Data publikacji:

Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne?

Trudno uniknąć rys na okularach przeciwsłonecznych. Używasz ich podczas urlopu, na plaży lub spacerze, zdarza się, że upadną w czasie letnich szaleństw lub nieopatrznie odłożysz je nie tak, jak trzeba. Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne, żeby znów wyglądały estetycznie i dobrze służyły? Nawet jeśli nie uda się całkowicie zlikwidować uszkodzeń, masz szansę znacznie zmniejszyć ich widoczność. Spróbuj któregoś z naszych sposobów.
Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne?

Porysowane okulary przeciwsłoneczne – jak naprawić?

Jeżeli twoje okulary nie były tanie, na pewno będzie ci żal wyrzucić je, kiedy pojawią się na nich rysy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne, a każdy z nich jest godny polecenia. Opierają się one na delikatnym ścieraniu, którego efektem jest wygładzenie powierzchni.

Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne – najlepsze sposoby

Soda oczyszczona lub proszek do pieczenia

Do usuwania rys z okularów doskonale nadaje się soda oczyszczona, z której musisz przygotować pastę. Żeby to zrobić, weź odrobinę białego proszku i wymieszaj go z małą ilością wody. Tę substancję nałóż delikatnie kolistymi ruchami na uszkodzoną powierzchnię okularów, a następnie spłucz wodą. Na koniec przetrzyj całość miękką szmatką, najlepiej przeznaczoną typowo do szkła i luster.

Pasta do zębów

To chyba najpopularniejszy wśród domowych sposobów na naprawę uszkodzonych okularów, w końcu każdy posiada pastę w swoim domu. Ważne jednak, żeby nie był to kosmetyk wybielający, zawierający drobinki ani o żelowej konsystencji; sprawdzi się tutaj najbardziej klasyczny biały preparat do higieny jamy ustnej.
Jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne za pomocą pasty do zębów? Wystarczy nanieść ją na powierzchnię okularów wacikiem i delikatnie rozcierać przez kilka minut. Później pastę należy dokładnie zmyć ciepłą wodą i wypolerować szkła szmatką. Proces ten można w razie potrzeby powtórzyć.

Środek do czyszczenia mebli

Jeżeli masz w domu dobry preparat do czyszczenia mebli, który chroni i nabłyszcza, prawdopodobnie zawiera w składzie wosk. Będzie idealny do delikatnego usunięcia rys z plastikowych szkieł, pod warunkiem, że nie zawiera kwasów, które mogłyby zniszczyć twoje ulubione okulary. Naprawę wykonaj miękką szmatką, na którą musisz nałożyć środek czyszczący. Pocieraj delikatnie okulary, a następnie użyj innej, czystej i suchej do przetarcia szkieł. Jeżeli wybierzesz dobrze preparat, może się okazać, że znalazłeś sposób na to, jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne, a dodatkowo odświeżyć je i dodać im nowego blasku.

Polerowanie u optyka

Domowe sposoby są skuteczne, jednak niektórzy boją się je stosować. Jest to pewne ryzyko, ponieważ środki o działaniu ścierającym, nawet jeśli jest ono delikatne, mogą powodować powstawanie mikrouszkodzeń. Jeżeli porysowaniu uległy twoje ulubione okulary, a w dodatku były drogie, masz pełne prawo obawiać się o ich nieodwracalne uszkodzenie. Co zrobić, mając porysowane okulary przeciwsłoneczne, jak je naprawić, żeby mieć pewność, że nic złego im się nie stanie? Najprostszym sposobem będzie zaniesienie ich do optyka, który zajmie się nimi wykorzystując specjalistyczny sprzęt do polerowania. Za usługę będzie trzeba zapłacić, jednak w przypadku droższych okularów, będzie to opłacalne.

Dbaj o okulary przeciwsłoneczne

Żeby nie musieć zastanawiać się, jak naprawić porysowane okulary przeciwsłoneczne, staraj się o nie dbać najlepiej, jak potrafisz:
  • czyść je zawsze specjalnymi szmatkami, nie używaj do tego celu papieru, chusteczek czy ubrań;
  • kiedy nie są używane, odkładaj je do etui;
  • przed czyszczeniem usuwaj zawsze drobinki piasku i inne większe zabrudzenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo