Data publikacji:

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Kontrola ciśnienia w oponach powinna być przeprowadzana nawet co miesiąc, a już na pewno w okresie przejściowym, przed sezonem letnim i zimowych. Właściwa ilość powietrza w ogumieniu to podstawa bezpiecznej, ale i ekonomicznej jazdy. Jak sprawdzić ciśnienie w oponach? Jakie jest optymalne ciśnienie? Wyjaśniamy!
jak sprawdzić cisnienie w oponach

Dlaczego prawidłowe ciśnienie w oponach jest tak istotne?

Utrzymanie zalecanego przez producenta samochodu ciśnienia w oponach jest konieczne z wielu względów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście bezpieczeństwo jazdy. Prawidłowo dopompowana opona zachowa się podczas dynamicznego zakrętu, awaryjnego hamowania czy przejazdu przez nierówność tak, jak przewidział to producent. Dzięki temu zawieszenie, układ hamulcowy oraz elektroniczne systemy bezpieczeństwa będą mogły odpowiednio zareagować. Jazda na zbyt niskim ciśnieniu skutkuje tym, że samochód może zachować się nieprzewidywalnie, np. nadsterownie.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę również inne czynniki. Nieprawidłowe ciśnienie opon może mieć inne negatywne skutki, m.in.:
  • wyższe zużycie paliwa,
  • nierównomierne zużycie opon,
  • ryzyko uszkodzenia opon na nierównościach,
  • większa podatność na aquaplaning,
  • wyższa głośność ogumienia w trakcie jazdy,
  • niski komfort jazdy (zbyt wysokie ciśnienie opon).
  • Ciśnienie w oponach – jak sprawdzić, jakie jest prawidłowe ciśnienie?

    Ciśnienie powietrza w ogumieniu podawane jest w kilopaskalach, atmosferach, barach lub PSI (funty na cal kwadratowy). Przeliczenie trzech pierwszych wartości jest proste, bowiem 1 kPa to tyle samo co 0,01 bara i 0,01 at. Nieco inny przelicznik jest dla brytyjskiego systemu miar, czyli dla PSI – 0,145 psi. Na szczęście większość pompek samochodowych i manometrów kompresorów wyskalowana jest we wszystkich tych wartościach, zatem pomyłka nie jest możliwa.
    Jakie jest prawidłowe ciśnienie opon samochodowych? Jak się okazuje, nie ma jednej uniwersalnej wartości dla wszystkich modeli aut. Co więcej, ciśnienie w oponach różni się w zależności od rozmiaru opon, a także od obciążenia samochodu. Oznacza to, że zmieniając opony na szersze lub o innym profilu, musisz zwrócić uwagę na to, jakie ciśnienie jest zalecane. Tak samo jest w przypadku, gdy wybierasz się na wakacje z kompletem pasażerów oraz bagażnikiem wypchanym do pełna – tutaj również może być konieczne dopompowanie opon. Szczegółowe informacje dotyczące właściwego ciśnienia znajdziesz na naklejce informacyjnej znajdującej się na drzwiach kierowcy, słupku B lub pod klapką wlewu paliwa, a także w instrukcji obsługi samochodu.

    Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

    Pomiar ciśnienia w oponach samochodowych jest niezwykle prosty i zajmuje maksymalnie kilka minut, dlatego warto powtarzać go przynajmniej raz w miesiącu. Szczególnie ważne jest to przed sezonem letnim i zimowym, bowiem zmiana temperatury wpływa na objętość powietrza. Im niższa temperatura, tym mniejsze ciśnienie w oponach. Przy spadku temperatury o 10 stopni Celsjusza ciśnienie opon może się zmniejszyć nawet o 0,2 bara. Różnica pomiędzy 30-stopniowymi upałami i mrozem rzędu -10 stopni jest jeszcze większa.
    Aby sprawdzić ciśnienie opon samochodowych, użyj ciśnieniomierza samochodowego. Dostępne są zarówno analogowe, jak i elektroniczne wersje. To niewielkie urządzenie, które może cały czas znajdować się w samochodowym schowku. Przyłóż ciśnieniomierz do wentyla samochodowego i odczytaj wartość, a jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, od razu dopompuj opony. Aby wynik pomiaru był bardziej wiarygodny, sprawdzaj ciśnienie wtedy, gdy koła są chłodne. Podczas jazdy ciśnienie powietrza w oponach wzrasta i jest to naturalne zjawisko.
    Jak sprawdzić ciśnienie w oponach na stacji benzynowej? Możesz oczywiście spytać o dostępność ciśnieniomierza, ale zazwyczaj nie jest to konieczne. W każdym kompresorze dostępnym na stacji paliw znajdziesz pistolet z manometrem, który wskaże Ci aktualne ciśnienie opon. Precyzja manometru może być jednak niewielka, dlatego po dopompowaniu powietrza w trasie i tak warto skontrolować ciśnienie na miejscu dobrej jakości ciśnieniomierzem.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik