Data publikacji:

Jakie dobre farby akrylowe do malowania? 

Malarstwo jest niezwykle rozległą dziedziną sztuk plastycznych, a parający się nim artyści sięgają po najróżniejsze materiały, którymi pokrywają płótna. Jednym z najczęściej wybieranych są niezmiennie farby akrylowe. Są one lubiane ze względu na łatwość ich wykorzystania przez początkujących malarzy, a także atrakcyjne ceny. Ogromny wybór produktów może jednak przysporzyć problemów, podpowiadamy zatem, na co zwracać uwagę, poszukując dobrych farb akrylowych.
dobre farby akrylowe

Dla kogo farby akrylowe?

Po farby akrylowe sięgają zarówno kompletnie niedoświadczeni malarze, jak i tacy, którzy mają na karku dziesiątki lat doświadczenia. Są to niezwykle uniwersalne produkty, z którymi poradzą sobie nawet najmłodsi artyści. Cecha ta sprawia jednak, że w tych samych sklepach znajdziemy akrylówki przeznaczone dla różnych grup odbiorców. Często fakt ten wykorzystuje wielu producentów, bardzo ochoczo promujących swoje artykuły jako „profesjonalne” lub „artystyczne”, choć w rzeczywistości nie zasługują one na takie miano. 

Rodzaj farb akrylowych

Farby akrylowe możemy podzielić na trzy kategorie. Ich przedstawiciele różnią się między sobą jakością, ceną, a także wyglądem opakowania. Warto jednak zaznaczyć, że laik bardzo często nie będzie w stanie na pierwszy rzut oka zidentyfikować tego, do jakiej grupy należą.
Farby akrylowe sprzedawane są w tubkach, składają się z kolorowych pigmentów, wody, a także specjalnych żywic pełniących rolę spoiwa. Rodzaj użytej żywicy w dużej mierze odpowiada za właściwości fizyczne farby po jej wyschnięciu. Akrylówki powinno rozcieńczać się specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, bowiem używanie do tego celu wody wpływa negatywnie na strukturę farby oraz kolor. 

Farby akrylowe szkolne

Najtańsze farby akrylowe przeznaczone przede wszystkim do użytku szkolnego. Odznaczają się one najgorszym składem, w których brakuje wysokiej jakości żywic i pigmentów. Mają przez to względnie rzadką konsystencję, zapobiegającą dobremu kryciu płótna, po wyschnięciu nie dają też gładkiej w dotyku powierzchni. Charakteryzują się też stosunkowo najmniej intensywnymi kolorami, które szybko będą blakły pod wpływem słońca. Nie nadają się też specjalnie do eksperymentowania z tworzeniem nowych odcieni, bowiem nie dają się zbyt łatwo mieszać.
Szkolne akrylówki mogą być dobrym rozwiązaniem dla dziecka zainteresowanego malowaniem, ale z reguły nie są polecane nawet początkującym amatorom malarstwa.

Farby akrylowe hobbystyczne

Farby hobbystyczne/studenckie przeznaczone są do amatorskiego użytku, a także stosowane są np. przez uczniów szkół plastycznych. Produkty tego typu znajdziemy w specjalistycznych sklepach dla artystów, a także w wielu marketach na półkach z artykułami rękodzielniczymi. Od akrylówek szkolnych odróżniają się specjalnymi oznaczeniami na tubkach, wskazującymi na stopień ich odporności na światło, a także stopień krycia (kryjące, półkryjące, półtransparentne i transparentne). Producenci podają też informacje o pigmentach znajdujących się w ich składzie.
Z reguły produkty te odznaczają się bardziej gęstą i jednolitą konsystencją, bardziej intensywnymi barwami, a także możliwością ich łatwego mieszania (zazwyczaj w obrębie farb tej samej marki). Nadają się idealnie do większości zastosowań i są świetnym rozwiązaniem dla początkujących, oferując najlepszy stosunek jakości do ceny. 

Profesjonalne farby akrylowe

Najdroższe produkty, które znajdziemy wyłącznie w sklepach dla plastyków. Łatwo rozpoznamy je na pierwszy rzut oka, bowiem są sprzedawane w mniejszych tubkach niż produkty hobbystyczne. Za sprawą dużej zawartości pigmentów są jednak równie wydajne. W ich składzie znajdują się najwyższej jakości żywice i barwniki. Na opakowaniu znajdziemy szczegółowe informacje na temat właściwości i konsystencji farby, wiele z nich odpowiadać będzie na bardziej niszowe zastosowania, w bardziej zaawansowanych technikach malarskich.
Produkty dla profesjonalistów odznaczają się oczywiście najwyższą ceną. Ich potencjał są w stanie wykorzystać w pełni doświadczeni malarze, stąd też odradza się stanowczo ich kupno amatorom i hobbystom.

Jak malować farbami akrylowymi?

Do malowania farbami akrylowymi używamy klasycznych pędzli malarskich o dowolnej wielkości i kształcie. Eksperci polecają przede wszystkim modele o twardym lub średnio twardym włosiu wykonanym z syntetycznych materiałów. Pozwalają one na nakładanie farby bez wyrazistych śladów po pociągnięciach pędzla. Jeżeli zależy nam na takim efekcie, najlepsze będą miękkie pędzle z włosia naturalnego. 
Farby nakłada się bezpośrednio z tubki na paletę malarską, gdzie można w razie potrzeby mieszać je z innymi kolorami, uzyskując różne odcienie. Niedoświadczeni malarze mogą mieć problemy z ponownym uzyskaniem takiej samej barwy, mieszając je „na oko”, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zapisanie użytych proporcji. Akrylówki nie wysychają zbyt szybko, nie musimy więc spieszyć się z ich przeniesieniem na płótno. Artyści radzą, by nie żałować tutaj farby z tubki i nakładać jej duże ilości na płótno.
Farby akrylowe z reguły kładzie się techniką mokre na mokre. Na wykonany uprzednio szkic nakładamy pierwszą warstwę, a zaraz potem możemy kontynuować pracę z kolejną. Metoda ta pozwala, w odróżnieniu od malarstwa olejnego, uzyskać bardzo gładką i równą powierzchnię oraz łagodne przejścia pomiędzy różnymi kolorami.
Zaznaczmy, że doświadczeni artyści zalecają wykonać wpierw wstępna podmalówkę obrazu, a więc wypełnić zagruntowane płótno jednym lub kilkoma kolorami, czasami tworząc proste formy będące zarysem ostatecznego dzieła. Rozwiązanie to pozwala uzyskać znacznie lepszą równowagę tonalną i kolorystyczną całości.  
Zdjęcie: Envato Elements