Data publikacji:

Co na chwasty? Co zrobić, żeby chwasty nie rosły w trawie?

Pielęgnujesz i dbasz o swój ogród, uprawy, a także trawnik. Chcesz, aby to, co stworzysz, na długo zachowało swój piękny wygląd. I nagle pojawiają się one – chwasty. Porastają ogród, trawnik, a nawet... kostkę brukową. W poniższym artykule podpowiadamy, co na chwasty sprawdzi się najlepiej. Przedstawimy kilka skutecznych sposobów, dzięki którym pozbędziesz się chwastów. Zapraszamy do lektury!
co na chwasty

Co na chwasty? Co zrobić, żeby nie rosły chwasty? Najskuteczniejsze sposoby

Zastanawiasz się, co na chwasty sprawdzi się najlepiej i będzie najskuteczniejsze? Poniżej znajdziesz przegląd sprawdzonych sposobów, które poradzą sobie z chwastami najlepiej. Koniecznie przeczytaj, jeśli chwasty są też problemem w twoim ogrodzie i uprawach.

Co na chwasty w ogrodzie? Sprawdzi się wybielacz do tkanin

Wybielacz do tkanin ma szerokie zastosowanie zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Ale nie każdy wie, że z powodzeniem można zwalczać nim chwasty. Mała uwaga – ze względu na to, że wybielacz jest środkiem chemicznym, stosujemy go na chwasty tylko tam, gdzie nie ma warzyw i owoców. Ponadto stosując go na rośliny, musimy liczyć się z tym, że popali on też te zdrowe. Wybielacz może też wyjałowić glebę, więc później może na niej nic nie urosnąć.
Jeśli więc zastanawiasz się, co na chwasty na kostce brukowej sprawdzi się najlepiej, to pomyśl właśnie o wybielaczu. Jak używać wybielacza na chwasty w kostce brukowej? Robić z niego opryski. Wybielacz na początek możecie rozcieńczyć z wodą, aby nie odbarwił chodnika. Teraz taką mieszankę wystarczy przelać do spryskiwacza i wykonać oprysk. Po kilku dniach należy usunąć popalone rośliny.

Co najlepsze na chwasty? Pomyśl o occie z solą i innych naturalnych sposobach

Jeśli chcesz usunąć chwasty jak najbardziej naturalnymi sposobami, to świetnie sprawdzą się chociażby ocet i sól. Jeśli nie wiesz, co na chwasty w kostce sprawdzi się najlepiej, a nie chcesz stosować wybielacza, to pomyśl właśnie o roztworze z octu. Ponadto ta metoda sprawdzi się do zwalczania chwastów na żwirowych ścieżkach. Do usuwania chwastów używaj octu spirytusowego, ponieważ ma on najwyższą kwasowość. Warto też dodać, że opryski z octu najlepiej stosować wiosną, kiedy chwasty jeszcze nie kwitną. Tutaj działa zasada, że lepiej zapobiegać niż zwalczać.
Co z usuwaniem chwastów solą? Ta metoda sprawdzi się nawet do stosowania wśród owoców czy warzyw. Liście chwastów należy posypać obficie solą. Następnie należy popryskać rośliny wodą. Można też zrobić gotowy roztwór z wody i soli w proporcjach 1 łyżka soli na 3 łyżki wody. Oczywiście posypywanie chwastów solą sprawdzi się też do stosowania na kostce brukowej czy przy krawężnikach.
Jakie są jeszcze inne domowe sposoby na usunięcie chwastów? Sprawdzi się soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią chwasty. Soda sprawdzi się w ogrodzie, a także na kostce brukowej. Po 24 godzinach od jej zastosowania chwasty powinny uschnąć.
Pomyśl również o oprysku alkoholem. Na 30 ml wódki lub spirytusu wlej 2 szklanki wody i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Tak przygotowanym roztworem należy popryskać chwasty. Kiedy najlepiej robić taki oprysk? W ciągu słonecznego dnia. Dlaczego? Ponieważ alkohol rozpuszcza na liściu warstwę woskową rośliny, a więc ta jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Warto dodać, że alkohol wstępnie osłabi chwasty. Później należy usunąć je ręcznie.
A czy słyszałeś o ściółkowaniu? To zabieg, w którym nie stosuje się żadnych preparatów, więc jest on bardzo ekologiczny, a przy tym nie ma wpływu na wzrost warzyw, owoców, roślin czy kwiatów. Ściółkowanie to nic innego jak układanie wokół rabat lub grządek warstw starych gazet, tektury lub dywanu. Taka warstwa izolacyjna zastosowana na powierzchni gleby blokuje roślinie dostęp do światła i tlenu. Warto też wspomnieć, że ta metoda blokuje wzrost wszystkich roślin.

Co na chwasty w trawie?

Jak usuwać chwasty z trawnika? Oczywiście najlepszym sposobem będzie jego pielenie. Stosowanie środków na chwasty może ten trawnik zniszczyć, więc najbezpieczniej będzie usuwać chwasty ręcznie. Usuwanie chwastów z trawnika ręcznie ma kilka etapów.
Pierwszy to samo usuwanie chwastów, czyli wspomniane już pielenie. Można robić to ręcznie, ale jest to bardzo czasochłonne. Z pomocą przyjdą też specjalne maszynki, czyli wyrywacze.
Później należy zadbać o profilaktykę, czyli regularnie kosić trawnik i podlewać go. Chwasty należy też regularnie wyrywać. Nie czekać aż porosną cały trawnik, tylko dokładnie chwast po chwaście wyrywać pojedyncze okazy.
Co na chwasty na trawniku sprawdzi się, kiedy nie chcesz pielić? Pomyśl o herbicydach. Gotowe mieszanki z herbicydami znajdziecie w sklepach. Oczywiście stosując je, czytaj zalecenia na opakowaniu. Po zastosowaniu herbicydów przez kilka dni nie można kosić trawnika. Co więcej, przez 2–4 tygodnie nie można wykonywać też żadnych zabiegów, np. pielenia, grabienia, kopania ani siania. Jak szybko działają herbicydy? Chwasty po ich zastosowaniu powinny więdnąć po około 7–10 dniach.

Co na chwasty w ziemniakach?

Uprawiasz ziemniaki i walczysz z chwastami? To zmora wielu rolników. Chwasty w ziemniakach to nie tylko kwestia czysto estetyczna. Przez chwasty ziemniaki są bardziej podatne na uszkodzenia, wszelkie choroby oraz szkodniki. Szacuje się, że chwasty w ziemniakach mogą zmniejszyć ilość plonów aż o 70%! To generuje ogromne straty. Zatem co zastosować na chwasty w ziemniakach? Sprawdzą się herbicydy, o których wspominaliśmy już wyżej. Herbicydy należy stosować przed wschodzeniem ziemniaka. To zapobiega pojawieniu się chwastów jednorocznych.
Mamy nadzieję, że nasze powyższe metody pozwolą ci pozbyć się chwastów z trawnika, ogrodu czy upraw. A tobie, która z metod sprawdza się najlepiej przy zwalczaniu chwastów?
Zdjecie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.