlepiej panelami tego samego gatunku, w ten sposób można zyskać spójność aranżacyjną. Podłoga także może być drewniana, ale do jej wykończenia sprawdzą się także kamień lub płytki ceramiczne, czyli materiały dobrze oddające ciepło. Bezpieczeństwo zapewni zastosowanie drewnianych kratownic. Trzeba również wykonać podłączenie do instalacji elektrycznej i wodnej. Pomiędzy panelami a ścianą zewnętrzną musi znaleźć się także izolacja sauny ogrodowej, którą najlepiej wykonać z wełny mineralnej. Kiedy już konstrukcja jest wykonana, a wnętrze wykończone, to należy zadbać o wyposażenie. Ławki w saunie mogą tworzyć wielopoziomową konstrukcję, ale w przypadku sauny dla dwóch osób wystarczy nawet jedna. Oczywiście w saunie trzeba zainstalować piec, najlepiej elektryczny, i tu należy skorzystać z pomocy elektryka. Miejsce, gdzie zażywa się gorących kąpieli to jedno, ale po wyjściu z sauny musi być możliwość wzięcia chłodnego prysznica, zatem i ten trzeba zamontować albo w ogrodzie, albo w wydzielonym pomieszczeniu.

Podłogę do sauny i natrysk ogrodowy znajdziesz w portalu Ceneo.pl.

Samodzielne wykonanie sauny – jak nie popełnić błędów?


Decydując się na samodzielną budowę sauny, bardzo łatwo popełnić błędy. Do niektórych czynności, jak choćby wykonania elektryki, warto zaangażować fachowca. Warto wiedzieć, jakie powinny być minimalne rozmiary sauny ogrodowej, by dostosować ją do własnych potrzeb. Otóż minimalne wymiary sauny dla jednej osoby to 1,5 x 1,5 m. Gdy z sauny będą korzystać dwie lub trzy osoby, należy zbudować konstrukcję przynajmniej 2,5 x 2,5 m. Warto wykonać projekt sauny i uwzględnić wszystkie elementy, które się w niej znajdą. Jeśli ma mieć ona formę domku ogrodowego, to można dobudować kuchnię letnią, barek albo zaprojektować ogród na dachu. Nie można też zapomnieć o warstwie termoizolacyjnej, która jest niezbędna. Bardzo często izolowana jest także podłoga, gdzie stosuje się styropian. Niezbędna jest też prawidłowo wykonana wentylacja sauny ogrodowej. Wlot powietrza powinien być umieszczony bezpośrednio pod piecem, a powierzchnia jego przekroju wynosi mniej więcej 125 cm2. Wylot musi znajdować się jak najdalej od wlotu. Z kolei w przypadku zastosowania wentylacji mechanicznej konieczny jest elektryczny wentylator wyciągowy. Wlot montuje się nad piecem w saunie, z kolei wylot po przeciwnej stronie przy podłodze. W tym przypadku jest jeszcze drugi wylot pod sufitem, który w czasie kąpieli w saunie jest zamknięty.

Samodzielne wykonanie sauny to sporo pracy. Jednak, mając smykałkę majsterkowicza, można sobie z tym zadaniem poradzić, a potem już cieszyć się parową kąpielą, gwarantującą pozbycie się toksyn czy sprzyjającą redukcji masy ciała i cellulitu.
Autorka: Justyna Dot