Data publikacji:

Jak zrobić palenisko ogrodowe?

Czy wiesz, jak zrobić palenisko ogrodowe samodzielnie, by cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi przy ognisku we własnym ogrodzie lub na działce?
Jak zrobić palenisko ogrodowe?
Ognisko w ogrodzie? To kwintesencja letnich wieczorów. Muzyka, rodzina, przyjaciele, smaczne jedzenie. Lub inaczej – w samotności i ciszy, z kieliszkiem wina, wpatrując się w skrzące płomienie. Chyba każdy marzy o takim odpoczynku.
Można rozpalić tradycyjne ognisko, ale coraz większą popularnością cieszą się paleniska ogrodowe. Jest to rozwiązanie wygodniejsze i bezpieczniejsze od rozpalania ogniska, a jednocześnie sposób na atrakcyjne zagospodarowanie ogrodu. Gotowe paleniska ogrodowe można kupić na Ceneo.pl, ale ciekawym rozwiązaniem jest samodzielne zrobienie paleniska na ognisko.

Jak zrobić palenisko ogrodowe?

Wystarczy dobry plan i trochę pracy, a możemy zyskać klimatyczne miejsce, które będzie wspaniałym dopełnieniem zadbanego ogrodu. Planując zrobić palenisko na ognisko przy domu, należy znać zasady dotyczące palenia ognisk w ogóle.

Jak zrobić ognisko w ogrodzie, by było bezpiecznie i zgodnie z prawem?

Budowa paleniska ogrodowego nie wymaga pozwoleń ani zgłoszeń budowlanych, natomiast samo rozpalanie ogniska podlega prawom lokalnym oraz przepisom przeciwpożarowym.
Przepisy zabraniają rozpalania ogniska w przypadku, gdy znajduje się ono:
  • bliżej niż 4 m od granicy działki,
  • w odległości mniejszej niż 10 m od palnych upraw rolnych,
  • bliżej niż 100 m od granicy lasu,
  • w pobliżu materiałów łatwopalnych,
  • gdy dym stanowić zagrożenie na sąsiadujących terenach użytku publicznego, np. na drogach.

Jak zrobić ognisko na działce?

Inaczej rzecz ma się w przypadku działek rekreacyjnych należących do Rodzinnych Ogródków Działkowych. Regulamin ROD zabrania palenia na ich terenie ognisk. Także w przypadku zagospodarowanie działek regulamin precyzyjnie wylicza, co może na nich stanąć i nie są w nim uwzględnione murowane paleniska.
Jeśli wiemy, gdzie możemy rozpalić ognisko, należy pamiętać jeszcze, co wolno w nim spalać. Musi to być odpowiednie drewno opałowe. W żadnym wypadku nie mogą to być odpady ogrodowe, takie jak gałęzie czy suche liście, które podlegają odbiorowi odpadów zielonych.

Jak zrobić miejsce na ognisko?

Najważniejsze to wybrać odpowiednie miejsce. Bezpieczne, oddalone od łatwopalnych elementów i roślin, które mogą zostać uszkodzone przez ogień, np. nisko wiszące gałęzie drzew. Zadbajmy także o to, by dym z ogniska nie przeszkadzał sąsiadom. Teraz możemy przystąpić do budowy.
Prace budowlane rozpoczynamy od wyznaczenia powierzchni paleniska. Najczęściej spotykane są paleniska okrągłe, ale możemy nadać im także kształt czworoboku lub inny. Palenisko dostosujmy do architektury domu i stylu ogrodu. Może to być palenisko rustykalne, okrągłe i obłożone dużymi kamieniami lub bardzo nowoczesne, kwadratowe, umieszczone w większym zagłębieniu w terenie, w którym wbudowane są siedziska oraz zamontowano klimatyczne oświetlenie ogrodowe.

Jak zrobić palenisko z kostki brukowej?

Do wykonania paleniska możemy użyć wielu materiałów. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie kostki brukowej. Duży wybór jej rodzajów, kształtów oraz kolorów daje nam sporo możliwości w kreacji paleniska.
Po wyznaczeniu kręgu ogniskowego, którego średnica powinna wynosić 50–60 cm (nie może być zbyt mały, by ogień nie wypalał powierzchni poza wytyczonym kręgiem),utwardzamy jego powierzchnię, wykładając kostką brukową.
Z kostki wykonujemy murek ochronny wokół paleniska, który powinien mieć minimum 10 cm. Nie powinien być zbyt wysoki – to utrudni cyrkulację powietrza i ogień będzie się słabo palił. Dobrym rozwiązaniem będzie wykopanie kręgu ogniskowego w ziemi. Murek ochronny stanowią wtedy ściany zagłębienia, które także wykładamy kostka brukową.
Nawierzchnię wokół paleniska dobrze jest również utwardzić – pomoże to w zachowaniu bezpieczeństwa i ułatwi utrzymanie porządku wokół paleniska.
Teraz wystarczy zadbać o wygodne miejsce do siedzenia oraz dekoracje i można rozpocząć biesiadowanie przy palenisku ogniskowym.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo