Data publikacji:

Jak usunąć farbę z ubrania?

Jeśli twoim hobby jest malowanie lub masz w domu małego artystę, próbującego różnych technik, prędzej czy później staniesz przed problemem, jak usunąć farbę z ubrania. Najłatwiej zrobić to, kiedy plama jest świeża. W niektórych przypadkach pozbycie się zaschniętej warstwy może nawet okazać się niemożliwe, dlatego działaj jak najszybciej. Metoda wywabiania plam zależy od rodzaju farby. Sprawdź jak szybko poradzić sobie z zabrudzonym ubraniem.
jak usunąć farbę z ubrania

Jak usunąć farbę z ubrania, żeby go nie zniszczyć?

Pozbycie się plamy, niszcząc przy tym bluzkę czy spodnie, to żadna sztuka, dlatego szukając najlepszej metody na to, jak usunąć farbę z ubrania, musisz połączyć wysoką skuteczność z dbałością o delikatne włókna tkaniny.
Jak sprać farbę z ubrań, żeby ich nie zniszczyć? Unikaj mocnego pocierania tkaniny, ponieważ w ten sposób wetrzesz substancję głęboko między włókna. Złym pomysłem będzie również używanie gorącej, a nawet bardzo ciepłej wody, najlepiej sprawdzi się chłodna. Powstrzymaj się przed wrzuceniem ubrania od razu do pralki, ponieważ jeśli to zrobisz, utrwalisz plamę, a w konsekwencji jej wywabienie może nawet okazać się niewykonalne.

Jak usunąć plamy z farby z ubrań – czy odplamiacze działają?

Patrząc na reklamy, można pomyśleć, że każdą plamę wystarczy zalać odplamiaczem, by cudownie zniknęła. Niestety nie jest to tak proste. W przypadku tego rodzaju zabrudzeń bardzo ważne jest dokładne wypłukanie farby, zanim będzie można przejść do dalszego etapu oczyszczania, a czasami konieczna jest również próba odklejenia warstwy farby lub jej wykruszenie.
Odplamiacze są jednak zazwyczaj bardzo skutecznym sposobem na to, jak zmyć resztki farby z ubrań, jeśli udało im się wniknąć między włókna tkaniny. Warto zatem mieć je pod ręką, dzięki czemu proces odpierania zabrudzeń będzie znacznie łatwiejszy.

Jak usunąć plamy z farby plakatowej?

Farba plakatowa jest lubiana przez młodych artystów i często używana w domu i w szkole. Trudno się dziwić, że tworząc swoje dzieła, starsze i młodsze dzieci nie myślą o tym, że ich ubrania mogą się zabrudzić. Wbrew pozorom popularna plakatówka może być dość trudna do usunięcia, zwłaszcza po zaschnięciu, dlatego warto szybko przejść do działania.
Jak usunąć plamy z farby plakatowej? Należy je jak najszybciej obficie spłukać chłodną wodą, najlepiej od wewnętrznej strony, dzięki czemu część farby wydostanie się spomiędzy włókien. Później na pozostałości możesz nanieść środek piorący, na przykład płyn do prania, rozpuszczony proszek lub odplamiacz. Po pewnym czasie możesz bardzo delikatnie sprać resztki farby i umieścić ubranie w pralce.
Zaschnięta plakatówka jest dużo trudniejsza do usunięcia, tworzy mocno wczepioną w tkaninę twardą skorupkę, dlatego powyższy sposób nie zadziała. Jedyne, co można zrobić, to delikatnie spróbować odczepić zaschniętą warstwę płaskim przedmiotem, na przykład kartą płatniczą, a następnie plamę namoczyć w detergencie.
W tym przypadku sukces zależy w dużej mierze od tego, jaka dokładnie farba została użyta, dlatego już na etapie zakupu warto zwrócić uwagę na to, czy będzie się dobrze spierała z ubrań.

Jak usunąć farbę akrylową z ubrania?

Farby akrylowe są specyficzne – chociaż są wytwarzane na bazie wody, po wyschnięciu przypominają nieco farbę olejną. Z tego względu w ich przypadku jeszcze ważniejsza jest prędkość reakcji. Zanim ubranie pokryje warstwa trudnego do usunięcia plastiku, świeżą plamę wystarczy obficie spłukać zimną wodą, do momentu aż zobaczysz, że leci już czysta, niezabarwiona woda. Następnie potraktuj plamę detergentem do prania, który może być stosowany do tej konkretnej tkaniny. Ostatnim etapem jest pranie w pralce, najlepiej w temperaturze 30°C.
Większym problemem jest to, jak usunąć zaschniętą farbę akrylową z ubrania. Najlepiej wykorzystać do tego produkty na bazie alkoholu, na przykład spirytus czy nawet lakier do włosów. Nasączoną nimi czystą szmatką musisz bardzo delikatnie pocierać zabrudzone miejsce. Kiedy farba zostanie częściowo rozpuszczona, możesz przejść do jej spłukiwania i odpierania detergentem.

Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?

Jeśli stoisz przed dylematem, jak usunąć farbę emulsyjną z ubrania, możesz spokojnie zastosować metody przeznaczone do innych farb wodnych. Największą rolę gra tutaj czas, dlatego postaraj się to zrobić jak najszybciej, żeby uniknąć kłopotu. Podstawą jest porządne spłukanie plamy, a następnie zapranie jej detergentem i pranie w niskiej temperaturze.

Jak usunąć farbę olejną z ubrania?

Zabrudzenie farbami olejnymi jest trudne do wywabienia domowymi sposobami. Jeśli zamierzasz ich używać, lepiej od razu zaopatrz się w środki, które w razie potrzeby pomogą ci je usunąć. Idealna będzie terpentyna. Należy w niej zamoczyć czystą szmatkę i przyciskać ją do ubrania, nie pocierając, żeby rozpuścić plamę, jednocześnie nie wcierając jej w tkaninę.
Kiedy już uda ci się częściowo rozpuścić farbę, czas przejść do jej odtłuszczania. Do tego celu dobrze sprawdzi się płyn do mycia naczyń. Kiedy pokryjesz nim zabrudzenie, odczekaj dłuższy czas, spłucz detergent i wrzuć ubranie do prania. Ponownie najlepszą temperaturą będzie 30°C.
Powyższy sposób sprawdzi się przy świeżych plamach. Jak usunąć zaschniętą farbę olejną z ubrania? W takim przypadku, zanim przejdziesz do odpierania, musisz spróbować delikatnie zeskrobać ją czy też odkleić od tkaniny, używając szczoteczki lub płaskiego przedmiotu.
Najlepszą metodą na zabrudzenia jest oczywiście odpowiednie zabezpieczenie swojego stroju podczas prac plastycznych, ale nie zawsze jest to możliwe w 100%, zwłaszcza u dzieci. Na szczęście sposobów na to, jak usunąć farbę z ubrania, jest wiele, dlatego spokojnie ciesz się procesem twórczym i nie martw się plamami.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym