Data publikacji:

Jak zrobić sweterek na drutach krok po kroku?

Lubisz robótki na drutach? Swetry to świetne pole do podpisu. Najprostszy sweter na drutach wykonasz dość szybko. Od nas dowiesz się, jak zrobić sweterek na drutach krok po kroku.
jak zrobić sweter na drutach

Jak zrobić sweterek na drutach krok po kroku?

Przedstawiamy prosty sposób na zrobienie swetra na drutach:
  1. Wybierz gotowy wzór swetra na drutach.
  2. Zgodnie ze wzorem nabierz ilość oczek.
  3. Zrób każdy element swetra, trzymając się wzoru.
  4. Zszyj wszystkie elementy.
  5. Wystarczy trochę wolnego czasu i tona cierpliwości – szczególnie jeśli robisz swój pierwszy sweterek na drutach.
Jak zrobić sweter na drutach? Czyli jak wygląda przygotowanie do zrobienia swetra?

Co musisz wiedzieć i mieć, by zrobić prosty sweter na drutach?

  1. Musisz zdjąć miarę. Na sweter oversize wystarczą obwód biustu, obwód głowy, obwód ramienia w najszerszym miejscu. Na bardziej dopasowany sweter zmierz większą ilość miejsc, czyli dodatkowo weź miarę m.in. w talii i w biodrach.
  2. Zrób próbkę z wełny – dowiesz się, jaka orientacyjna liczba oczek jest ci potrzeba na cały sweter.
  3. Wybierz włóczkę i druty – im grubsza wełna, tym sweter zrobisz szybciej. Jeśli druty będą grubsze, to sweter będzie bardziej ażurowy. Jeśli druty będą mniejsze, to sweter będzie bardziej „zbity”. 

Jak zrobić sweterek na drutach dla dziewczynki? Od czego zacząć?

Od robienia szalika na drutach. To podstawa dziergania na drutach. Dzięki temu nabierzesz wprawy, nauczysz się ściegu oraz różnego przerabiania oczek – aby zawsze były mniej więcej równej wielkości. 

Sweter damski na drutach – co musisz umieć, zanim go zrobisz?

Zanim zabierzesz się za samodzielne wydzierganie swojego pierwszego swetra na drutach, koniecznie opanuj klika niezbędnych technik, którymi są: nabieranie oczek, przerabianie oczek, dobieranie i odejmowanie oczek, zamykanie oczek. Dlatego właśnie warto jest najpierw poćwiczyć, robiąc na drutach szalik, zamiast od razu dziergać sweter na drutach.

Swetry na drutach – wzory 

Inspiracje na wzór swetra na drutach znajdziesz w internecie na wielu blogach, w poradnikach oraz w mediach społecznościowych. Jest ich tysiące – zarówno tych dla początkujących, jak i zaawansowanych. Jeśli złapiesz nieco „dryg” do dziergania, to prędko pojmiesz, jak modyfikować wzory swetrów na drutach i pokochasz tę „robotę”. Wtedy prosta będzie dla ciebie odpowiedź na pytania: „Jak zrobić sweter rozpinany na drutach krok po kroku?” albo „Jak zrobić sweterek na drutach dla dziecka?”. Być może twoim pierwszym „dzieckiem” będzie sweter z kwadratu. To jeden z prostszych wzorów, który pięknie układa się na ciele. 

Jak zrobić sweterek dla dziewczynki na drutach krok po kroku?

Po pierwsze, ustal, czy robisz sweter dla dziewczynki, dla chłopca, czy też sweter uniwersalny dla dziecka. Zdejmij miarę. Sprawdzoną metodą dobierania rozmiaru jest także skorzystanie z gotowego opisu, schematu, wykroju. Wybierz rodzaj włóczki i kolor. Pamiętaj, że sweter dla dziecka to mały sweter, więc wyrabiane sploty nie mogą być za duże, tzn. muszą maksymalnie mieć po kilka oczek i rzędów. Za pomocą splotów z warkoczy można również uzyskać bardzo ciekawe wzory, przedstawiające zwierzęta, kwiaty czy liście z łodygami. To może spodobać się twojemu dziecku. 
Sweter na drutach krok po kroku wymaga poświęcenia czasu i wielkich pokładów cierpliwości. Sweterek na drutach krok po kroku to także ogromna satysfakcja. 
Ręczne robótki zyskują coraz szersze grono wielbicieli. Szukaj inspiracji na serwetki na drutach – dziergane krok po kroku i własnoręcznie będą cudownym prezentem dla bliskich, którzy cenią rękodzieło. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.