Data modyfikacji:

Jak zrobić maskę na Halloween?

Chcesz uzupełnić swój halloweenowy strój efektowną maską? W takim razie koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Podpowiadamy w nim, jak zrobić maskę na Halloween. W naszym poradniku krok po kroku zdradzamy, jak wykonać maskę z papieru, gipsu oraz filcu. Zapraszamy do lektury!
jak zrobić maskę na halloween

Jak zrobić maskę na Halloween? Kilka pomysłów i inspiracji

Straszna maska będzie efektownym uzupełnieniem halloweenowego przebrania. Ba – czasem nawet może je zastąpić. Wystarczy ubrać się na czarno i założyć straszną maskę. Ale jak zrobić maskę na Halloween? Najlepiej korzystać z materiałów takich jak papier, bandaże gipsowe czy filc. Co więcej, maski z papieru lub filcu sprawdzą się też dla dzieci i będą świetnym pomysłem na kreatywne spędzenie z maluchami wolnego czasu.
A teraz przejdźmy do konkretów. Poniżej krok po kroku podpowiadamy, co musisz mieć i jak wykonasz maskę na Halloween z papieru, filcu i gipsowych bandaży. To prostsze niż ci się wydaje!

Jak zrobić maskę na Halloween z papieru?

Maskę halloweenową z papieru możesz wykonać na dwa sposoby. Pierwszy to klasyczne wycięcie maski z kolorowego grubszego kartonu. Ten sposób bardziej polecamy jednak dla dzieci. Maski wykonane w ten sposób nigdy nie będą maskami bardzo strasznymi. Najzwyczajniej karton nie daje takich możliwości ozdabiania, jak pozostałe sposoby. Do wykonania maski kartonowej będą potrzebne:
  • karton w dowolnie wybranym kolorze,
  • ołówek,
  • nożyczki,
  • flamastry,
  • cienka gumka (aby później założyć maskę),
  • akcesoria do ozdabiania, np. naklejki, brokat, klej itp.
Przechodzimy do wykonania maski. Na samym początku na kartonie namaluj kształt maski. Najlepiej znajdź kształt w internecie i później z dziećmi staraj się go odrysować. Jeśli tworzysz maski z maluchami, które nie skończyły jeszcze 8 lat, to możesz samodzielnie narysować dziecku kształt, następnie wyciąć go, a maluch jedynie ozdobi maskę.
Po narysowaniu i wycięciu maski należy nadać jej wygląd. Sięgnijcie po flamastry i namalujcie wszystkie atrybuty wybranej postaci. Możecie skorzystać też z wszelkich akcesoriów do ozdabiania. Później wytnijcie otwory na oczy i usta. Na koniec po bokach maski należy zrobić dwie małe dziurki i przywiązać do maski cienką gumkę. Dzięki niej maskę będziecie wygodnie zakładać.
Maskę halloweenową zrobisz też z papier mache. Papier mache to masa z rozdrobnionego i zmiękczonego papieru, którą można dowolnie formować. Masę należy nałożyć na formę, a po pewnym czasie ta twardnieje i można ją dekorować. Papier mache to idealny materiał do stworzenia halloweenowej maski. Jak ją wykonać? Będą potrzebne:
  • papier mache,
  • karton,
  • nożyczki,
  • ołówek,
  • gumka do założenia maski,
  • farby do jej dekoracji,
  • pędzle.
Jak wykonać maskę z papier mache? Najpierw musisz narysować na tekturze kształt swojej maski. Później należy ten kształt wyciąć – włącznie z otworami na oczy, usta i nos. Teraz załóż na maskę gumkę. Taka maska będzie bazą do wykończenia jej papierem mache. Należy więc umieścić ją na czymś półokrągłym, aby nadać jej idealnie dopasowany do twarzy kształt. Papierem mache nigdy nie dekoruj maski na płasko! Gdy zastygnie, będzie twarda i zwyczajnie jej nie założysz.
Przy tworzeniu takiej maski możesz korzystać z gotowej masy papier mache lub zrobić ją samemu. Po wyschnięciu masy papierowej na masce należy ją pomalować wedle własnego uznania. I gotowe!

Halloweenowa maska z filcu

Maski z filcu świetnie sprawdzają się jako halloweenowe maski dla dzieci, ale także będą idealne jako subtelny akcent w stroju dla dorosłych, np. przy tworzeniu maski kota w stroju kobiety kota czy do tworzenia maski nietoperza w stroju wiedźmy.
Maskę z filcu robi się podobnie jak maskę z kartonu. Z tym że tutaj dekoracyjne elementy będziesz wycinać z innych kolorów filcu, a następnie je doszywać. Wymaga to nieco umiejętności. A jeśli robisz maski z dziećmi, to koniecznie trzeba im pomóc w tej czynności.
Dlaczego maski z filcu znalazły się w naszym artykule? Ponieważ są wygodne, tanie i szybkie w wykonaniu. To taka maska do zrobienia na ostatnią chwilę. Maski z filcu sprawdzają się lepiej jako maski jedynie na oczy. Jeśli chcesz wykonać maskę na całą twarz, to skorzystaj z kartonu, papieru mache lub gipsu.
Do wykonania maski na Halloween z filcu będziesz potrzebować:
  • filcowych arkuszy w różnych kolorach,
  • nożyczek,
  • flamastra,
  • igły oraz nitki w dopasowanym do maski kolorze,
  • elastycznej cienkiej gumki.
Na początku narysuj na filcowym arkuszu kształt swojej maski. Możesz skorzystać z kalki i przenieść wzór z internetu lub stworzyć go samodzielnie. Pamiętaj, że dodatkowe zdobienia będziesz tworzyć z innych kawałków filcu, np. wibrysy w masce kota. Z filcem warto pracować na zasadzie kontrastu. Jeśli twoja maska ma ciemny kolor, to doszyj do niej ozdoby w kolorze jaśniejszym. Po wycięciu i dopasowaniu ozdób należy je przyszyć. Użyj nici w kolorze danej ozdoby, aby maska prezentowała się schludnie. Na koniec zawiąż na masce gumkę i gotowe!

Halloweenowa maska z pasków gipsowych

Taką maskę stworzysz podobnie jak tę z papieru mache. Jest jednak jedna mała różnica – jako forma posłuży ci twoja twarz. Do wykonania maski gipsowej będziesz potrzebować:
  • pasków gipsowych,
  • miski z letnią wodą,
  • ręcznika na ramiona,
  • farb,
  • kremu do twarzy.
Teraz posmaruj całą twarz kremem. Obficie nałóż go zwłaszcza na brwi i przy linii włosów. To ułatwi późniejsze zdejmowanie maski. Teraz mocz gipsowe paski w wodzie i nakładaj je na twarzy, tworząc maskę. Rób to gęsto, aby maska nie miała prześwitów i była trwała. W ten sposób możesz też maskę modelować, np. tworzyć nierówności. Wystarczy, że w jednym miejscu nałożysz trochę więcej gipsowych pasków i je wymodelujesz. Tworząc maskę, nie zasłaniaj oczu, otworów nosa i ust. Teraz maska musi wyschnąć. Gdy całkowicie zastygnie, zdejmij ją z twarzy. Rób to ostrożnie i powoli. Najlepiej mocno ruszaj twarzą, aby maska sama zaczęła się odklejać. Na samym końcu pomaluj maskę.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.