Data publikacji:

Wymiana zamka w drzwiach – jak to zrobić?

Wymiana zamka w drzwiach to jedna z najczęściej zamawianych usług ślusarskich. Zanim jednak zadzwoni się po profesjonalną złotą rączkę, warto spróbować zmierzyć się z tym zadaniem samodzielnie. Jest to jedna z prostszych czynności związanych z majsterkowaniem i w większości przypadków niemal każdy sobie z nią poradzi. Kiedy trzeba wymienić zamek w drzwiach i jak się za to zabrać? Podpowiadamy!
wymiana zamka w drzwaich

Kiedy zamek w drzwiach wymaga wymiany?

Drzwi podlegają bardzo częstej i intensywnej eksploatacji. Z tego względu niemal każdy mechanizm w pewnym momencie staje się zużyty, zacina się lub stawia opór i finalnie wymaga wymiany na nowy. Innym powodem, dla którego bezwzględnie trzeba wymienić zamek, jest zgubienie kluczy. Ponieważ mogły się dostać w niepowołane ręce, nowe zamki są jedyną gwarancją bezpieczeństwa.
W przypadku chęci wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa we własnym domu dobrym pomysłem może okazać się wymiana zamka w drzwiach wejściowych na zamek antywłamaniowy. Duża liczba ludzi decyduje się na to po tym, jak do ich mieszkania dostaną się włamywacze, ale zdecydowanie warto zabrać się za to wcześniej. Tego rodzaju zamek nie jest stuprocentowym zabezpieczeniem, jednak w bardzo dużym stopniu zmniejsza ryzyko kradzieży.

Jak wymienić wkładkę od zamka w drzwiach?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje zamków w drzwiach. Zamki nawierzchniowe oraz zamki wpuszczane. Te pierwsze montowane są na drzwiach i zazwyczaj z jednej strony można je otworzyć za pomocą gałki, a z drugiej wyłącznie kluczem. Z kolei drugi typ zamków jest montowany w środku drzwi, co powoduje, że sam mechanizm jest niewidoczny.
Wymiana zamka w drzwiach wejściowych nie jest trudnym zadaniem. Zdarza się, że usterka dotyczy jedynie wkładki do zamka, a więc tego elementu, w który wkładamy klucz. W takim przypadku nie ma potrzeby wymiany całego mechanizmu, wystarczy zamontowanie nowej wkładki. Warunkiem, aby to było możliwe, jest posiadanie zamka wyposażonego w ten wymienny element. Jeżeli takowy jest obecny, naprawa przebiegnie szybko i sprawnie. Najważniejszą rzeczą jest pamiętanie o tym, by nowa wkładka miała ten sam rozmiar. Aby wymienić element, wystarczy zdemontować klamkę, wykręcić śruby mocujące zamek, a także te przytrzymujące wkładkę wewnątrz mechanizmu, a następnie włożyć klucz do wkładki i poruszać nim w obie strony. Gdy znajdzie się w odpowiedniej pozycji, wkładka pozwoli z łatwością się wysunąć. Aby zamontować nową wkładkę, należy po prostu odwrócić kolejność. Element umieszczamy na właściwym miejscu z pomocą klucza, a następnie przykręcamy śrubami.

Jak naprawić drzwi łazienkowe?

W przypadku kiedy konieczna jest wymiana całego zamka, sprawa nieco się komplikuje, jednak wciąż nie jest to szczególnie trudne zadanie. Za przykład niech posłuży wymiana zamka w drzwiach łazienkowych. Pierwsze kroki są takie same, jak w przypadku wymiany wkładki. Należy usunąć śruby mocujące klamkę i szyld, czyli element pomiędzy klamką a drzwiami, a następnie wyjąć cały mechanizm. Jeżeli stawia opór, wystarczy delikatnie podważyć go śrubokrętem.
Następny krok to wsunięcie nowego zamka i przykręcenie go dołączonymi przez producenta śrubami. Jeżeli wkładka, w którą wyposażony jest zamek, jest wymienna, należy ją zamontować dopiero po przymocowaniu reszty mechanizmu. Na koniec wystarczy już tylko sprawdzić, czy zamek działa płynnie i bez problemów. Jeżeli tak, pora włożyć klamkę i przykręcić szyld.
O czym warto pamiętać, to wymiary nowego mechanizmu. Powinny odpowiadać wymiarom dotychczasowego zamka. Aby odpowiednio je dopasować, można zdemontować stary zamek i zabrać go ze sobą na zakupy, celem porównania.

Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?

W drzwiach antywłamaniowych najczęściej montowane są solidne zamki wpuszczane z wkładką o wysokiej klasie bezpieczeństwa. Sama wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych nie różni się w znaczący sposób od wymiany zamka w drzwiach standardowych czy łazienkowych. Sam proces przebiega tak samo. Należy wykręcić cały mechanizm bądź wyjąć jedynie wkładkę, dopasować wymiarami nowe elementy i je przykręcić. Różnicę stanowi sam zamek, który jest znacząco droższy, ale i trwalszy oraz bezpieczniejszy od tego podstawowego.
Aby mechanizm działał bez zarzutu przez długi czas, należy dbać o jego czystość, regularnie konserwować i zabezpieczać m.in. przed korozją. Jeżeli pomysł samodzielnej wymiany wydaje się ryzykowny i chcemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, zawsze możemy wezwać fachowców.

Ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach?

Wiedząc, jak przebiega wymiana zamka, nie sposób nie zacząć zastanawiać się, ile kosztuje wymiana zamka w drzwiach. Wszystko zależy od miejsca, w którym się mieszka, od rodzaju posiadanych drzwi oraz pożądanej jakości. Sam mechanizm kosztuje kilkadziesiąt złotych, cena zazwyczaj oscyluje w okolicach 40–80 zł za podstawowe zamki. Usługa wymiany zamka przez profesjonalistę to koszt rzędu 100–500 zł w zależności od rodzaju zamka, a także tego, czy jest on antywłamaniowy.
Producenci zamków do drzwi nierzadko oferują profesjonalny serwis, doskonale wyszkolony w zakresie swoich produktów. Wymianę zamka obejmuje także czasem gwarancja na drzwi, jeżeli usterka wynika z błędu produkcyjnego lub niewłaściwego montażu przeprowadzonego przez pracowników firmy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!