Data modyfikacji:

Jak zrobić pług do orki do traktorka kosiarki?

Kosiarki traktorki są coraz popularniejszym sprzętem ogrodniczym, z którego chętnie korzysta wielu z nas. Nie ma w tym nic dziwnego. Koszenie dużych połaci trawników jest dzięki nim znacznie szybsze i łatwiejsze. Warto jednak mieć świadomość, że pojazd ten możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Odśnieżanie czy kopanie ziemi pod uprawę warzyw to tylko niektóre z możliwości. W naszym artykule przedstawiamy prosty sposób na to, jak zrobić pług do orki do traktorka kosiarki. Dzięki temu zadbasz o swój ogród jeszcze szybciej i sprawniej.
Jak zrobić pług do orki do traktorka kosiarki?

Pług do orki - jakich materiałów będziesz potrzebować?

Jak zrobić pług do orki do traktorka kosiarki? Instrukcja krok po kroku.

Jak wspominaliśmy pługów do orki, które możesz zamontować do traktorka kosiarki jest kilka typów. Wśród nich wymienić możemy pługi jedno i dwukadłubowe, jak i zaawansowane pługi obrotowe. Podczas prób samodzielnego stworzenia takiego narzędzia warto stawiać na proste konstrukcyjne rozwiązania.
Takim jest właśnie pług jednokadłubowy, który charakteryzuje się posiadaniem tylko jednego lemiesza. Doskonale sprawdza się w pracach ogrodniczych, poradzi sobie z większością gleb w naszym kraju. Jak go zrobić?
Pierwszym krokiem jest zaprojektowanie pługu. Możesz skorzystać z dostępnych w sieci projektów lub samodzielnie narysować kształt lemiesza. W przypadku traktorków kosiarek lemiesz powinien mieć wymiary ok 50 na 25 cm. Kształt przypomina rąb, jednak jedna jego krawędź powinna być ostra, pozostałe zaś zaokrąglone.
Wzór lemiesza przerysowuje na blachę stalową. Najlepiej sprawdzi się blacha  o grubości 3,0-4,0 mm. Blachę wycinamy w pożądany kształt za pomocą palnika gazowego. Krawędź, która będzie zagłębiała się w ziemi zakrzywiamy za pomocą rolek gnących lub giętarki.
Kolejnym krokiem jest stworzenie stalowej ramy, do której przyspawany będzie lemiesz. Stworzysz ją z płaskowników, które należy połączyć ze sobą spawami. W przypadku pługa jednoskibowego rama powinna mieć kształt trójkąta, do którego przyspawany będzie lemiesz wraz z wydłużonym uchwytem, który służyć będzie nam do przyczepienia pługa do traktorka.
Lemiesz powinien znajdować pod kątem ok 30 stopni, dzięki czemu będzie wchodził on w glebę na odpowiednią głębokość. Co ważne, pamiętać musisz, że jest to element, który z czasem ulega stępieniu i konieczne jest jego ostrzenie. Dlatego też nie należy mocować go na stałe do konstrukcji, którą podłączać będziemy do traktorka. W jaki sposób więc założyć lemiesz? Odpowiedź jest prosta - do ramy pługu przyspawaj dwa kawałki blachy, w których następnie wywiercisz dwa otwory. Tak samo zrób w przypadku lemiesza. Pozwoli ci to na jego czasowe przykręcenie do ramy pługu a także zdejmowanie gdy wymagać będzie ostrzenia. 

Dlaczego warto zrobić pług do orki samodzielnie?

Samodzielne zrobienie pługa do orki ma sporo zalet. Przede wszystkim nie musisz przejmować się tym, czy producent twojej marki traktorka kosiarki oferuje takie narzędzie dodatkowe. To jednak nie wszystko. Samodzielne skonstruowanie pługa pozwoli ci zaoszczędzić naprawdę sporo - dodatkowe akcesoria do ciągników i traktorków kosiarek są często nawet kilkukrotnie droższe niż materiały, które musisz zakupić do samodzielnego wykonania pługu. Jednocześnie masz wpływ na jakość materiałów, które wybierasz. Gotowe pługi do orki często wykonane są ze stosunkowo cienkiej blachy, która może wygiąć się lub złamać jeśli podczas orania ziemi natrafisz np. na kamień.
Podsumowując, choć wydawać by się mogło, że samodzielne stworzenie pługa do orki to traktorka kosiarki może być zadaniem trudnym tak naprawdę, przy odrobinie samozaparcia jest w stanie poradzić sobie z nim każdy miłośnik majsterkowania. Warto więc podjąć próbę, by traktorek kosiarka mógł pomóc nam kolejnych pracach ogrodowych i tym samym zaoszczędzić swój czas. 
Autor: Redakcja Ceneo