Data publikacji:

Jaka frezarka górnowrzecionowa do domu? Ranking TOP 10 

Frezarki są jednym z nieco bardziej zaawansowanych elektronarzędzi używanych przede wszystkim do obróbki drewna, a także elementów wykonanych z płyt MDF lub OSB. Jeżeli jesteśmy zapalonymi majsterkowiczami, budujemy meble, planujemy prace konstrukcyjne w ogrodzie lub planujemy poważny remont domu, frezarka okaże się niezastąpionym pomocnikiem. Ponieważ maszyny te są względnie łatwe w użyciu, korzystają z nich nie tylko zawodowcy, ale również początkujący hobbyści. Na półkach sklepowych znajdziemy bardzo szeroki wybór urządzeń, a w artykule skupiamy się na modelach górnowrzecionowych. Przedstawiamy listę TOP 10 polecanych modeli, a także radzimy, na jakie parametry zwracać uwagę podczas zakupów.
frezarka górnowrzecionowa ranking

Czym jest i jak działa frezarka?

Frezarki to narzędzia mechaniczne przeznaczone do obróbki materiałów wykonanych z drewna i materiałów pochodnych, a także tworzyw sztucznych i metali. Z ich pomocą wytniemy w ich powierzchni otwory o różnej głębokości i kształtach. Są one przeznaczone zazwyczaj do montażu wszelkiego rodzaju zawiasów oraz innych elementów połączeniowych, używanych do konstrukcji mebli. Frezarki są też niezastąpione podczas wykańczania krawędzi desek i blatów, z łatwością mogą też służyć do wycinania wzorów w deskach lub panelach. 
Frezarki przeznaczone są wyłącznie do pracy na płaskich powierzchniach, nie nadają się więc do obróbki bardziej kompleksowych przedmiotów. Frezarki dostępne są w wielu rozmiarach. W domowych warsztatach spotykamy się przede wszystkimi z urządzeniami ręcznymi. Są to małe i przenośne modele idealne do prac remontowych i majsterkowania. Korzystamy z nich w dowolnym miejscu oraz w różnych pozycjach, w tym pionowej, co jest uzależnione oczywiście od wymiarów danego urządzenia i jego wagi.
Do pracy z większymi elementami używa się frezarek stołowych, które są zespolone na stałe z dużym i nieruchomym blatem. Po te maszyny sięgają prawie wyłącznie profesjonaliści.

Czym charakteryzuje się frezarka górnowrzecionowa?

Ze względu na konstrukcję mechanizmu tnącego wyróżniamy trzy podstawowe typy frezarek – dolno-, równo- i górnowrzecionową.
Frezarki górnowrzecionowe są zdecydowanie najczęściej wybieranym typem maszyn. Producenci oferują w tej kategorii modele przeznaczone dla każdej grupy odbiorców, od amatorów na zawodowcach skończywszy. Oferują one wysoką wydajność oraz bezpieczeństwo pracy, świetnie radząc sobie z robieniem zarówno głębokich, jak i płytkich cięć.

Co bierzemy pod uwagę, kupując frezarkę górnowrzecionową?

Moc frezarki

Moc decyduje o szybkości i łatwości pracy z nawet najtwardszym rodzajem drewna, decyduje też o maksymalnej głębokości wykonywania frezów. Parametr ten jest podawany przez producentów w warach. W przypadku frezarki górnowrzeciownowej do użytku domowego specjaliści polecają modele o mocy co najmniej 800 W, wystarczającej do większości prac hobbystycznych. Do obróbki twardszego drewna poleca się sprzęt 1500 W, poradzi on sobie też z materiałami takimi jak metal i tworzywa sztuczne.

Obroty frezarki

Maksymalna prędkość obrotowa frezarki jest równie istotnym parametrem co moc. Im jest ona wyższa, tym większa będzie wydajność i szybkość pracy sprzętu Wysokoobrotowe frezarki wykonują też bardziej dokładne i równe cięcia. W przypadku modeli ręcznych do użytku domowego wartość parametru powinna wynosić minimalnie ok. 10 000 obr./min. Warto zwrócić uwagę na to, czy narzędzie pozwala na regulację obrotów, dając nam dodatkową kontrolę podczas wykonywania prac. 

Głębokość frezów

To kolejny niezwykle ważny parametr każdej frezarki. Jak wskazuje na to nazwa, informuje nas o tym, jak maksymalnie głębokie nacięcia jest w stanie wykonać narzędzia, wartość tą podaje się zawsze w milimetrach. Jeżeli pracujemy z grubymi panelami, deskami lub wykonujemy skomplikowane frezy, głębokość oferowana przez maszynę powinna wynosić co najmniej 30 mm. W większości urządzeń waha się ona w granicach 18-60 mm. W regulacji głębokości pomoże też obecność ogranicznika głębokości.

Ergonomia i budowa frezarki

Podobnie jak w przypadku każdego elektronarzędzia, kupując frezarkę, nie pomijamy kwestii ergonomii jej budowy. Sprzęt musi leżeć dobrze w rękach, w czym pomocny jest wyprofilowany uchwyt, pokryty materiałem zapobiegającym wyślizgnięciu się go podczas pracy. Nie bez znaczenia jest tutaj też waga, która nie może być zbyt duża, zwłaszcza jeżeli planujemy dłuższą pracę w różnych pozycjach. Poleca się tutaj modele ważące ok. 2–3 kg. 

Dodatkowe opcje

Poza regulacją obrotów atutem frezarki są również dodatkowe funkcje takie jak odsysacz pyłu powstającego podczas cięcia, a także stabilizująca pracę prowadnica ułatwiająca robienie równych frezów także osobom niemającym doświadczenia ze sprzętem. 

Polecane frezarki górnowrzecionowe – ranking TOP 10 polecanych modeli

Bosch GOF 130 Professional – solidna frezarka górnowrzecionowa o mocy 1300 W
Graphite 59G717 – wydajna frezarka z maksymalną prędkością obrotową 28 000 obr./min
Bosch POF 1400 ACE – ergonomiczna frezarka 1400 W z zestawem akcesoriów
Makita RP1801FX – frezarka z silnikiem o wysokiej mocy 1650 W
Makita M3602 – szybka frezarka górnowrzecionowa dla hobbystów i profesjonalistów
Hitachi M12VE – frezarka o mocy 2000 W do pracy z twardym drewnem
Einhell TH-RO 1100 E – tania frezarka górnowrzecionowa do domowego warsztatu
DeWalt DWE625 – profesjonalna frezarka górnowrzecionowa o mocy 2300 W
Black&Decker KW1200E – wydajna frezarka z maksymalną prędkością obrotową 28 000 obr./min
Makita DRT50ZX4 – lekka frezarka akumulatorowa z funkcją wycinarki
Zdjęcie: Envato Elements