Data modyfikacji:

Jak ozdobić grób bez pomnika?

Na cmentarzach w Polsce najczęściej znajdują się groby z pomnikami. Są jednak sytuacje, w których nie ma możliwości postawienia pomnika. Najczęściej chodzi o świeży grób, gdzie trzeba odczekać około 6 miesięcy. Ma to związek z osiadaniem grobu. Niektórzy ludzie w testamencie zaznaczają, że nie życzą sobie pomnika (chcą mieć naturalny grób). Są też osoby, które nie pozostawiły po sobie żadnego majątku czy ubezpieczenia na wypadek śmierci, a rodziny nie stać na montaż nagrobka. Dowiedz się, jak ozdobić grób bez pomnika!
jak ozdobić grób bez pomnika

Jak udekorować grób bez pomnika?

Grób bez pomnika można udekorować na kilka sposobów. Przykładowe metody to:
  • Posadzenie roślin na grobie, które kwitną od wiosny do jesieni. Przykładem są begonie. Te rośliny są bardzo wytrzymałe na trudne warunki atmosferyczne. Doskonale znoszą zarówno suszę, jak i ulewne dni. Obficie kwitną przez długi czas.
  • Posadzenie roślin pnących typu bluszcz. Najlepiej, jeśli będą to rośliny zimozielone, które ładnie wyglądają przez prawie cały rok.
  • Ułożenie na grobie gałęzi świerku lub jodły (żywych lub sztucznych).
  • Położenie na grobie płyty kamiennej, na której można ustawiać sezonowe rośliny doniczkowe, wazony z kwiatami ciętymi i znicze.
  • Obłożenie grobu roślinami sztucznymi. Taka opcja jest kwestią gustu. Trzeba mieć świadomość, że tego rodzaju produkty płowieją pod wpływem działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Mogą to być bukiety z kwiatów sztucznych lub sztuczne rośliny zwisające okrywające grób.
  • Ustawienie stroików wykonanych z różnych roślin żywych lub sztucznych. Takie dekoracje można kupić lub wykonać samodzielnie.
Bez względu na rodzaj wybranej dekoracji warto pamiętać, by co jakiś czas sprawdzać, jak grób wygląda. Nie chodzi o to, by komukolwiek sugerować częstotliwość chodzenia na cmentarz, ale o to, by w miarę możliwości dbać o grób. Trzeba po prostu go sprzątać. Lepiej wygląda grób z jednym zapalonym zniczem niż grób zarzucony zaschniętymi kwiatami i wypłowiałymi dekoracjami.

Jak ozdobić grób bez pomnika? Jakie wybrać chryzantemy?

Jeśli chodzi o dekorowanie grobu bez pomnika, to w trakcie roku można to robić za pomocą roślin sezonowych. Natomiast w święta takie jak Wszystkich Świętych (1 listopada) i Święto Zmarłych (inaczej Zaduszki) na grobach najczęściej pojawiają się chryzantemy i dąbki w doniczkach. Ludzie odwiedzający swoich bliskich na cmentarzach w tych dniach przynoszą na groby również inne kwiaty (róże, gerbery, goździki).
Co do chryzantem, mogą być one żywe lub sztuczne. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być wkładane do wazonów na grobach. Mogą być przynoszone w wiązankach lub w wieńcach. Sztuczne chryzantemy postoją zdecydowanie dłużej, przy czym, gdy stracą kolor, powinno się je wyrzucić. Wbrew pozorom, taka chryzantema nie musi być produktem wieloletnim. Mało kto zdecyduje się na to, by zabierać sztuczne rośliny z cmentarza do domu celem odświeżenia koloru czy wyprania. 
Najlepszym sposobem jest wcześniejsze użycie sprayu do sztucznych roślin, który zapewnia ochronę przed działaniem promieni słonecznych i pozwala na długo zachować oryginalny kolor. Tak zabezpieczone kwiaty faktycznie mogą być dekoracją przez długi czas.
Bukiety czy wiązanki wykonane z kwiatów sztucznych to wybór odpowiedni dla osób, które:
  • z różnych przyczyn nie mogą często odwiedzać grobów osób bliskich. Może to dotyczyć osób chorych, mieszkających w innym mieście lub państwie, a także osób, które bardzo źle znoszą przychodzenie na cmentarz;
  • chcą lub muszą oszczędzać. Kwiaty sztuczne to wydatek raz na jakiś czas;
  • uważają, że są to najodpowiedniejsze i najtrwalsze rodzaje produktów na cmentarz.

Jak udekorować grób bez pomnika?

Każdy wie, że idąc na cmentarz, trzeba zabrać ze sobą znicze lub wkłady. Producenci zniczy proponują znicze w różnych kategoriach cenowych. Mogą to być bardzo tanie znicze lub znicze wręcz drogie. Przy czym cena jest uzależniona od jakości i trwałości produktu, a także jego wyglądu. 
Najtańsze znicze będą się palić przez kilka godzin, a ich obudowa niekoniecznie będzie nadawać się do ponownego użytku. Znicze ze średniej i wysokiej półki cenowej zazwyczaj są bardzo ładne. Palą się przez wiele godzin. Wystarczy wymienić w nich wkład.
Znicze mogą być z motywem religijnym lub bez. Wybór będzie więc zależeć od przekonań na tle religijnym. W kwestii ozdobników powiązanych z religią najczęściej na zniczach umieszczany jest krzyż, ale są też znicze z wizerunkiem Chrystusa lub Matki Boskiej. Bardzo popularne są znicze z aniołami.
Alternatywą dla tradycyjnych zniczy są znicze elektroniczne. Takie znicze wyróżnia nie tylko elegancki design, ale i długi czas użytkowania. Poza tym znicze typu LED nie brudzą grobu. Znicze mogą też być solarne, ale takie produkty najlepiej sprawdzają się wiosną i latem. Nie powinno liczyć się na to, że produkty solarne będą dobrze działać jesienią czy zimą, zwłaszcza w pochmurne dni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka