Data modyfikacji:

Jak zrobić skrzata ze skarpety krok po kroku?

Uroczy skrzat, który skradł serca wielu osób, w sklepie potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Tymczasem jego wykonanie jest banalnie proste i poradzą sobie z tym nawet mniejsze dzieci! Jak zrobić skrzata ze skarpety, który będzie wyglądać nawet lepiej niż ten ze sklepu? Sprawdź w naszej instrukcji!

skrzat

Jak zrobić skrzata ze skarpety bez szycia?

Przygotowanie skrzata ze skarpety nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności manualnych. Tworzenie figurki doskonale sprawdzi się jako sposób spędzenia czasu z dziećmi, zabicie nudy, a także jako metoda na rozwijanie kreatywności. Wykonanie jednego skrzata zajmuje niewiele czasu, a efekt, który da się uzyskać, jest wyjątkowy. Skrzat dobrze sprawdzi się jako świąteczna dekoracja, a także jako oryginalny ręcznie robiony prezent, który z pewnością przypadnie do gustu obdarowywanej osobie. Jak w takim razie zrobić skrzata ze skarpety? Polecamy od razu przygotować więcej materiałów, żeby powstała cała wyjątkowa i niepowtarzalna rodzinka! Poniżej przestawiamy dwa sposoby na to, jak zrobić skrzaty ze skarpetki: pana i panią skrzatową.

Potrzebne materiały:

 • jedna skarpeta (dłuższa, stopki w tym wypadku się nie przydadzą),
 • kawałek cielistej pończochy,
 • sznurek lub gumki recepturki,
 • szara, biała lub beżowa włóczka,
 • szklanka nieugotowanego ryżu lub kaszy,
 • plastikowy woreczek,
 • wata,
 • szczotka lub gruby grzebień,
 • nożyczki,
 • opcjonalnie: pistolet z klejem na gorąco.

Efektowny skrzat – jak zrobić skrzata ze skarpetki?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić skrzata stojącego, poniższa instrukcja również się sprawdzi, ponieważ tak przygotowane figurki bez problemu utrzymają się np. na parapecie i nie będą się przewracać.

 1. Zacznij od przecięcia skarpety na pół (najlepiej przy pięcie).
 2. Przygotuj mały pomponik, który przymocujesz do czapki. W tym celu obwiąż włóczką dwa palce, a następnie zwiąż je, tworząc dwa otwory. Nie obcinaj dłuższych kawałków włóczki. Zdejmij otrzymaną konstrukcję z dłoni i rozetnij ją po obu stronach. Tym samym stworzysz mały pomponik.
 3. Wywiń na lewą stronę fragment skarpety zawierający ściągacz i w jego miejsce włóż przygotowany pompon. Zamocuj go mocno za pomocą gumki recepturki lub kawałka sznurka.
 4. Następnie weź fragment rajstop lub pończoch i wytnij z niego kwadrat. Umieść pośrodku niewielką kulkę z waty. Zwiąż materiał gumką recepturką lub sznurkiem, tworząc w ten sposób małą kuleczkę.
 5. Wypełnij plastikowy woreczek nieugotowanym ryżem lub kaszą, a następnie zawiąż go. Włóż go do drugiej części skarpetki.
 6. Przygotowaną z pończochy kuleczkę przymocuj do wypełnionej skarpety. W tym celu ciasno obwiąż włóczką kuleczkę i przewiąż nią skarpetę.
 7. Przygotuj skrzacią brodę w podobny sposób jak pompon. Możesz rozczesać włóczkę, żeby wyglądała bardziej naturalnie. Przymocuj ją do noska i dokładnie przewiąż. Włóczkę możesz też zastąpić kawałkiem futrzanego materiału i zamocować go za pomocą kleju.
 8. Resztkę waty, która ci została, możesz włożyć do części z ryżem.
 9. Załóż powstałemu skrzatowi czapeczkę. Możesz ją podkleić klejem na gorąco jeśli nie chcesz, żeby można było ją zdejmować.

Jak zrobić skrzaty – pana i panią skrzat?

Powyższa instrukcja dotyczyła przede wszystkim skrzata płci męskiej. Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić skrzata płci pięknej ze skarpety, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować ją w równie prosty i szybki sposób. Zamiast tworzenia z włóczki brody, wykorzystaj ją do przygotowania dwóch warkoczy, które przymocujesz podobnie, jak brodę – w okolicach noska. Następnie na tak przygotowaną całość nałóż czapeczkę. Życzymy ci pięknej skrzaciej rodzinki nie tylko od święta!

Autor: Agnieszka Ragus