Data publikacji:

Jak zrobić siedzisko do huśtawki ogrodowej?

Huśtawka to niezwykle atrakcyjny mebel ogrodowy, który cieszy się powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Nie mówimy tutaj oczywiście o podwieszanych z drzewa niewielkich konstrukcjach, ale o niezwykle wygodnych i urokliwych kilkuosobowych ławkach, zbudowanych na solidnym stelażu, które są doskonałym miejscem do relaksu w słoneczne dni. W sklepach znajdziemy bogaty wybór tego typu konstrukcji, czasami ich ceny mogą jednak odstraszać. Z tego też powodu wielu majsterkowiczów bierze się za samodzielną budowę mebla. Podpowiadamy, jak się zabrać za to zadanie.
jakie siedzisko do huśtawki ogrodowej

Siedzisko do huśtawki ogrodowej DIY

Decydując się na zbudowanie własnej huśtawki ogrodowej, twoim pierwszym zadaniem będzie sporządzenie odpowiedniego planu. Przede wszystkim należy wybrać miejsce, w którym postawisz mebel. Musi być ono odpowiednio wypoziomowane i dla komfortu użytkowników mebla osłonięte od mocnego wiatru lub słońca. Kolejnym wyzwaniem jest określenie wymiarów huśtawki oraz rodzaju jej konstrukcji. Najlepiej w tym miejscu postawi na sprawdzone i proste huśtawki dla dwóch, trzech osób, wiszące na drewnianych belkach, której siedzisko liczy sobie od około 60 do 120 centymetrów.
Drewno jest nie tylko względnie tanim i wytrzymałym materiałem, ale pozwala też na znacznie prostszą i szybszą obróbkę, do tej pracy wystarczy ci bowiem zwykła piła. Nie da się tego powiedzieć już o metalowych rurach, które trzeba spawać oraz przycinać przy pomocy elektronarzędzi. Pamiętaj jednak, że drewnianą huśtawkę trzeba solidnie zaimpregnować lakierem lub bejcą, by uniknąć jej powolnego niszczenia pod wpływem deszczu i zmian temperatury. Czynność tę należy powtarzać co kilka lat.
Do budowy prostej huśtawki potrzebna będzie ci przede wszystkim belka nośna, na której zawiśnie siedzisko huśtawki. Dla zachowania równowagi całej konstrukcji musi być ona szersza od siedziska o około 100 centymetrów, po 50 centymetrów z lewej oraz z prawej strony. Część nośna jest podtrzymywana przez cztery opierające się pod kątem belki, po dwie z każdej strony huśtawki.

Jak zrobić i zamontować siedzisko huśtawki?

Najprostsze siedzisko wykonamy z jednej lub kilku desek połączonych poprzecznymi listwami i wkrętami. W każdym rogu tak przygotowanej konstrukcji wykonujemy otwory, przez które przeplatamy solidny sznur lub łańcuch, który zawiśnie na wbitych w belkę nośną hakach.
Nieco bardziej skomplikowana będzie konstrukcja z oparciem, której przygotowanie wymaga więcej czasu. Deski siedzenia łączymy w poprzek przy pomocy bardziej solidnych belek czy kantówek, ich liczba zależy od szerokości elementu. Oparcie przygotowujemy w podobny sposób, z tym że scalające je belki będą dłuższe u podstawy i spiłowane w taki sposób, by po połączeniu z belkami siedzenia tworzyły kąt około 110 stopni, zapewniający optymalny komfort użytkownikom mebla Części te łączymy przy pomocy solidnych wkrętów, w zależności o potrzeby stosujemy też dodatkowo metalowe kątowniki.
Alternatywą jest zawsze zakup gotowego siedziska huśtawki, wykonanego np. z siatki lub plastiku. Bez względu na wybraną opcję nie zapomnij przy tym o dokupieniu wygodnych poduszek, które uprzyjemnią dłuższy odpoczynek na świeżym powietrzu.
Zdjęcie: Envato Elements