Data modyfikacji:

Jak zrobić pranie? Poradnik jak zrobić pranie

Zapach świeżego prania i myśl o miękkich tkaninach, które będą otulać Twoje ciało działa na Ciebie kojąco? Uzyskanie takiego efektu wcale nie musi być skomplikowanym zadaniem. Wystarczy dobór odpowiednich środków piorących oraz ustawień pralki, które będą dostosowane do zaleceń z metki. Dowiedz się, jak poprawnie zrobić pranie krok po kroku, by uniknąć nieprzyjemnej woni ubrań czy zabrudzeń, które nie chcą zejść.
Jak zrobić pranie? Poradnik jak zrobić pranie

Zacznij od segregacji i zapoznaj się z metkami

Pierwszym podstawowym błędem osób, które dopiero uczą się, jak się robi pranie, jest niewłaściwa selekcja odzieży wkładanej do bębna. Każdy chciałby zaoszczędzić czas i jak najszybciej uporać się z zabrudzeniami, maksymalnie załadowując bęben. Jednak nie tędy droga, ponieważ w takim przypadku łatwo o nieestetyczne zafarbowania oraz plamy na ubraniach. Dlatego zawsze rozpoczynaj od rozsądnej segregacji kolorów. Oddzielnie pierz rzeczy białe, kolorowe i czarne. Wyłącznie w ten sposób unikniesz sytuacji, w której Twoja ukochana jasna koszula czy bielizna stanie się ciemnoszara, a białe ręczniki różowe. 
Jednak to nie koniec selekcji. Następnie należy podzielić odzież ze względu na tkaniny, ponieważ każdy z materiałów posiada inne oznaczenia, które mówią o zaleceniach, jak zrobić pranie – w jakiej temperaturze, przy jakich obrotach wirowania, czy nie jest konieczne czyszczenie chemiczne i w jaki sposób można bezpiecznie go prasować. Niestety sporo osób zapomina o tym, jak ważny to krok. Niedopasowane ustawienia pralki mogą znacząco popsuć jakość ubrań, np. skurczyć je bądź rozciągnąć.
Zawsze osobno pierz pościel, ręczniki, ubrania wełniane, dżinsowe oraz delikatne tkaniny, np. koronkowe. Pomocnym rozwiązaniem jest również wykorzystywanie siateczek do prania, które zabezpieczają tkaniny przed zaciągnięciem się bądź zniszczeniem.

Jak zrobić pranie? Poprawnie załaduj pralkę

Aby cieszyć się pachnącym praniem i rzeczywiście czystymi ubraniami, musimy pamiętać o tym, by nie przeładowywać pralki, a zachować rozsądek. Niestety przeciążenie bębna to częste zjawisko. Każdy chce jak najszybciej wyprać jak największą ilość ubrań, a w efekcie są one niedoprane i mają mało przyjazną woń. Dlatego staraj się zawsze, aby zapełniać pralkę do 3/4 jej pojemności – nie więcej. Dzięki temu będą się one swobodnie obracać podczas prania i środek piorący bez problemu do nich dotrze. 
Zanim włożysz rzeczy do pralki, dobrze je posegreguj, a następnie sprawdź wszystkie kieszenie (z pewnością kojarzysz motyw pozostawionej chusteczki i zabrudzonego prania przez jej poszarpane kawałki), wywiń ubrania na lewą stronę i zapnij zarówno zamki, jak i guziki. W taki prosty sposób unikniesz wszelkich uszkodzeń i przedłużysz trwałość tkanin. Pamiętaj, że dobrze wykonane pranie jest kluczem do sukcesu i pozwala cieszyć ich jakością znacznie dłużej.

Jak zrobić pranie – wybierz dobry środek piorący

Teraz ważne jest dopasowane środków piorących do rodzaju wykonywanego prania. Dziś w sklepach można znaleźć mnóstwo rozmaitych możliwości, pośród których są proszki do prania, jak i kapsułki żelowe czy płyny. Warto zaopatrzyć się w nie, a także w dodatkowe środki – płyn do płukania, który zmiękcza tkaniny i nadaje im niepowtarzalny zapach, oraz specjalne preparaty do czyszczenia bębna.
Zwróć uwagę, jaki produkt wybierasz do jakiego prania. Jeśli w domu masz środek do prania białego, nie ryzykuj i nie stosuj go do czarnych czy kolorowych tkanin. Najczęściej ma on w swoim składzie specjalne drobinki rozjaśniające i pielęgnujące biel. Z kolei preparaty przeznaczone do kolorów nie zawierają żadnych wybielaczy, a wprost przeciwnie – mają substancje chroniące barwy. Zawsze zwracaj uwagę na zalecenia od producenta. Na opakowaniach detergentów piorących zawarte są informacje na temat ilości produktu, jaką należy użyć na jedno pranie. Kieruj się umiarem i nie stosuj zbyt wielkiej ilości, ponieważ nie przyniesie ona spektakularnego efektu, a przeciwnie – sprawi, że cząsteczki środka do prania odłożą się na materiałach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo