Data publikacji:

Jak zrobić dużą kulę do ogrodu?

Chcesz mieć w swoim ogrodzie małe i duże kule z betonu? To nic trudnego! Podpowiadamy, jak zrobić dużą kulę do ogrodu – samodzielnie i małymi nakładami sił. Możesz je też pomalować. Czy już czujesz, jak upiększą twój ogród? Tak? :) To zakasuj rękawy i działaj! A może chcesz wiedzieć, jak zrobić donicę z betonu i szmaty? O tym też przeczytasz w naszym artykule. 
jak zrobić dużą kulę do ogrodu

Kule betonowe – jak zrobić dużą kulę do ogrodu?

Materiały i akcesoria potrzebne, jeśli chcesz mieć kule z betonu w swoim ogrodzie: piłka plażowa, folia stretch lub spożywcza, marker, tkaniny – najlepiej z naturalnych włókien, cement, woda, szpachla, klej do płytek, wiaderko, papier ścierny o granulacji 12.

Jak zrobić kulę z betonu krok po kroku?

Krok po kroku samodzielnie zrobisz kule z betonu do ogrodu w następujący sposób:
 1. Napompowaną piłkę owiń folią.
 2. Zaznacz markerem okrąg wokół ustnika do nadmuchiwania piłki – obszar, przez który wyciągniesz piłkę po utworzeniu formy. 
 3. Tkaninę potnij w paski różnej szerokości i długości. Zacznij od 7 × 30 cm.  
 4. Namocz paski i mocno odciśnij.
 5. W wiaderku wymieszaj cement z wodą do postaci gęstej papki. Uwaga – zaprawa nie może być zbyt rzadka, bo ostateczna forma wyjdzie ci zbyt wiotka. 
 6. Wrzuć do wiadra z cementem i wodą mokre paski tkaniny.
 7. Paskami zacznij obkładać piłkę zabezpieczoną folią.
 8. Poszczególne elementy formy muszą zdążyć zaschnąć, zanim zaczniesz opracowywać drugą stronę piłki (dziel więc pracę na etapy). 
 9. Gdy po wyschnięciu formy uznasz, że jest wystarczająco sztywna i wytrzymała, wypuść powietrze z piłki.
 10. Forma jest gotowa.
Jak zrobić kule do ogrodu? Część druga prac DIY
10 punktów, które mówią o tym, jak zrobić dużą kulę do ogrodu, to nie koniec. Teraz trzeba formę oszlifować i pomalować gruntem. 
Jeśli masz jakieś wątpliwości, jak zrobić kulę do ogrodu, obejrzyj filmiki na YouTubie „Jak zrobić kulę z betonu”. 

Styropianowe formy do betonu – kule do ogrodu – DIY

Korzystają z nich rękodzielnicy. Dużą zaletą formy styropianowej jest jej niewielka waga, dzięki czemu praca z formą nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku. 

Jak zrobić donicę z betonu i szmaty w kilku prostych krokach?

Zastanawiasz się, jak zrobić donice ze szmat i cementu? Postępuj tak:
 1. Klej (do płytek ceramicznych, koniecznie mrozoodporny) wymieszaj z wodą na jednolitą masę zgodnie z zaleceniami producenta kleju. 
 2. Szmatę zmocz i wyciśnij ręcznie. Im większa donica, tym większa tkanina. 
 3. Tkaninę zanurz wielokrotnie w masie kleju z wodą, tak by cała jej powierzchnia została równomiernie pokryta przygotowaną mieszanką. Nadmiar masy usuń i zaczekaj kilka minut, aż nadmiar niezwiązanej wody odcieknie.
 4. Naczynie, w którym będzie posadzona roślina, otul dokładnie szmatą.
 5. Klej na tkaninie możesz podrapać ostrą szpachelką, aby nadać jej ciekawszą formę i fakturę.
 6. Wygląd końcowy doniczki zależy od twojej inwencji twórczej.
 7. Po wyschnięciu i stwardnieniu materiału donicę możesz pomalować na ulubione kolory.

Jak zrobić dużą kulę do ogrodu? Czy warto?

Betonowe kule do ogrodu są jego dekoracją, która pięknie prezentuje się w zieleni ogrodowej. Możesz je umieścić także w kompozycji roślinnej na swoim tarasie i na balkonie. Niech nic nie ogranicza twojej inwencji twórczej. Zapaleni rękodzielnicy na potrzeby własne z betonu tworzą różne formy owoców, zwierząt i postaci. Stanowią one przyjazną dla oka ozdobę w twojej przestrzeni relaksu i swobody. Własnoręcznie zrobiona duża kula do ogrodu wymaga nieco nakładów sił, ale jeśli w garażu masz materiały, z których powinna być zrobiona kula betonowa, to zrobisz ją tanim kosztem. A efekt będzie szalenie satysfakcjonujący. Spróbuj swoich sił w DIY.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Ewa Doniec