1. GRUBOŚĆ MATERIAŁU
Najlepsze do nauki są włóczki o średniej grubości. Nie wybieraj ekstremalnie cienkich lub grubych, ale zdecyduj się na pośrednie szerokości materiałów. Najlepsza długość włóczki to około 200-300 m na 100 g.
2. KOLOR MATERIAŁU
Ćwicz na jasnych kolorach – na ciemnych ciężej jest dostrzec oczka, a to utrudni naukę.
3. FAKTURA MATERIAŁU
Nie zapominaj o tym, że Twoim celem jest wydzierganie szalika – wybierz zatem materiał miękki, delikatny w dotyku. Unikaj włóczek, które mają dużą zawartość wełny owczej. To właśnie dzięki niej szaliki potrafią "gryźć".
Włóczki z przeważającą zawartością akrylu nie nadają się do wykonania z nich szalików. Akryl sprawia, że w wyniku noszenia szalika, mogą pojawiać się na jego powierzchni nielubiane i zdecydowanie nieestetyczne kłębuszki.
4. IDEALNE WŁÓCZKA DO WYKONANIA SZALIKA – sprawdzaj banderolę włóczki
Najlepsza włóczka do wykonania szalika zawiera w swoim składzie: mikrofibrę, bawełnę, wiskozę lub jedwab.
5. PRUJ I ĆWICZ
Nie przejmuj się, jeśli ściegi na początku nie będą wychodzić! Włóczki przeznaczone do stworzenia szalika są idealnym materiałem do ćwiczeń. Dzięki temu, że szydełkową pracą łatwo jest popruć, z jednej włóczki możesz skorzystać wiele razy.
Na szalik wystarczy jeden motek. Na początku nie kupuj drogich nici, ale wybieraj te do 10 zł.
6. WYBIERZ RĘKĘ DO DZIERGANIA
Na etykiecie włóczki sprawdź, które szydełko poleca producent. Z tą wiedzą podejdź do najbliższej pasmanterii. Wszystkie wzory na szydełkowanie rozpisane są dla praworęcznych. Jeśli jesteś leworęczny, nie polecamy przerabiać wzorów na drugą stronę, gdyż przeważnie kończy się to fiaskiem.