Data modyfikacji:

Najlepsze pomysły na winietki weselne DIY

Czy Twoje wesele posiada jakiekolwiek dekoracje, które zrobiłeś samodzielnie? Jeśli nie, pora to zmienić. Za pomocą poniższych pomysłów na winietki weselne na pewno zrobisz wrażenie na swoich gościach. Dzięki tym inspiracjom, własnoręcznie wykonasz swoje unikatowe wizytówki na stół.

O tym, dlaczego winietki weselne nie powinny być banalne

Twoi Goście Weselni z pewnością niecierpliwie oczekują dnia zapisanego we wręczonym Im zaproszeniu na wesele. Szykują sukienki, garnitury, wygodne buty. Dam gwarancję na to, że powoli załatwiają sobie transport, jeśli Ty oczywiście wcześniej nie zaproponowałeś im hotelu/noclegu.

Podsumowując, wykonują wszystkie czynności, tak jak na prawdziwego Gościa Weselnego przystało. Oczywiście zapewne szykują dla Ciebie coś extra – koperty i te sprawy... – być może znaleźli nawet bardzo oryginalne kartki weselne, podobne do tych (KLIK). Jak sam widzisz, przygotowania Gości Weselnych nie należą do łatwych i najbardziej przyjemnych części w Ich życiu. Dlatego Ty – główny organizator, nie możesz zafundować swoim Gościom tak ot, zwyczajnych winietek weselnych! Zaproszone osoby z pewnością zasługują na coś EXTRA!

Winietka i jej rola

Jak wszyscy wiemy, na winietce umieszcza się imię  i nazwisko Gościa Weselnego. Dzięki prawidłowemu rozłożeniu (lokalizacji) tych karteczek na stołach – każdy wie, gdzie grzecznie usiąść. Winietki są bardzo pomocne, gdyż pozwalają uniknąć zbędnego zamieszania, związanego z kłopotliwym usadowieniem się na krześle zaproszonych przez Ciebie ludzi. Są pomocne tym bardziej, im bardziej Goście pragną wybrać nie obojętne jakie siedzisko, ale  tzw. właściwą stronę

Nie oszukujmy się – bez winietek weselnych byłoby ciężej zadowolić Gości. Pozwalają one wobec tego uniknąć "niefortunnych" spotkań cioć, które się nie lubią lub wujków, którzy mają alergię na swoim punkcie. Zadbają też o Twoje zdrowie.

Stawiając sprawę jasno – winietki na weselu muszą być. Skoro już to uzgodniliśmy, pora zastanowić się nad tym, w jaki sposób zaskoczyć Gości, właśnie za pomocą tych magicznych wizytówek na stół.

Podział winietek weselnych

O ile główny stół na weselu (Wasz) może, ale nie musi posiadać literek z inicjałami (KLIK) imion Państwa Młodych, o tyle winietki ślubne muszą znaleźć się na stołach. Można je podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza to ta, w której karteczki z imionami Gości są jednorazowe i do niczego innego, jak to wskazania miejsca siedzenia w dniu Twojego wesela, się nie nadadzą. Pełnią one zwyczajnie jedną rolę.

Drugą grupę winietek weselnych charakteryzuje to, że pełnią one więcej niż jedną funkcję. Oprócz tego, że lokalizują miejsce Gościa na sali weselnej, to są podziękowaniem za przybycie. Przybyłe osoby będą mogły zabrać je do domu i wykorzystać  do czegoś innego. Do czego? O tym poniżej.

Wielofunkcyjne wizytówki na stół DIY

Czy wiesz, co oznacza, że wizytówka może być wielofunkcyjna? Znaczy to tyle, że Gość Weselny użyje jej wielokrotnie, dzięki poniższym pomysłom.

POMYSŁ 1 – zakładka do książki
Aby wykonać taką wizytówkę potrzebujesz prostokątnych kartek papieru o rozmiarach, jakie posiadają tradycyjne zakładki do książki. Pamiętaj, aby na tych wizytówkach na stół znalazły się podstawowe dane Gościa tj. imię, nazwisko. Ważne jest, aby oprócz tego, winietki te posiadały coś więcej niż weryfikację imienno-nazwiskową. Mogą to być:
- cytaty o miłości,
- aforyzmy,
- śmieszne, miłosne wierszyki,
- napisy  typu "Miło, że jesteś",
- treść w stylu "Miłego czytania".

Takie winietki weselne będą idealnie pasować, jako przyszłe zakładki do książek dedykowane dla Twojego Gościa. Dobrze byłoby, gdybyś prostokątne winietki wyposażył w kokardę, czy rzemyk.
POMYSŁ 2  –  karteczka do portfela
Aby wykonać ten pomysł potrzebujesz jedynie karteczki zgiętej na pół. Na jej stronie tytułowej zapisz imię i nazwisko Gościa, zaś wewnątrz umieść kilka ciepłych słów na jego temat. Mogą pojawić się tam:
- stwierdzenia, za co Go kochasz/lubisz/szanujesz etc.,
- żartobliwe zwierzenia,
- Wasze wspólne zdjęcia.

Taka niby niewinna karteczka – winietka posłuży, jako pocieszasz w gorsze dni. Gość będzie nosił ją w portfelu, więc będzie ona zawsze przy nim. Co jakiś czas (np. podczas uporządkowywania portmonetki) będzie odkopywał kartkę, którą dostanie na Waszym weselu.

POMYSŁ 3 – podziękowanie na winietkach
Jak już wspomniałam wcześniej, Goście Weselni szykują się na Wasze wydarzenie, wyposażając się w koperty. Pamiętaj, aby odpowiednio zorganizować tzw. moment życzeń i wręczania kopert, czyli zamówić pudełko, które będzie pomocne przy ich odbieraniu. Przed wyborem tego jedynego koniecznie sprawdź te (KLIK). 

Pomysł jest taki, aby na winietkach weselnych podziękować Gościom za ich hojne dary. Chodzi o to, aby każdy Gość poczuł się wyjątkowo, a będzie tak, jeśli zobaczy On, że jego winietka różni się od innych. 

Wytnij wobec tego na kartce papieru różne wzory: serca, koty i dosłownie wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Nadrukuj na kształtach piękną czcionką dane weryfikacyjne Gościa, a wewnątrz winietki umieść napis. Przykładowy to:
- dziękujemy za wkład na Nasze wspólne mieszkanie,
- dzięki Tobie jesteśmy bliżej o krok od wybudowania domu,
- właśnie wspomogłeś nas i sprawiłeś, że nasze życie będzie słodsze,
- dzięki Tobie będziemy  mieć udaną podróż poślubną.

Zaznaczam, że ten pomysł jest odważny i przed jego realizacją należy go dobrze przemyśleć. Nie chcesz przecież, aby Gość poczuł się źle, czy nieswojo albo żeby źle odebrał Twój żart. Podsumowując, idea będzie świetna, jeśli na Twoim weselu pojawią się prawdziwi przyjaciele i bliska rodzina.
Winietki to bardzo ważny element na weselu. Nie można go bagatelizować, ale należy solidnie się o niego zatroszczyć. To przysłowiowa wisienka na torcie i kropeczka nad i. Który pomysł na winietki weselne DIY najbardziej Ci się spodobał?

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.