Data publikacji:

Co można zrobić z gliny? Jakie narzędzia są potrzebne?

Glina jest jednym z najszerzej wykorzystywanych naturalnych materiałów używanych przez człowieka. Najstarsze wykonane z niej figurki, które zostały odnalezione przez archeologów liczą sobie blisko 29 tysięcy lat. Do dziś z gliny wytwarza się ogromną liczbę przedmiotów, używanych w budownictwie oraz codziennym życiu. Wiele osób na własną rękę zaczyna przygodę z rzeźbieniem lub formowaniem gliny, jest to nie tylko świetny pomysł na kreatywne hobby, ale również dla niektórych źródło dodatkowego zarobku. Podpowiadamy zatem, co można zrobić z gliny i jakie narzędzia będą nam w tym potrzebne.
co można zrobić z gliny

Czy warto zacząć zabawę z gliną?

W czasach, w których jesteśmy otoczeni praktycznie wyłącznie przez masowo produkowane przedmioty, coraz więcej osób zaczyna interesować się różnego rodzaju rzemiosłem. Z tego tez powodu obserwujemy w ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania rzeźbieniem i lepieniem gliny.
W wielu miastach bez problemu można zapisać się na warsztaty glinianej ceramiki, a w sieci znajdziemy ogrom materiałów i poradników, tłumaczących tajniki pracy z tym materiałem oraz przedstawiających najważniejsze wskazówki dla początkujących. Na zainteresowanie to odpowiadają również specjalistyczne sklepy plastyczne i DIY, oferujące bardzo duży wybór produktów niezbędnych dla osób planujących zająć się tym hobby.
Wszystko to sprawia, że nie było do tej pory jeszcze lepszej okazji, by zainteresować się lepieniem i rzeźbieniem w glinie. Jeżeli zajęcie to jest dla nas intrygujące nie powinniśmy szukać też prostych wymówek, spośród których najpopularniejszą jest „brak talentu artystycznego”. Z przygotowaniem interesujących przedmiotów poradzą sobie osoby w każdym wieku, bez żadnego doświadczenia w tej kwestii.
Przygodę z gliną możemy zacząć na własną rękę metodą prób i błędów, eksperymentować z różnymi technikami oraz narzędziami, wspomagając się przy tym pomocnymi wskazówkami znalezionymi w internecie. Alternatywnie możemy zainteresować się wspomnianymi już warsztatami lub kursami. Są one świetnym sposobem, by sprawdzić, czy hobby rzeczywiście okaże się dla nas interesujące. Plusem jest również to, że nie ma tutaj potrzeby przedwczesnego inwestowania w niezbędne materiały, ani przygotowywania odpowiedniego miejsca do pracy w domu, wszystko co potrzebne otrzymamy bowiem na miejscu. 

Co można zrobić z gliny? 

Z gliny można wykonać ogromną liczbę przedmiotów. Początkujący powinni zacząć jednak od małych bibelotów o nieskomplikowanych kształtach, takich miseczki lub ozdobne zawieszki. Osoby o dużych pokładach kreatywności decydują się też na lepienie różnego rodzaju figurek. Inspiracje oraz poradniki znajdziemy bez problemu w sieci. Dobrym pomysłem jest też robienie niewielkich płaskorzeźb. Przedmioty te pozwolą oswoić się z glina i nabrać pewności siebie. Nie przejmujmy się więc, gdy pierwsze efekty pracy będą mało koślawe lub mało estetyczne, trening czyni w tym wypadku mistrza.
Warto zdawać sobie sprawę, że tworząc nasze dzieła nie musimy ograniczać się do wykorzystywania wyłącznie gliny, jako elementy ozdobne wykorzystuje się często kamyki, muszelki lub szkło. Zwróćmy jednak uwagę na to, że wysychając glina zmniejsza swoją objętość i obiekt może pękać w miejscu aplikacji dodatku.
O ile na początku warto dać się ponieść swojej wyobraźni podczas zabawy z gliną, jeżeli zależy nam na interesujących przedmiotach, nim usiądziemy do pracy warto przygotować sobie plan, a nawet szkic naszego dzieł. Mając wizję, którą chcemy wprowadzić w życie oszczędzamy czas, a także przygotowane materiały.
Jeżeli nabierzemy już wprawy przechodzimy do tworzenia bardziej kompleksowych przedmiotów. Możemy tutaj podążać jedną z dwóch głównych dróg. Pierwszą z nich są wyroby ceramiczne, takie jak donice, wazony, kubki, filiżanki, ramki na zdjęcia, ozdoby świąteczne lub talerze.
Drugą z nich jest rzeźba artystyczna, zajmując się tą dyscypliną tworzymy kompleksowe abstrakcyjne lub realistyczne figury, często składające się z kilku łączonych ze sobą elementów. Oczywiście obranie jednej ścieżki nie znaczy, że nie możemy spróbować swoich sił na drugiej, warto jednak pamiętać, że obie z nich wymagają posiadania innych narzędzi oraz opanowania różnych technik pracy.

Narzędzia do pracy z gliną

Wbrew pozorom do pracy z glina nie potrzeba wielu zaawansowanych narzędzie, zwłaszcza na początku naszej przygody z tą formą rękodzieła. Na początku tworzymy sobie odpowiednio wygodne i dobrze oświetlone miejsce do pracy, a także zaopatrujemy się w główny materiał, którym jest oczywiście glina.

Glina

Glinę do lepienia bez problemu dostaniemy w sklepach dla plastyków, a także w marketach z artykułami szkolnymi. Materiał dostępny jest pod różną postacią począwszy od niewielkich kostek, a skończywszy na sztabach ważących wiele kilogramów. Ze względu na właściwości glinę dzielimy na dwa podstawowe rodzaje.
  • Glina samoutwardzalna – jest to to specjalna masa plastyczna twardniejąca szybko po wyjęciu ze szczelnego opakowania. Czas schnięcia zależy tutaj od składu mieszanki, zazwyczaj jest on podawany przez producenta, w razie potrzeby można go wydłużyć zwilżając obiekt nad jakim pracujemy. Glina tego typu jest idealna dla początkujących, z powodzeniem wykonuje się z niej np. niewielkie miseczki,  ozdoby, figurki i biżuterię. 
  • Glina do wypiekania – łatwa w formowaniu glina, która twardnieje dopiero po wystawieniu na bardzo wysoką temperaturę. Korzystają z niej zarówno miłośnicy rzeźby, jak i ceramiki. W sprzedaży znajdziemy bardzo zróżnicowane produkty w tej kategorii. Początkujący mogą sięgnąć po materiał, który utwardza się całkowicie w temperaturze ok. 130 stopni, dzięki czemu proces można przeprowadzić w zwykłym piekarniku. Profesjonaliści stosują gliny ceramiczne, które wypieka się w specjalnych piecach, które znajdziemy w pracowniach i warsztatach, a także szkołach plastycznych.
  • Rzeźby oraz ceramikę wykonywaną z gliny możemy przygotować w całości korzystając wyłącznie z własnych rąk. Jeżeli zależy nam jednak na dokładności pracy oraz odpowiednich detalach stosujemy do tego celu specjalne narzędzia.

    Narzędzia rzeźbiarskie

    W tej kategorii znajdują się narzędzia służące do formowania glinianych rzeźb oraz wykonywania ich drobnych detali. Są to przede wszystkim specjalne szpatułki i noże dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, pozwalając szybko wygładzić powierzchnię obiektu. Do usuwania nadmiaru materiału używa się z kolei wybieraków oczkowych. W sprzedaży znajdziemy gotowe zestawy podstawowych przyrządów, ułatwiające skompletowanie i przetestowanie wszystkich narzędzi. 

    Narzędzia garncarskie

    Podstawowym narzędziem jest tutaj świetne znane koło garncarskie, może być ono zasilane silnikiem elektrycznym lub napędzane całkowicie ręcznie. W sprzedaży znajdziemy zarówno niewielkie modele przeznaczone dla dzieci, sprzęt dla początkujących hobbystów, a także w pełni profesjonalne urządzenia. Ceny wahają się tutaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Do wykonywania detali używa się też wspomnianych już narzędzi do rzeźbienia.
    Zdjęcie: Envato Elements