Data publikacji:

Jak ozdobić znicz na Wszystkich Świętych?

Czas poprzedzający Święto Zmarłych to okres, w którym szczególnie dbamy o groby bliskich. Zadbany nagrobek dla wielu osób jest symbolem szacunku i tęsknoty. Obok czyszczenia i zabezpieczania różnego rodzaju preparatami istotną częścią jest ozdabianie. Warto, aby było gustowne i prezentowało się estetycznie. Nierzadko trudno uzyskać taki efekt przez wszechobecność wątpliwych wizualnie plastikowych dekoracji. Jeśli dysponuje się odrobiną wolnego czasu i chęci, można samodzielnie wykonać wianki i stroiki. Jak ozdobić znicz na Wszystkich Świętych? Podpowiadamy!
jak ozdobić znicz na wszystkich świętych

Podstawowe zasady – umiar i dobry gust

Choć mogłoby się wydawać, że nagrobna estetyka nie ma zbyt dużego znaczenia, dla wielu jest istotną częścią dbania o bliskich, którzy odeszli. Kupowanie ogromnych zniczy, sztucznych kwiatów czy klasycznych chryzantem jest już tradycją. Tymczasem warto postawić na naturalność i prostotę. Niewiele potrzeba, aby samodzielnie przygotować stroik ze zniczem na cmentarz. Własnoręcznie wykonana dekoracja będzie prezentowała się oryginalnie, a przy tym odegra istotną rolę jako symbol zaangażowania i wciąż tlącego się uczucia.
Przy komponowaniu własnego stroika bądź wianka warto zwrócić uwagę na to, by nie przesadzić i nie spowodować efektu kiczu i przesytu. Dekoracja powinna być estetyczna, stonowana i z klasą, jako że symbolizuje pamięć o bliskich zmarłych.
Przed przystąpieniem do dekorowania nagrobka należy pamiętać o tym, by dokładnie go wyczyścić i zabezpieczyć środkami chroniącymi przed zimnem i wilgocią. Preparaty powinny być dopasowane do materiału, z którego wykonany jest pomnik. Sprzątając okolice miejsca spoczynku, warto także dbać o to, by wszelkie zgromadzone śmieci trafiły do odpowiednich pojemników.

Co jest potrzebne do samodzielnego wykonania stroika?

Wszystko zależy od tego, jaką koncepcję ma się w głowie i jakimi zdolnościami manualnymi się dysponuje. Bazę do wianka bądź stroika można zakupić gotową. To nic innego jak pleciony, najczęściej brązowy okrąg. Można ją także wykonać samodzielnie i w tym celu przydadzą się elastyczne gałązki, patyczki i cienki drut. Nieodzowny będzie także sam znicz. Typów zniczy jest wiele i można wybrać dowolny, jednak najlepiej sprawdzą się te najprostsze, które nie zaburzą całej kompozycji. Aby zmontować wianek na znicz, konieczne będą sznurek, np. konopny, pistolet na klej.
Do dekoracji przydadzą się wstążki w stonowanych kolorach, złoty lub srebrny spray, sztuczne bądź naturalne kwiaty, brokat, kiście jarzębiny, szyszki, gałązki drzew iglastych, suszone plastry cytrusów czy liście. W tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Warto przed przystąpieniem do działania rozplanować sobie całą pracą i zestawić ze sobą różne elementy, by sprawdzić, czy na pewno będą do siebie pasować.

Jak zrobić stroik ze zniczem na cmentarz?

Jednym z najprostszych sposobów wykonania stroika jest zakupienie gotowej bazy, która posłuży jako wianek na znicz, a następnie zamocowanie gorącym klejem bądź naturalnym sznurkiem ozdobnych elementów. W jesienny klimat doskonale wpasuje się kompozycja suchych liści, kiści jarzębiny i szyszek. Całość można dodatkowo udekorować złotą wstążką, która idealnie zagra z intensywną czerwienią owoców. Preferując klimat bardziej zimowy, można postawić na gałęzie iglaków, srebrny brokat i białe suszone kwiaty.
 A jak zrobić stroik ze zniczem w duchu ekologii? Choć mogłoby się to wydawać niemożliwe w obliczu wszechobecnego plastiku, da się wykonać ozdobę możliwie małym kosztem dla środowiska. Warto wybrać przede wszystkim znicz z naturalnego wosku w ceramicznej lub szklanej osłonce. Bazę stroika mogą stanowić samodzielnie zebrane gałązki splecione w wianek i zabezpieczone konopnym sznurkiem. Pomiędzy patyczkami można przymocować suszone kwiaty czy plastry cytrusów, liście drzew bądź paproci lub ozdobne trawy.
To, jak ozdobić znicz na Wszystkich Świętych, wcale nie musi być trudne ani wymagać dużych zasobów finansowych. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, a chcielibyśmy udekorować nagrobek, warto udać się na spacer po lesie czy przydomowym ogrodzie i pozbierać materiały.

Jak przygotować lampion z kwiatami na cmentarz?

Ciekawą alternatywą dla zwykłych zniczy są lampiony. Drewniane, metalowe lub plastikowe konstrukcje można przyozdobić na wiele sposobów. Jeżeli dany lampion posiada szybkę, można umieścić w nim nawet zwykłą świecę, dzięki czemu nie będzie konieczności kupowania wkładów w plastikowych osłonkach.
Stroik z lampionem na cmentarz może być bardzo prosty i skromny albo bogaty i dekoracyjny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz ogólnej kompozycji nagrobkowych ozdób. Jeżeli zależy nam na wysokim poziomie estetyki, warto skonsultować się z pozostałymi członkami rodziny bądź przyjaciółmi i ustalić kolorystykę oraz styl nabywanych dekoracji. Efekt będzie znacznie lepszy, jeżeli elementy nie będą się ze sobą gryźć.
To, jak przygotować lampion z kwiatami na cmentarz, jest bardzo proste. Rośliny mogą być zarówno sztuczne, jak i naturalne. W zależności od wyboru spośród tych dwóch opcji powinniśmy zdecydować się na klej na gorąco bądź drucik lub sznurek. Syntetyczne kwiaty można spokojnie przykleić do ramki lampionu, natomiast nie będzie to dobre rozwiązanie w przypadku żywych. Po jakimś czasie zaczną one więdnąć i zbrzydną. Zamocowanie ich na stałe sprawi, że cały lampion będzie do wyrzucenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!