Data publikacji:

Kreatywne malowanie plastiku. Czym i jak pomalować plastik?

Stwierdzenie, że „wszyscy żyjemy w plastikowym świecie”, dość trafnie opisuje naszą rzeczywistość, ponieważ zewsząd otaczają nas przedmioty z tworzywa sztucznego. Osoby z żyłką artystyczną lub sporymi pokładami kreatywności często decydują się na ozdobienie, zmianę wyglądu lub odświeżenie plastikowych przedmiotów domowego użytku, wykorzystując do tego celu farby. Pojawiają się zatem pytania: które z nich są skuteczne i nie niszczą pokrywanych nimi powierzchni?
malowanie plastiku

Czym pomalować plastik – przegląd farb i narzędzi

Farbami pokrywa się nie tylko małe przedmioty z plastiku, ale także duże elementy dekoracyjne wnętrz, meble, a także np. obudowy lub różnego typu urządzeń i maszyn. Możliwości jest tutaj bardzo dużo. Farba pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale w wielu wypadkach chroni przedmiot przed dalszym zniszczeniem i ryzykiem wyrzucenia, ponieważ plastik szybko niszczeje i płowieje pod wpływem promieniowania UV.
Farby do plastiku dzielimy na kilka podstawowych grup, różniących się swoim składem chemicznym oraz właściwościami fizycznymi. Warto zaznaczyć, że żadna z farb do plastiku nie nadaje się do pokrywania nimi przedmiotów używanych do spożywania posiłków, nie mogą bowiem pod żadnym pozorem stykać się bezpośrednio z jedzeniem. Dla bezpieczeństwa nie malujemy nimi też dziecięcych zabawek lub mebelków i innych przedmiotów, które maluchy mogą brać do ust, nawet jeżeli wybrany produkt nie jest toksyczny. 
Nie wszystkie farby będą też znosić bardzo wysokie temperatury lub wilgoć, nie mówiąc już o stosowaniu ich na zewnątrz, gdzie narażone są na zmienne warunki atmosferyczne. Zawsze sprawdzamy zalecenia producenta co do możliwych zastosowań danego typu emulsji.

Rodzaje farb do plastiku

Farby akrylowe

Zdecydowanie najczęściej używane farby do plastiku. Są to emalie o minimalnym stopniu toksyczności, szybkim czasie schnięcia, a także nieograniczonym wyborze kolorów oraz wykończeń. Ponieważ ich bazą jest woda, nie wymagają z reguły stosowania żadnej dodatkowej chemii.
Malując plastik, możemy sięgnąć po produkty przeznaczone do remontów i renowacji, stworzone z myślą o zastosowaniu wewnątrz, jak i na zewnątrz, które nadają się do różnego typu materiałów. Jeżeli artystycznie dekorujemy niewielkie przedmioty, warto jednak zainteresować się akrylówkami do plastików. W tym przypadku stawiamy na produkty w tubkach, które dla najlepszego efektu wymagają odpowiednich rozpuszczalników. Nawet po rozcieńczeniu mają one dość gęstą konsystencję, która pozwala na dokładne i samodzielne mieszanie różnych barw.

Farby poliuretanowe

Bardzo wytrzymałe farby na bazie rozpuszczalników, które odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim ścieranie i zarysowania. Emulsje odznaczają się też świetną trwałością, nie straszne są im zmienne warunki atmosferyczne (wahania temperatury, deszcz, śnieg), a także mocne promienie UV. Produkty te zaleca się szczególnie do stosowania na zewnątrz, a także do malowania mebli lub innych bardzo intensywnie wykorzystywanych przedmiotów.

Farby winylowe

To również emulsje korzystające z rozpuszczalników, ale od produktów poliuretanowych odróżnia je zwiększona elastyczność. Charakteryzują się też doskonałą przyczepnością do powierzchni tworzyw sztucznych. Są dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcemy pomalować drobne obiekty, takie jak obudowy smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych.

Przygotowanie powierzchni do malowania

Przed malowaniem plastikowych powierzchni należy je uprzednio przygotować. Proces rozpoczynamy od jej dokładnego oczyszczenia z plam, tłustych śladów i innych zabrudzeń. Nie używamy do tego celu żadnej mocnej chemii gospodarczej ani ostrych szczotek. Całość dokładnie osuszamy, a następnie dokonujemy przeglądu stanu tworzywa. Jeżeli znajdują się na nim jakieś rysy lub ubytki, powinniśmy je uzupełnić. Do tego celu używamy najczęściej specjalnych epoksydowych mas naprawczych. Przydatny może okazać się też klej do plastiku, który rozpuszcza tworzywo podczas jego łączenia, zapewniając tym samym wysoką trwałość powstałej spoiny. Warto jednak sprawdzić rodzaj plastiku, z jakim mamy do czynienia, standardowe kleje nie będą bowiem w stanie połączyć niektórych typów materiałów. 
Spoiny oraz łaty musimy po zaschnięciu dokładnie przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym. Dobrym pomysłem jest jego użycie, nawet jeżeli nie korzystaliśmy z mas lub klejów. Zmatowiony plastik znacznie łatwiej przyjmie warstwę farby, zwłaszcza jeżeli oryginalnie był wykończony na wysoki połysk. Pamiętajmy, że po szlifowaniu musimy ponownie dokładnie odkurzyć i oczyścić przedmiot.
Do malowania plastiku używamy klasycznych narzędzi malarskich. W przypadku drobnych przedmiotów i detali sięgamy po pędzle dla plastyków. W sklepach znajdziemy ogromny wybór modeli, które w pełni zaspokoją nasze potrzeby i pozwolą stworzyć np. fantazyjne wzory. Jeżeli pracujemy z większymi powierzchniami, stawiamy na wałki – są one świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku przedmiotów o stosunkowo prostych kształtach. Jeżeli pracujemy z bardziej kompleksowymi i nierównymi powierzchniami, niezbędne są klasyczne pędzle malarskie o różnych grubościach i szerokościach. 
Uniwersalnym rozwiązaniem jest też farba w aerozolu, z której pomocą bardzo szybko pokryjemy różne powierzchnie. Równocześnie możemy stosować zaawansowane techniki malarskie, polegające na cieniowaniu lub używaniu szablonów ze wzorami. Nieostrożne i nieodpowiednie używanie sprayu wiąże się jednak z powstawaniem zacieków, które po zaschnięciu bardzo trudno usunąć bez kompletnego lub punktowego starcia już istniejącej warstwy farby.
Zdjęcie: Envato Elements