Data publikacji:

Kiszenie ogórków krok po kroku

Kiszone ogórki goszczą w niejednej polskiej spiżarni lub szafce z przetworami. Cieszą swoim smakiem i wzbogacają posiłki, gdy zimą dostęp do świeżej, aromatycznej żywności jest znacznie utrudniony. Jak zatem powinno przebiegać kiszenie ogórków krok po kroku? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne i pokazujemy to w poniższym artykule. Zapraszamy nie tylko do lektury, lecz również do przygotowania swoich własnych, domowych przetworów!
kiszenie ogórków

Ogórki kiszone - co musisz wiedzieć?

Kiszenie to jeden z najpopularniejszych sposób, który przedłuża trwałość produktów spożywczych. Świeże ogórki składają się głównie z wody, więc po kilku dniach od zakupu po prostu się zepsują. Warto wykorzystać ich potencjał - oczywiście po ukiszeniu ich smak oraz konsystencja ulegną zmianie, ale istnieje mnóstwo sposobów ich wykorzystywania. Nim zdradzimy, jak wygląda kiszenie ogórków krok po kroku, przyjrzymy się samemu procesowi fermentacji.
Kiszenie - ogórków i innych warzyw - to właśnie beztlenowy proces fermentacji mlekowej. Beztlenowy, ponieważ dane produkty zamyka się szczelnie w słoikach tak, że nie może przedostać się do nich powietrze. W trakcie tego procesu węglowodany zawarte w ogórkach przekształcane są w kwas mlekowy za sprawą bakterii fermentacji mlekowych. Można łatwo to zauważyć gołym okiem. Ogórki po ukiszeniu mogą delikatnie buzować czy nawet syczeć - to właśnie najczęstszy sygnał, po którym widać, że proces fermentacji trwa w najlepsze.

Prosty przepis na ogórki kiszone

Poniżej prezentujemy przepis na tradycyjne ogórki kiszone. Zobacz, co będzie Ci potrzebne do ich wykonania.
  • 4 kg ogórków kiszoniaków;
  • 4 główki czosnku;
  • 2 pęczki kopru;
  • kawałek chrzanu o długości około 20 cm;
  • 8 liści dębu;
  • 8 łyżek soli kamiennej;
  • 4 litry wrzątku;
  • 8 słoików.

Jak kisić ogórki? Skorzystaj z naszych porad, dzięki którym przetwory na pewno wyjdą udane!

  • Najpierw umyj i wyparz dokładnie słoiki razem z nakrętkami. Pamiętaj, by wybierać wyłącznie nieuszkodzone słoiki, które dobrze się zamkną. Następnie pozostaw je do całkowitego wyschnięcia.
  • Ogórki umyj pod bieżącą wodą. To samo zrób z koprem, chrzanem i liśćmi. Główki czosnku porozdzielaj na ząbki - nie musisz ich obierać.
  • Przygotuj sobie osiem pakietów z ogórków i dodatków. Koper, chrzan, liście i czosnek porozdzielaj na części.
  • Na spód każdego słoika wyłóż liście, chrzan, koper i czosnek.
  • Przejdź do pionowego układania ogórków. Ułóż je ściśle tak, by przylegały do siebie.
  • 4 litry wody zagotuj z 8 łyżkami soli kamiennej i ostudź.
  • Przestudzoną zalewą do ogórków kiszonych wypełnij słoiki. Pamiętaj, że warzywa muszą być całe zakryte.
  • Dokładnie zakręć słoiki i przez trzy dni trzymaj je w pomieszczeniu z umiarkowaną temperaturą (około 20 stopni Celsjusza). Po tym czasie odstaw je do spiżarni.
Czy ogórki kiszone należy odwrócić do góry dnem? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi - część osób decyduje się na ten krok, ale trzeba pamiętać, że przetwory (na skutek fermentacji) mogą musować. Jeśli zalewa zacznie delikatnie przeciekać, trzeba po prostu wytrzeć słoiki bez ich otwierania. Chcesz uniknąć tej sytuacji? Trzymaj słoiki w normalnej pozycji - i tak po około 2-3 tygodniach powinny być gotowe!
Ważne jest to, by po trzech pierwszych dniach ogórki przenieść do chłodnego, zacienionego miejsca. Dzięki temu dwutlenek węgla będzie się znacznie wolniej zbierać wewnątrz słoików. Przetwory nie napęcznieją i nie rozmiękną na skutek kiszenia.

Ogórki kiszone - do czego je wykorzystać?

Ogórki kiszone cieszą się w Polsce dużą popularnością i pojawiają się na stołach jako nasz rodzimy, tradycyjny przysmak. Nie może ich zabraknąć między innymi w tradycyjnej sałatce jarzynowej. Świetnie komponują się jako dodatek do mięs czy pożywnych gulaszy. Warto urozmaicać nimi kanapki zimą - doskonale pasują do warzywnych past z soczewicy czy białej fasoli. Tradycyjne ogórki kiszone wykorzystasz również do ugotowania sycącej zupy.
Zimą, kiedy nie ma dostępu do zbyt wielu lokalnych warzyw i owoców, warto sięgać po zdrowe przetwory i zadbać nie tylko o smaczną, lecz przede wszystkim o zbilansowaną dietę!
Zdjęcie: Envato/ Shaiith
Autor: Anna Mlonka