Data publikacji:

Co zrobić, żeby sernik nie opadał?

Sernik opada po upieczeniu? Spokojnie, jest na to kilka sposobów! Sprawdź, co zrobić, żeby sernik nie opadał po upieczeniu. Poznaj kilka trików, które z pewnością wykorzystasz podczas pieczenia serników i innych popularnych domowych ciast. Dowiedz się, jakie najczęstsze błędy popełnia się podczas pieczenia sernika.
Co zrobić, żeby sernik nie opadał?

Co zrobić, żeby sernik nie upadał po upieczeniu?

Przyczyn opadania sernika po upieczeniu jest wiele, dlatego w pierwszej kolejności należy przeanalizować cały proces przygotowywania ciasta i pieczenia, by wyłapać kluczowe momenty.
Upewnij się, że twój piekarnik działa, a w domu masz wszystkie potrzebne do pieczenia sernika składniki. Podstawą dobrego sernika jest dobrej jakości ser. Sernik, który nie pęka, musi być pieczony i chłodzony według instrukcji w przepisie. Najczęściej opadają te serniki, które są mocno wypieczone i przez to też suche. Pęcherzyki powietrza zapadają się pod wpływem ciężkiego, suchego ciasta i sernik wygląda na opadnięty.

Jak studzić sernik, żeby nie opadał?

Sernik zaleca się piec w temperaturze nie wyższej niż 170 stopni. Czas wzrastania ciasta zależy oczywiście od jego objętości. Po upłynięciu zaleconego czasu pieczenia sernik należy pozostawić w wyłączonym piekarniku. Nie otwieraj drzwiczek piekarnika przynajmniej przez pierwsze 10–15 minut. Dopiero po kilkunastu minutach możesz lekko je uchylić, by sernik mógł zacząć stopniowo się ochładzać.

Jak piec sernik?

Sernik możesz upiec w sposób standardowy, jak wszystkie ciasta – w formie do pieczenia lub w kąpieli wodnej. Jeśli chcesz spróbować wodnej kąpieli, to koniecznie przygotuj się do tego wcześniej i upewnij, że masz odpowiednie foremki. 
Foremka, w której będzie znajdowało się ciasto, musi być całkowicie szczelna. Do większej foremki należy nalać wody, która w gorącym piekarniku zacznie się gotować. Poziom wody powinien mniej więcej odpowiadać poziomowi ciasta.
Parująca woda zapewni ciastu dobre nawilżenie, co uchroni je przed pękaniem. Koniecznie wypróbuj ten sposób pieczenia serników.

Co zrobić, żeby nie opadało ciasto drożdżowe?

Ciasto drożdżowe powinno rosnąc spokojnie w dość dużym, natłuszczonym wcześniej pojemniku. Tłuszcz pomoże ci później odkleić klejące ciasto od pojemnika, dlatego nie zapomnij o nim. Ciasto powinno być cały czas przykryte dość wilgotną ściereczką, która będzie chronić je przed wyschnięciem. Powinno zwiększyć swoją objętość dwukrotnie, ale nie więcej. Następnie należy zagnieść ciasto raz jeszcze i odstawić do ponownego wyrośnięcia.
Ciasto, które wyrosło, ale opadło po pewnym czasie, najprawdopodobniej zbyt długo rosło. Wysokie ciasto drożdżowe zawiera dużo gazu. Ciężar wysokiego ciasta drożdżowego po wyrośnięciu może być po prostu zbyt duży. Pęcherzyki gazów zapadają się wówczas i ciasto opada. Można jednak temu łatwo zapobiec. Wystarczy pilnować czasu wzrastania ciasta. Stosuj się do przepisów i trzymaj się zasady, że ciasto powinno maksymalnie podwoić swoją objętość podczas wzrastania.

Co zrobić, żeby ciasto nie pękało?

Najlepiej wyłącz górne grzanie w piekarniku podczas pieczenia. Grzanie możesz rozpocząć od włączenie grzania tylko od dołu. Termoobieg może wysuszyć ciasto, przez co też może pękać, dlatego raczej nie włączaj tej opcji w piekarniku, jeśli boisz się, że ciasto popęka podczas pieczenia.

Dlaczego ciasto na proszku do pieczenia opada?

Najczęstszym błędem jest dodanie zbyt dużej ilości proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Powoduje to zbyt szybkie wyrośnięcie ciasta, co kończy się jego nagłym opadnięciem.
Zdjęcie: Envato Elements