Data modyfikacji:

Czym jest technika mix media

Nowy trend w pracach ręcznych/handmade, który nie zna granic i nie ma żadnych ograniczeń? Czy jest to możliwe? Artykuł o tym, czym właściwie jest technika mix media i dlaczego dzięki niej powstają spektakularne projekty handmade. Dowiesz się także jak samodzielnie zacząć pracę za pomocą mixed mediowej techniki.

Czym jest technika mix media – poznajcie się

Mix media to nowy trend dekorowania przedmiotów (i nie tylko) za pomocą techniki handmade. Chodź dominuje bardziej w dekorowaniu scrapbookingowym, niż w decoupage'owym – nie istnieją żadne ograniczenia w łączeniu tych technik.

Wszystkie chwyty są w niej dozwolone. Im więcej past strukturalnych, wstążek, czy też farb lub innych materiałów plastycznych użyjesz do stworzenia mix mediowego dzieła, tym lepiej.

Jeśli jesteś entuzjastom decoupage'u lub scrapbookingu z pewnością drawing za pomocą tej techniki bardzo Ci się spodoba i nie będzie dla Ciebie zbyt skomplikowany. Dlaczego? Ponieważ już na wstępie posiadasz materiały, które możesz użyć tworząc swoje nowe mix mediowe dzieło.

Nowe preparaty i akcesoria – nowa technika mix media 

Producenci, którzy mają w sprzedaży na przykład media malarskie (KLIK) zapewnili nowe akcesoria i preparaty, które idealnie nadadzą się do tworzenia artystycznych dzieł. Są to na przykład następujące dwa produkty, które możesz zamówić w niedrogiej cenie:
Specjalne szablony mix media, które nadają się do szerokiego zastosowania na każdej powierzchni. Wykonane są w większości z elastycznego, wygodnego do użycia tworzywa. Takie szablony nadają się do wielokrotnego użytku, a mocuje się je za pomocą taśmy samoprzylepnej lub kleju w spray-u. 
Dekoracyjne pisaki do malowania po tkaninach (PATRZ TUTAJ).

Łącz różne techniki zdobiennicze – jak wykonać pierwsze kroki

Mixmedia to technika, którą można nauczyć się na różne sposoby:
Jedni preferują naukę u naczyciela stosowania techniki mixmedia. Spotkania trwają po kilka godzin, a każde z nich w większości stanowi odrębną całość. Na spotkaniach otrzymuje się materiały. Wraz z instruktorką realizuje się zadanie, które to na koniec zabiera się do domu.
Inni wybierają literaturę, która pozwala im zapoznać się z tą techniką. Tych osób jest zdecydowanie więcej – preferują oni naukę techniki mix media w zaciszu swojego domu. Tam przecież jest ich warsztat. Po drugie – samodzielnie i w swoim tempie chcą dumnie rozwijać swoje hobby.

Mixmedia, a literatura

Czy istnieje literatura, która nauczy stosowania techniki MIX MEDIA? Na pytanie odpowiadamy, przedstawiając listę, która posiada zestawienie 3 najlepszych książek, nie tylko do drawing-u i painting-u. A oto one:

1. MIXED MEDIA PAINTING WORSHOP (autor: Jean Pederson) (KLIK)
2.  MIXED MEDIA AND FOUND MATERIALS (autor: Renshaw Lucy) (KLIK)
3. MIXED MEDIA HANDBOOK (autor: Santiago Kimberly)

Lista potrzebnych materiałów – co kupić na początek

1. BAZA
Baza to oczywiście powierzchnia, którą będziesz zdobić.  Może nią być:
gruby karton,
podobrazie malarskie (płótno),
każdy przedmiot, który nadaje się do ozdobienia (np. drewniane lub papierowe pudełko, szkatułka).
2. FAKTURA
Do jej uzyskania potrzebujesz:
pasty strukturalne.
Można umiejscowić je na bazie bezpośrednio lub za pomocą szablonu, o którym wspominałam wyżej i o którym więcej przeczytasz w punkcie 5. SZABLONY.
Można je barwić za pomocą farb i akrylowych barwników w masie. Są one nietoksyczne i bardzo trwałe, a w dodatku dostępne w postaci gotowej do użycia. 
Wyróżnia się między innymi następujące pasty strukturalne:
kryjące (dostępne w wielu kolorach),
transparentne,
perłowe,
z matowym wykończeniem,
błyszczące,
z drobinkami piasku (efekt chropowatości),
pękające.
Wybór odpowiedniej pasty zależy od preferencji i efektu, jaki chcesz finalnie uzyskać.
3. KLEJ
Jest potrzebny do tego, aby móc na stałe przymocować wszystkie dodatki do bazy. Zwracaj uwagę na to, aby zamawiany klej był transparentny i trwały. Najlepiej w technice mix media sprawdza się klej uniwersalny, który jest przeznaczony do różnistych powierzchni.
4. FARBY
Jeśli masz już podłoże (czyli bazę), fakturę i przyklejone dekoracje, to teraz nadeszła pora na zabarwienie Twojego dzieła.  Specjalne farby nakłada się na dekoracje. Dlaczego są one specjalne?
są to farby na bazie wody,
szybko schną,
dostaniesz je w postaci gotowej do użycia.
Paleta kolorów farb do drawing'u, painting'u, decouoage'u, czy też scrapbooking'u jest bardzo szeroka. Wybierz odpowiedni rodzaj mgiełki i dostosuj ją do powierzchni, którą zdobisz.
5. SZABLONY
Dzięki nim oraz farbom i pastom strukturalnym wykonasz przestrzenne lub płaskie dekoracje.
Farby nakłada się na szablon za pomocą:
pędzli gąbkowych,
mgiełek w spray-u.
Pasty strukturalne zaś nakłada się za pomocą:
szpachelki.
Dobieramy je w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać.
6. PREPARATY
Wybór preparatów jest trudny ze względu na ich dużą liczebność i różnorodność. Najbardziej popularne preparaty to:
gesso (KLIK) (grunt malarski),
media szklące dające efekt trójwymiarowości,
preparaty dające efekt starości  (rdza, patyna),
media matujące stosowane do zmniejszenia połysku, transferu oraz jako klej do decoupage'u,
media żelowe (klejenie, kolaże),
kulki (białe granulki używane najczęściej z gesso, medium żelowym i pastami).
7. DODATKI
To właśnie z nich tworzymy dzieło, kolaż, malowidło i inne przestrzenne formy. Dodatkiem w technice mix media może być dosłownie wszystko:
papier stosowany w technice decoupage'u i scrapbooking'u,
papierowe ozdoby,
tektury, papiery, bibuły,
perły, kamienie,
wstążki,
stemple, tusze,
kosmetyki.

Jakby podsumować nowy trend mix mediowy, można by rzec, że w tej technice zdobienniczej więcej, znaczy lepiej! Nie ograniczaj się i zabaw się z ciekawym światem kolorów, dekoracji, ozdób, farb i tekstur! Do odważnych świat należy!

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.