Data modyfikacji:

Dlaczego szydełkowanie zmienia życie – rady dla początkujących

Zastanawiasz się jak zacząć szydełkowanie i jakie są podstawy "dziergania" na szydełku? – artykuł odpowie na Twoje pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości na temat szydełkowania dla początkujących. To nie koniec! Z tym artykułem wydziergasz swój pierwszy szalik!

Zanim włóczka i szydełko, czyli zacznijmy od pozycji zerowej

Jeśli pajasz miłością do rękodzieła, z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, czy nie zacząć szyć lub szydełkować. Jeśli jesteś entuzjastom szycia, koniecznie zajrzyj do artykułu-poradnika, który opisuje, jak skutecznie zabrać się za szycie (KLIK).

Zanim zaczniesz dziergać, upewnij się, że masz odpowiednią ilość czasu, aby rozwinąć swoje nowe hobby. Szydełkowanie jest dość czasochłonne i bardzo wciąga.
Przygotuj odpowiednie miejsce na włóczki, nitki, kordonki i pozostałe niezbędne do szydełkowania narzędzia. Wiele osób ma swoje ulubione miejsce pracy i dzierga przy stołach, biurkach, na sofie, czy przy kominku. Jeśli nie masz w domu zbyt dużo miejsca, aby rozłożyć się ze swoimi włóczkami i innymi materiałami, rozważ zakup wygodnego i komfortowego biurka-konsoli (KLIK). Wybór miejsca pracy na szydełkach to ważny aspekt, którego nie należy bagatelizować.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie konsoli/stolika/biurka i innych blatów, przy których będziesz szydełkować. Lampy mogą mieć kilka ramieni, które dadzą wiele potrzebnych źródeł światła (KLIK).
Dowiedź się, jakich narzędzi i materiałów potrzebujesz, aby wykonać swoją pierwszą pracę. Jeśli  jesteś w 100% początkujący i nie wyposażyłeś się jeszcze w żadne włóczki i szydełka – rozważ najpierw, co będzie Twoim pierwszym dziełem. Do wykonania pluszaków potrzeba innych materiałów, niż do wykonania biżuterii, czy sukni i torebek.
Polecamy, aby Twoją pierwszą, wydzierganą przez Ciebie pracą, był szalik. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Szyjemy szalik, czyli szydełkowanie – podstawy

Szalik szyje się po prostu przyjemnie – to jeden z łatwiejszych do szydełkowania elementów garderoby. Nie zniechęci Cię, ale udowodni, że świat szydełka i włóczki to wielka frajda i radość.
1. GRUBOŚĆ MATERIAŁU
Najlepsze do nauki są włóczki o średniej grubości. Nie wybieraj ekstremalnie cienkich lub grubych, ale zdecyduj się na pośrednie szerokości materiałów. Najlepsza długość włóczki to około 200-300 m na 100 g. 

2. KOLOR MATERIAŁU
Ćwicz na jasnych kolorach – na ciemnych ciężej jest dostrzec oczka, a to utrudni naukę.

3. FAKTURA MATERIAŁU
Nie zapominaj o tym, że Twoim celem jest wydzierganie szalika – wybierz zatem materiał miękki, delikatny w dotyku. Unikaj włóczek, które mają dużą zawartość wełny owczej. To właśnie dzięki niej szaliki potrafią "gryźć".
Włóczki z przeważającą zawartością akrylu nie nadają się do wykonania z nich szalików. Akryl sprawia, że w wyniku noszenia szalika, mogą pojawiać się na jego powierzchni nielubiane i zdecydowanie nieestetyczne kłębuszki.

4. IDEALNE WŁÓCZKA DO WYKONANIA SZALIKA – sprawdzaj banderolę włóczki
Najlepsza włóczka do wykonania szalika zawiera w swoim składzie: mikrofibrę, bawełnę, wiskozę lub jedwab.

5. PRUJ I ĆWICZ
Nie przejmuj się, jeśli ściegi na początku nie będą wychodzić! Włóczki przeznaczone do stworzenia szalika są idealnym materiałem do ćwiczeń. Dzięki temu, że szydełkową pracą łatwo jest popruć, z jednej włóczki możesz skorzystać wiele razy.

Na szalik wystarczy jeden motek. Na początku nie kupuj drogich nici, ale wybieraj te do 10 zł.

6.  WYBIERZ RĘKĘ DO DZIERGANIA
Na etykiecie włóczki sprawdź, które szydełko poleca producent. Z tą wiedzą podejdź do najbliższej pasmanterii. Wszystkie wzory na szydełkowanie rozpisane są dla praworęcznych. Jeśli jesteś leworęczny, nie polecamy przerabiać wzorów na drugą stronę, gdyż przeważnie kończy się to fiaskiem.
7. NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ KUPUJĄC SZYDEŁKO
Nie kupuj szydełek droższych niż 7 zł. Pamiętaj też, żeby nie kupować najtańszych.
Sprawdź, czy na szydełku nie ma "zadziorów", które mogłyby szarpać włóczkę.
Odłóż te, które są źle wykończone, mają ostre krawędzie lub są w całości plastikowe, będąc jednocześnie puste w środku.
Początkujący nie powinni posiadać tradycyjnych szydełek z białą rączką, gdyż metalowa część z haczykiem jest jedynie wklejona. Niewyćwiczona ręka z łatwością może złamać szydełko.
Wybieraj szydełka wykonane z metalu, mocnego akrylu, drewna.
Szydełko musi dobrze i stabilnie leżeć w prawej ręce i nie może wbijać się boleśnie w dłoń. Nie może być też za długie.

Szydełkowanie – pierwsze ściegi

Zanim zaczniesz dziergać swój pierwszy szalik na bazie konkretnego wzoru na szydełkowanie, przystąp do nauki pierwszych ściegów. Szal uszyjesz jedynie wtedy, gdy opanujesz pewne zasady. Tylko na pierwszy rzut oka są one czarną magią. Oto ściegi, z którymi powinien zapoznać się każdy początkujący:
słupki,
półsłupki,
słupki podwójne i potrójne,
oczko łańcuszka,
oczka zwrotne,
pęczki,
pikotki.

Polecamy uczyć się na filmikach, instruktażach i różnych tutorialach. Dzięki nim poznasz odpowiedni ruch dłoni oraz to, jak operuje się szydełkiem. Dowiedź się także jak przerabia się wzory. Tylko wtedy uda Ci się wydziergać szaliczek.

Szydełkowanie dla początkujących, czyli NOTATNIK DO DZIERGANIA

Każdy początkujący szydełkowanie powinien tworzyć swoje własne notatki. W zeszytach do dziergania umieszczaj wszelkie uwagi i szczegóły. Nie bój się rysować schematów i własnego "łopatologicznego" opisu. Najlepsze do motywowania do pracy będą te zeszyty z ciekawymi napisami (KLIK).
Szydełkowanie odstresowuje, relaksuje i jest wspaniałym, kreatywnym hobby. Wykonaj swój pierwszy szalik i przekonaj się, że ręcznie wydziergane ubrania i akcesoria są najlepszą opcją na oryginalny wygląd i dekoracje do domu!

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.