Data publikacji:

Ile i jak gotować dany produkt?

Zastanawiasz, ile i jak gotować jajka, ryż czy warzywa, by cieszyć się pełnią smaku przygotowywanych dań, a do tego nie utracić wartości odżywczych zawartych w pożywieniu? Zobacz, co czeka na Ciebie w poniższym artykule! Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych produktów, o które pytają internauci. Z naszego wpisu dowiesz się, jak i ile gotować jajka, kalafior, kukurydzę, ziemniaki, szparagi, bób oraz buraki! Lista jest długa – sprawdź!
ile i jak gotować dany produkt

Ile gotować jajka?

Marzysz o perfekcyjnie ugotowanych jajkach na miękko – z idealnie ściętym białkiem i lejącym żółtkiem? To wcale nie jest łatwa sztuka, dlatego wyjaśniamy, ile gotować jajka! Najpierw spójrz na ich wielkość – egzemplarze w rozmiarze L będą gotowe znacznie później. Pamiętaj również o tym, by korzystać z jajek ocieplonych w temperaturze pokojowej. Wyjęte bezpośrednio z lodówki warto delikatnie obmyć pod bieżącą, ciepłą wodą.
Ile gotować jajka na miękko? Od momentu zagotowania się wody należy liczyć mniej więcej 3–5 minut. Jajka na twardo będą się gotować zdecydowanie dłużej. Gdy woda zacznie się gotować, liczymy około 8–10 minut.
Ciekawą alternatywą, która zadowoli zarówno fanów jajek ugotowanych na twardo, jak na miękko, będzie… półtwarda opcja. Najczęściej można ją spotkać w azjatyckim ramenie, ale sprawdzi się również jako składnik past kanapkowych – lekko płynące żółto doda takiej potrawie kremowości. Ile gotować jajka na półtwardo? Tutaj warto odczekać około 6–7 minut (wciąż pamiętając, że czas liczymy od momentu zagotowania się wody).

Fasolka szparagowa – ile gotować?

Pełnia lata to sezon również na fasolkę szparagową – zieloną oraz żółtą. Doskonale smakuje połączona z młodymi ziemniaczkami z koperkiem i jajem sadzonym. Nie zawsze potrzebuje zbyt wielu dodatków. Czasami wystarczy polać ją bułką tartą z masłem lub (w wersji fit) posypać prażonymi orzechami włoskimi. W takim wydaniu trudno się oprzeć fasolce szparagowej. Ile gotować zatem to warzywo?
Świeże strączki myjemy pod bieżącą wodą, obieramy i usuwamy ewentualne łyko. Jeśli chcesz ugotować 1 kg fasolki szparagowej, wlej do garnka 4 litry wody. Zagotuj, dopraw 1 łyżką cukru i 1,5 łyżki soli. Wrzuć fasolkę szparagową i gotuj od 5 do 10 minut. Pamiętaj – im fasolka jest młodsza, tym szybciej się ugotuje, musisz więc próbować ją w trakcie gotowania. Fasolka szparagowa kupiona w czerwcu ugotuje się nieco szybciej niż ta kupiona w sierpniu.

Jak i ile gotować szparagi?

Niech nie zmyli Cię nazwa – fasolki szparagowej i szparagów nie gotujemy podobnie! Te drugie warzywa kuszą już od maja i cieszą się w Polsce dużą popularnością. Na straganach spotkać można białe, zielone czy nawet fioletowe odmiany szparagów. Można je grillować, dusić na maśle czy zapiekać, ale te z wody smakują równie wybornie! Zwłaszcza podane z kremowym sosem holenderskim i jajkami w koszulkach. Ile gotować szparagi? Najpierw dowiedz się, jak je przygotować przed włożeniem do garnka.
Od szparagów najpierw należy odciąć twarde, zgrubiałe końce. Grube okazy – dotyczy to w szczególności białych odmian – warto obrać ze skóry. Teraz przychodzi czas na gotowanie. W pionowym garnku zagotowujemy wodę. Szparagi umieszczamy pionowo, tak by ich główki wystawały ponad poziom wody. Gotujemy przez około 5–10 minut, kontrolując miękkość warzyw widelcem. W sklepach kupić można też specjalne garnki do szparagów wyposażone w sitko, dzięki czemu ich sprawne odcedzenie będzie dużo łatwiejsze!

Ile gotować kalafior?

Jakiego warzywa nie może zabraknąć również wśród letniej czołówki warzyw? Oczywiście kalafiora! Idealnie jędrnego, polanego masełkiem lub serwowanego w towarzystwie innych letnich dobroci. Kalafior również można zapiekać, smażyć w cieście czy przyrządzać z niego wegetariańskie (lub wegańskie!) pyszności. Nic jednak nie smakuje tak dobrze, jak klasyka, która przenosi we wspomnieniach do babcinej, wakacyjnej kuchni. Ile gotować kalafior, by miał maślaną i zarazem zwartą strukturę? Oto recepta!
Kalafior podziel na mniejsze różyczki, odetnij głąb i płucz pod bieżącą wodą. Jeśli trafił Ci się dorodny, półkilowy okaz, w garnku zagotuj około 2 litry wody. Dodaj łyżkę cukru i łyżę soli. Kalafior gotuj przez około 15 minut – co jakiś czas nakłuwaj go widelcem. Idealnie, gdy sztuciec wchodzi gładko, ale nie narusza struktury różyczki. Odcedź i od razu podawaj.

Bób – ile gotować?

Zastanawiasz się, ile gotować bób? W końcu to niezastąpiony towarzysz letnich imprez i przekąsek. Można go skubać do filmu czy w trakcie leniwego popołudnia w hamaku. I najczęściej kończy się tak, że półkilowa paczka bobu znika w oka mgnieniu! By to warzywo zachwyciło swoim smakiem, trzeba wiedzieć, jak je dobrze ugotować. I tutaj również warto pamiętać o zasadzie, o której wspominaliśmy w kontekście fasolki szparagowej. Młodsze odmiany bobu ugotują się szybciej niż te starze. Młody bób ma jeszcze jedną zaletę – z powodzeniem można zjadać go razem z delikatną, mięciutką skórką.
Bób wyjmij z opakowania i opłucz pod bieżącą wodą. Do garnka wlej około 2 litry wody (na pół kilograma bobu), zagotuj, dodaj łyżeczkę cukru i około łyżkę soli. Młody bób gotuj przez około 10 minut, a starszy nawet do pół godziny. Jeśli chcesz wzbogacić jego smak, dodaj do garnka z gotującą się wodą kilka gałązek koperku!
Z ugotowanego bobu (jeśli coś zostanie), przyrządzisz również sycące pasty kanapkowe. Sprawdzi się jako niezastąpiony dodatek do letnich sałatek czy nawet makaronów.

Brukselka – ile gotować?

Zastanawiasz się, ile gotować brukselkę? Czas odczarować to warzywo i pokazać, że jest nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim smaczne. Ugotowaną brukselkę podawaj z masełkiem, wykorzystaj do warzywnych potrawek lub sycących zup. Na początku zwróć uwagę, by do gotowania wybierać brukselki wyłącznie o dorodnych, zielonych liściach. Obierz je z wierzchniej części, a trzonki warzyw natnij na krzyż. Zagotuj wodę, dodaj do niej łyżkę cukru i łyżeczkę soli. Brukselki gotuj maksymalnie do 8 minut, pamiętając, że najsmaczniejsze wydają egzemplarze ugotowane al dente.

Ile gotować ziemniaki?

Mało kto wyobraża sobie prawdziwy, polski obiad bez ziemniaków z wody. Serwowane z koperkiem i szczypiorkiem cieszą nas od pokoleń. Doskonale komponują się w towarzystwie surówek, mizerii czy klasycznych pomidorów z cebulą. Wybierają je nie tylko fani dorodnych kotletów schabowych, ale też miłośnicy ryb czy wegańskich kotletów. Śmiało można powiedzieć więc, że ziemniaki po prostu łączą!
Ile gotować ziemniaki? Najpierw je obierz, umyj i włóż do miski z zimną wodą. Większe okazy pokrój na połówki tak, by wszystkie egzemplarze były mniej więcej tej samej wielkości. W garnku zagotuj wodę z dodatkiem soli. Do gotującej się wody włóż ziemniaki i gotuj przez około 20–30 minut. Ich miękkość kontroluj nożem – ostrze ma wchodzić gładko i nie naruszać struktury ziemniaka. Po ugotowaniu odcedź i podawaj.

Ile gotować ryż na sypko?

Czy gotowanie ryżu to trudna sztuka? Niemal każdy miał taką sytuację, że jego ryż wyszedł zbyt kleisty lub po prostu niesmaczny. Warto wiedzieć zatem, jak i ile gotować ryż na szybko, by wykorzystywać go później do wielu dań. Prawidłowy sposób przygotowania tego produktu przedstawimy na 1 szklance ziaren. Najpierw dokładnie należy je wypłukać na sitku – woda po płukaniu powinna być przezroczysta. Następnie do garnka wlewamy maksymalnie 1,5 szklanki wody. Dodajemy odrobinę oleju i sól do smaku. Ryż wrzucamy do gotującej się wody i nie mieszamy. Przykrywamy pokrywką i gotujemy około 15 minut. Pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Gotowe!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka