Data publikacji:

Jak zrobić stroik na Wszystkich Świętych


W artykule dowiesz się między innymi o tym, w jaki sposób wykonać owalne wiązanki na Wszystkich Świętych, które w swojej konstrukcji uwzględniają znicze oraz przekonasz się, że stroiki na cmentarz wykonane samodzielnie pozwalają głębiej przeżywać ten ważny dla katolików dzień.

Wiązanki na Wszystkich Świętych – spójrz na to w ten sposób

Dzień Zaduszny wcale nie musi być smutny i nostalgiczny. Aby móc w pełni przeżywać te katolickie święto – wystarczy nieco zadumy oraz przyjemne uczucie w sercu na myśl o osobie, którą kochaliśmy. To naturalne, że każdy z nas pragnie, aby stroiki na Wszystkich Świętych na grobach swoich bliskich prezentowały się po prostu pięknie. Nie chodzi tu wcale o to, żeby wyróżniały się spośród innych i były najlepsze, ale celem gustownych i okazałych stroików jest okazanie należytego szacunku osobie zmarłej.

Wiele osób decyduje się na samodzielne wykonanie kompozycji na groby – dzięki własnoręcznie wykonywanym wiązankom okazuje w ten sposób swoją miłość, pamięć i tęsknotę.

Niektóre rodziny w przeddzień dnia Wszystkich Świętych spotykają się wspólnie przy jednym stole i tworząc, za pomocą techniki handmade,wiązanki na cmentarz – wspominają zmarłego. Często spotkaniu towarzyszą:
łączące rozmowy,
wzruszenia,
radość z chęci dzielenia się ze sobą swoim wolnym czasem.

Jak wykonać wiązanki na Wszystkich Świętych – prosty i tani sposób

Na początku montowania większości stroików na cmentarz należy zadbać o bazę. Najczęściej są nią doniczki, podstawki, specjalne misy na cmentarz i włożona w nie gąbka florystyczna.
Kiedy fundament stroika jest już gotowy, przechodzi się do drugiej, kluczowej fazy: w gąbce montuje się sztuczne lub żywe gałązki, liście i inną zieleninę. Im więcej dekoracji, tym stroik będzie bardziej bogaty i ciekawszy.
Trzecim krokiem jest zamontowanie do przygotowanej i przyozdobionej zieleniną bazy, kwiatów. Najpierw umieść w gąbce najbardziej rozłożyste kwiatuszki, jakie posiadasz. Bardzo ładnie wyglądają trzy/cztery kwiaty umieszczone blisko siebie, ale w równych odstępach.
Pomiędzy duże kwiaty, wpleć mniejsze (a nawet te nierozwinięte).
Bardzo ciekawie wygląda gąbka, która jest zakamuflowana pod leśnym mchem. Nieco rustykalne kompozycje cmentarne są miłe dla oka i na pewno umilą czas spędzony nad grobem bliskich.
Na zakończenie wykonania stroika na cmentarz, ozdób go dekoracjami i różnymi ozdobnikami. Dzięki nim wiązanka będzie wyglądała na gęstą i gąbka florystyczna nie będzie widoczna.

Wkłady do zniczy w pięknych stroikach na cmentarz

Wiele osób tworzy wieńce, wygospodarowując w nich miejsce na znicze. Efekt finalny okrągłego stroika z iskierkami jest dowodem na to, że owalne kompozycje, sukcesywnie nawiązują do nadchodzących wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Jednak nie chodzi w nich jedynie o kształt i formę. Zwróć uwagę na to, że taki stroik z miejscem na znicz jest bardzo praktyczny.

Najbardziej pomysłowe wiązanki na Wszystkich Świętych to te, które uwzględniają szklane lampioniki, a co za tym idzie – wymienne wkłady do zniczy.

Stroiki na groby w formie wieńców/wianków ze zniczami

Aby wykonać okrągły stroik na dzień Zaduszny potrzebujesz:
Wiklinowe lub druciane koło (baza wianka).
Liście i gałązki (najbardziej praktyczne na cmentarze są sztuczne dekoracje).
Grona owoców, jarzębina, tarnina, mech, suche trawy ozdobne etc. (wszystkie elementy potrzebne do tego, aby powstały stroiki na cmentarz znajdziesz na Ceneo.pl).
Sznurek (np. dratwa) i nożyczki.
Klej na gorąco.
Znicz(e) – ilość wedle uznania i średnicy wianka.
Piękne, okrągłe kompozycje wykonasz w następujący sposób:
Na podstawie umieść zielone (najlepiej sztuczne, jeśli mają być długotrwałe i wiecznie świeże) dekoracje (mocowanie do niej za pomocą sznura). Liście i gałązki (ewentualnie mech) powinien precyzyjnie zakrywać bazę).
Umieść gustownie, za pomocą dratwy i kleju na gorąco, kolorowe akcenty (wszelkie owoce i kwiaty).
W środku wieńca zamontuj znicz w odpowiednim kolorze (sposób montażu: dratwa lub klej na gorąco).

Znicze – sklep internetowy i jego duży wybór

Pięknie wyglądają znicze wśród gałązek ostrokrzewu i peoni. Hryzantema to królowa wśród innych znaczących kwiatów (np. niezapominajki). Nie trudno zatem wybrać sztuczne lub żywe kwiaty, które przypadną do gustu entuzjastom handmade-u.

Gorzej już wygląda sytuacja ze zniczami. Największym problemem zniczy jest to, że są one coraz droższe. Znicze – sklep internetowy – który znajdziesz na Ceneo.pl – posiada w bardzo atrakcyjnej cenie. Za jedynie 1, 50 zł możesz zamówić piękny lampionik, który nada się do mniejszych wiązanek dedykowanych na dzień Wszystkich Świętych.

Znicze firmy MAX-POL mają bardzo ciekawy (niesztampowy) wygląd, są szklane i posiadają zmienne wkłady. Oznacza to, że nadają się nie tylko do postawienia ich "luźno" na płycie nagrobka lub na ziemi, ale będą najlepszymi światełkami do wiązanek (pięknie je oświetlą i rozpromienią).
Dzień Wszytskich Świętych to wspomnienie bliskich zmarłych, którzy zasługują na szczególe uczczenie swojej pamięci. Przecież cały czas żyją w naszych myślach, duszach i wspomnieniach. Zachęcam z całych sił, aby w tym roku samodzielnie wykonać kompozycje na grób. Satysfakcja i wzruszenie to gwarantowane emocje, które będą towarzyszyć Ci w trakcie usytuowania na grobie swojej kompozycji.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.