Data publikacji:

Odstresuj się! Kolorowanki dla dorosłych

Jeśli kolorowanki kojarzysz jedynie z dziecinną zabawą, to wiele tracisz. Bo kolorowanki dla dorosłych to świetny sposób na relaks i twórcze spędzenie czasu. Jeśli zatem szukasz recepty na skołatane nerwy, przekonaj się, dlaczego warto po nie sięgnąć.

Chociaż u sceptyków wywołują grymas powątpiewania, to kolorowanki cieszą się coraz większą popularnością. Bez obaw – to nie jest zwykła dziecinada! Kolorowanie może być świetnym sposobem na relaks, dobrą zabawę, twórczą ekspresję czy na spersonalizowanie dekoracji w swoim domu.

Kolorowanka receptą na stres

Badania dowiodły, że czas spędzony na żmudnym kolorowaniu skomplikowanych obrazków może mieć świetny wpływ na nasz nastrój. Wielu nawet porównuje kolorowanie do pewnej formy medytacji. Kolorowanie wymaga wzmożonej koncentracji i jednocześnie jest na tyle wciągające, że pomaga obniżyć poziom stresu. Jeśli zatem szukasz prostego sposobu na skołatane nerwy, złap za kolorowankę i kredki.

Kolorowanie to wyzwanie!

Odłóż na bok wszystkie skojarzenia, jakie przychodzą ci na myśl, gdy myślisz o dziecięcych kolorowankach. Tu nie ma miejsca na uproszczone postacie zwierząt czy roślin. Bo kolorowanki dla dorosłych to zajęcie wymagające precyzji i skupienia. Pokrywanie kolorem przestrzeni pomiędzy plątaniną niewielkich kresek angażuje na całego – musisz zaplanować rozmieszczenie kolorów tak, aby cały obrazek prezentował się świetnie. Ponadto konieczna jest też dokładność, bo wystarczy, że wykroczysz poza linię, a efekt już nie będzie tak udany. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że tematyka kolorowanek dla dorosłych jest bardzo zróżnicowana – znajdziesz tu wzory mandali, drzew, zwierząt, postaci ze świata książek czy filmu. A do tego wszystkiego wydawnictwa tego typu najczęściej są bardzo efektowne – solidny papier i ciekawa grafika sprawiają, że kolorowanka jest po prostu pięknym przedmiotem.

Kolorowanka dla dorosłych jak dzieło sztuki

Któż z nas w młodości nie narzekał na brak uzdolnień artystycznych? Nieumiejętność wprawnego rysowania może stać się tylko przykrym wspomnieniem, właśnie dzięki kolorowankom. Nawet jeśli dotychczas sądziłeś, że jesteś artystycznym beztalenciem, kolorowanki dla dorosłych dadzą ci szansę, żeby się zrehabilitować. Co prawda, jak już wcześniej ustaliliśmy, całe to zamieszanie wymaga precyzji, jednak kolorujesz pod dyktando jasno wytyczonych linii, więc sprawę masz znacznie ułatwioną.

Koloruj i dekoruj

Kolorowanie może pochłonąć bez reszty. Co więcej, ta nieskomplikowana czynność czy wręcz technika relaksacyjna może stać się dla ciebie świetną sposobnością do samodzielnej dekoracji wnętrza. Nawet jeśli nie jesteś uzdolnionym rysownikiem. Grafiki, jakie znajdują się w kolorowankach dla dorosłych są pięknie skomponowane – mogą wiernie odzwierciedlać wizerunki postaci, zwierząt, roślin czy abstrakcyjne kształty, jak np. szalenie popularne obecnie mandale. Gdy już skończysz swoją sesję rysowniczą i pokolorujesz wybrany rysunek, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wciąć kolorowankę i ją oprawić.

Jak widzisz, kolorowanki dla dorosłych mogą mieć świetny wpływ na twoje samopoczucie. Co więcej jest to mało kłopotliwe hobby – kolorowanka i kredki nie zajmą ci wiele miejsca w domu i bez problemu możesz je zabrać ze sobą w podróż. Dodatkowo nie jest to kosztowne hobby, więc jeśli dotychczas kwestie finansowe cię ograniczały, kolorowanka dla dorosłych może być świetną opcją. Czas spędzony na wypełnianiu pustych pól może być też dobrym ćwiczeniem z kreatywności – wszak w całej tej zabawie ostatecznie chodzi o to, aby stworzyć piękny obrazek. To jak, dasz się uwieść kolorowankom dla dorosłych?

Autor: Kamila Zalińska-Woźny