Data publikacji:

Naprawa opony, czyli jak naprawić oponę

Przebicie opony to przykra przygoda, która może zdarzyć się każdemu. Problem ten dotyczy zarówno aut, jak i jednośladów. Nie zawsze mamy możliwość natychmiastowego doprowadzenia pojazdu do wulkanizatora. Często też zapominamy o wożeniu koła zapasowego. Co zrobić w sytuacji, gdy „złapiemy kapcia”? Podpowiadamy, jak naprawić oponę bez większego wysiłku.
naprawa opony

Spray do naprawiania opon, czyli tzw. opona w sprayu

Pierwszym sposobem naprawy przebitej opony jest wykorzystanie specjalistycznego środka, który bywa nazywany oponą w sprayu. Jest to stosunkowo tania i szybka metoda, która pozwala na przejechanie kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu kilometrów do najbliższego wulkanizatora.
Opona w sprayu to nic innego jak puszka wypełniona uszczelniaczem wraz z wężem pociągniętym z tej puszki. Warto pamiętać, że preparatu można użyć wyłącznie do naprawienia opony z dość niewielką dziurką. W innych przypadkach metoda ta się nie sprawdzi.
Jak użyć wypełniacza do opon w puszce? Wystarczy wkręcić wąż puszki w wentyl opony i wpuścić jej zawartość do środka. Dzięki temu koło zostanie napompowane do odpowiedniego ciśnienia, co pozwoli na przejechanie kilku, a nawet kilkunastu kilometrów. Jak widać, wykorzystanie opony w sprayu nie przysparza wielu trudności.
Skorzystanie ze sprayu jest metodą doraźną – po jej użyciu konieczna jest wizyta u wulkanizatora i naprawienie bądź wymiana opony.

Zestaw naprawczy do przebitej opony

Kolejną z doraźnych metod jest wykorzystanie specjalistycznego zestawu naprawczego do opon. Składa się on ze środka uszczelniającego oraz kompresora, który należy podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej.
Jak naprawić oponę przy pomocy zestawu naprawczego? Najpierw podłączamy minikompresor i przy jego pomocy pompujemy oponę do wymaganego ciśnienia. Następnie wtłaczamy piankę, która uszczelnia przebitą oponę. Taka naprawa pozwala na przejechanie około 50 km.
Zestaw naprawczy do przebitej opony jest prosty w użyciu i zajmuje niewiele miejsca. To rozwiązanie kosztuje jednak nieco więcej niż opona w puszce, ale może być wykorzystane wielokrotnie.

Naprawa przebitej opony sznurem butylowym

Ostatnia metoda naprawiania opony wymaga nieco doświadczenia. Konieczne jest też użycie siły. Niewątpliwą zaletą tego sposobu jest jego długotrwałość – nie musimy od razu odwiedzać wulkanizatora, a w niektórych przypadkach taka wizyta w ogóle nie jest potrzebna.
W zestawie do naprawy opony powinien znaleźć się sznur butylowy, rozwiertak, szydło oraz klej do opon. Na początek należy nałożyć klej na rozwiertak. Następnie rozwiercamy dziurę i nanosimy klej do środka opony. Kolejnym krokiem jest nałożenie sznurka butylowego na koniec szpicy szydła, by później wcisnąć sznurek do dziury. Klej potrzebuje kilku chwil na wyschnięcie. Po tym czasie odcinamy nadmierną ilość sznurka i możemy cieszyć się naprawioną oponą.
Jak widać, naprawa opony nie jest rzeczą trudną – wymaga jedynie posiadania odpowiedniego sprzętu. W przypadku ostatniej metody konieczne jest też użycie znacznej siły, by poradzić sobie z uszkodzoną oponą. Jeśli wybieracie się w dalszą podróż samochodem, koniecznie zaopatrzcie się w zestawy do napraw przebitych opon.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.