Data publikacji:

Jak zrobić kompostownik?


Kompost dostarcza bardzo dobrego, ale także niedrogiego nawozu dla naszych ulubionych roślin. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w kompostownik, jeśli posiadamy nieco miejsca w ogrodzie. Jak jednak zrobić kompostownik? Co będzie nam potrzebne do jego wykonania? Tego oraz wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
kompost

Jak zrobić kompostownik? Podstawowe informacje


Kompostownik to doskonały wybór, jeśli chcesz wesprzeć swoje rośliny organicznym i niedrogim nawozem. Ta metoda odżywienia roślin jest już znana od przeszło 4 000 lat. Kompostować możemy resztki organiczne: trawę, liście, owoce, warzywa czy same obierki z kuchni. Warto to robić od wiosny do późnej jesieni, a więc do momentu, aż temperatury nie spadną poniżej zera, gdyż wtedy proces kompostowania zostaje zatrzymany.

Dlaczego warto zbudować kompostownik?


Prócz tego, iż dbamy o budżet domowy (coś wiedzą o tym w szczególności fani ogrodnictwa, którzy są w stanie wydać wiele na nowe okazy bądź ratowanie starych), zmniejszamy także ilość odpadów. Gdyż zamiast wyrzucić obierki po ziemniakach, marchewce, pietruszce czy skórki z jabłek czy cytrusów, możemy wrzucić je do kompostu. Bezapelacyjnie ogromną zaletą kompostu jest to, iż jest on naturalny i wzbogaca glebę o najpotrzebniejsze składniki odżywcze. Co ciekawe, nadaje się on do wszystkich roślin. Ponadto kompost spulchnia ziemię i dobrze ją napowietrza.

Niestety, kompostowanie posiada także minus: nieprzyjemny zapach wydobywający się podczas kompostowania. Z tego powodu warto go umieścić na obrzeżach ogrodu, aby jego zapach nie przykuwał naszego węchu.

Jak zbudować kompostownik? Potrzebne materiały


Przed rozpoczęciem montażu kompostownika, zaopatrz się we wszystkie poniższe elementy. Są one łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych. Oto najpotrzebniejsze elementy:

● cztery drewniane paliki o długości 100 - 140 cm - ich długość uzależniona jest od tego, jak wysoki kompostownik chcesz wybudować;
● płaskie deski o długości 100 - 120 cm, mogą być nowe lub odzyskane na przykład z palet;
● siatka;
● czarna folia;
● garść gwoździ;
● zszywacz;
● miarka/metr;
● młotek.

Jak zrobić kompostownik krok po kroku?

1. Wybór miejsca

Pierwszy etap budowy kompostownika to wybór odpowiedniego miejsca na pojemnik. Nie powinien tkwić on w zagłębieniu, gdyż łatwiej dotrze do niego woda. Warto, aby kompostownik był umieszczony na obrzeżach ogrodu oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci.

2. Montaż palików

Gdy wybierzesz już miejsce, wyznacz odpowiedni obszar, a następnie w jego rogach wbij paliki.

3. Czyszczenie desek

Jeśli korzystasz z używanych desek, przed ich zamontowaniem, oczyść całość papierem ściernym lub szlifierką, tak aby pozbyć się lakieru oraz ostrych elementów. Dzięki temu w prostszy i efektywniejszy sposób zaimpregnujesz kompostownik oraz sprawisz, że będzie się lepiej prezentował.

4. Impregnacja

Kolejny etap to impregnacja drewna, aby zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć czy opady. W tym przypadku sprawdzą się w szczególności impregnaty ochronno-dekoracyjne. Dzięki temu zabiegowi kompostownik będzie ci dłużej służyć.

5. Dostosowywanie desek

Gdy deski przeschną po zaimpregnowaniu, przytnij je do tej samej długości, tak aby sięgały one od jednego palika do drugiego.

6. Montaż desek

Czas na założenie desek! Posłużą ci one do obudowania kompostownika. Deski należy zamocować do palików z trzech stron za pomocą gwoździ. Pomiędzy deskami powinieneś zostawić kilkucentymetrowe przerwy, które pomogą w przyszłości kompostowi oddychać.

7. Założenie siatki i folii perforowanej

Siódmy etap to montaż takich elementów jak siatka i folia perforowana. Możesz je zamocować do kompostownika za pomocą zszywacza. Po ich zamontowaniu należy wykonać kilka drobnych nacięć, by do przyszłego kompostu miało możliwość dotrzeć powietrze.

8. Drenaż

Bardzo ważnym, choć zapomnianym, elementem, jest warstwa drenażowa, którą można wykonać na przykład z gałęzi. Na nią należy ułożyć stary kompost lub torf, których zadaniem będzie wchłanianie za dużej ilości wilgoci.

Tak przygotowany kompostownik jest gotowy do użycia. Możliwe jednak, że słyszałeś o innym sposobie stworzenia kompostownika: z beczki. Jesteś ciekawy, jak zrobić kompostownik z beczki? Podpowiadamy!

Kompostownik z beczki - jak zrobić?

Ten typ pojemnika jest łatwiejszy do wykonania aniżeli powyższy, stworzony od podstaw. Do stworzenia kompostownika z beczki potrzebujesz jedynie beczki, zszywacza oraz folii.

1. Pojemnik pozbaw dna.
2. Beczkę umieść w odpowiednim miejscu w ogrodzie.
3. Wykonaj w beczce kilka małych otworów, a następnie górny otwór przykryj dziurkowaną folią, którą zamontujesz na przykład za pomocą zszywacza. Gotowe!

Jak zacząć kompostowanie?

Gdy już wiesz, jak zrobić kompostownik, czas dowiedzieć się, jakie dokładnie produkty mogą zostać poddane kompostowaniu. Idealną bazą kompostu będą roślinne odpady, takie jakie trawa, liście, gałęzie, resztki owoców i warzyw, a nawet chwasty. Co ciekawe, w kompoście mogą znaleźć się także pokruszone skorupki jaj, których zaletą jest poprawienie jakości nawozu. Do kompostu nie można natomiast wrzucać resztek nabiału, mięsa, ryb, elementów szklanych, metalowych czy plastikowych. Należy także unikać roślin porażonych przez choroby, dużych kawałków drewna czy papieru (w szczególności zadrukowanego).

Porada: jeśli chcesz przyspieszyć proces, przed dodaniem elementów organicznych do kompostownika, rozdrobnij je jak najbardziej to możliwe.

Skoro wiesz już, jak zbudować kompostownik, czas zabrać się za działanie! Koniecznie pochwal się, jaki kompostownik udało ci się wykonać.
Autor: Katarzyna Pyrek