Data publikacji:

Jak uszyć gumkę do włosów?

Masz niepotrzebną bluzkę lub fragment materiału? Zamiast wyrzucać, użyj ich do stworzenia własnej ozdoby do włosów! Nie tylko zużyjesz zalegającą ci tkaninę, ale również zaoszczędzisz kilka złotych. Scrunchie, czyli frotki obszyte materiałem, to hit ostatniego sezonu, dlatego nie powinno ich zabraknąć w twojej szufladzie. Jak uszyć gumkę do włosów? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Jak uszyć gumkę do włosów?
Samodzielne uszycie gumki do włosów jest bardzo proste i zajmuje mało czasu. Co więcej, możesz to zrobić nawet bez użycia maszyny do szycia! Czego w takim razie będziesz potrzebować?

Jak uszyć gumkę do włosów? Niezbędne artykuły

Podana poniżej lista elementów dotyczy gumki o średnicy 9 cm i możliwości rozciągnięcia się do około 20 cm. Frotka takich rozmiarów sprawdzi się przede wszystkim do długich i gęstych włosów, jednak jeśli twoja fryzura sięga ci nieco ponad ramiona i nie jest też zbyt bujna, taka gumka także ci się przyda.
Produkty:
 • Fragment materiału o wymiarach 50 x 15 cm
Tkanina jest właściwie dowolna: nada się zarówno coś lejącego się i śliskiego (np. jedwab), jak i coś sztywniejszego (np. bawełna). Chociaż gumka uszyta z pierwszej propozycji materiału wygląda bardziej efektownie, to szczególnie na początku lepiej zacznij od nieelastycznych tkanin. Dobrze sprawdzi bawełna lub różnego rodzaju płótna.
 • Rozciągliwa guma o długości 9 cm i szerokości 2 lub 3 cm (która będzie w stanie rozciągnąć się dwukrotnie)
 • Nici – takie same jak materiał lub zbliżone do koloru tkaniny
 • Szpilki
 • Agrafki
 • Nożyczki
 • Żelazko

Jak uszyć gumkę do włosów? Instrukcja

 1. Przygotuj materiał. Złóż go na pół i przypnij szpilkami (około 3 cm od krawędzi). Materiał powinien być odwrócony „prawą stroną” do środka.
 2. Przeszyj dłuższą krawędź, zostawiając niewielki otwór przy jednym z końców.
 3. Za pomocą agrafki przez pozostawiony otwór przekręć zszyty materiał na prawą stronę.
 4. Zszyj dookoła krótsze krawędzie tkaniny, żeby się nie strzępiły.
 5. Zszyj ze sobą krawędzie końcówek tak, aby powstał okrąg.
 6. Przez pozostawiony otwór wprowadź gumkę do materiału. Aby ułatwić sobie to zadanie, końcówkę gumki przypnij do agrafki i dopiero z agrafką przełóż całość. Drugą końcówkę gumki przytrzymaj w dłoniach, ewentualnie również pomóż sobie drugą agrafką. W tym kroku materiał powinien zacząć się marszczyć. I prawidłowo!
 7. Po przełożeniu gumki przez materiał, zrób węzeł na końcu gumek.
 8. Odetnij zbędne końcówki gumki.
 9. Zszyj pozostawione otwory.
 10. Odetnij zbędne nici.

Jak uszyć gumkę do włosów z kokardką?

Kokardki to bardzo modny dodatek ozdób do włosów, dlatego warto, abyś dodała chociaż jedną do swojej frotki. Instrukcja, jak stworzyć gumkę z kokardą, jest bardzo podobna do tej powyższej, różnica wynika jedynie z dodania kolejnego fragmentu materiału.
Aby uszyć gumkę do włosów z kokardką, musisz wyciąć z tkaniny dodatkowy element. W zależności od tego, jak duży chcesz mieć ozdobnik, tak dobierz wielkość materiału. Złóż tkaninę na pół i wytnij na niej kształt zbliżony do liścia. Pamiętaj jednak, aby przy styku dwóch połówek materiału, zostawić kilkucentymetrowy pasek – posłuży on do dowiązania elementu do gumki. Możesz też obszyć jego krawędzie, aby w przyszłości się nie strzępiły.

Jak uszyć gumkę do włosów z jedwabiu?

Uszycie gumki z jedwabiu jest nieco trudniejsze niż z bawełny, ponieważ jest to lejący się i delikatny materiał. Chociaż może on, szczególnie na początku, sprawiać trudności, nie poddawaj się, ponieważ instrukcja do jej uszycia jest taka sama, jak do uszycia gumki z bawełny. Pamiętaj tylko o tym, aby uży
żelazka i wyprasować materiał zanim przejdziesz do jej zszycia – inaczej frotka będzie mieć nieestetyczny wygląd.
Własnoręcznie uszyta gumka do włosów to nie tylko sposób na pomysłowe wykorzystanie resztek materiału, ale również doskonały prezent dla bliskiej osoby. Powodzenia!
Zdjęcie: Envato/ twenty20photos
Autor: Agnieszka Ragus