Data publikacji:

Jak wymienić filtr paliwa? Jak często wymieniać filtr paliwa?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie: jak wymienić filtr paliwa, to zapewne głowisz się też nad tym, gdzie znajduje się filtr paliwa… Jak często wymieniać filtr paliwa? Czy można samodzielnie wymienić filtr paliwa? Na te (oraz inne) pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy po porcję przydatnej wiedzy dla fanów motoryzacji. 
jak wymienić filtr paliwa

Jak często wymieniać filtr paliwa?

Najczęściej jest tak, że producenci i mechanicy zalecają wymianę filtra paliwa po pokonaniu od 30 000 do nawet 120 000 km (te wysokie wartości dotyczą niektórych aut japońskich).
Jak często wymieniać filtr paliwa, jeśli roczny dystans, który pokonujesz autem wynosi około 10 000 kilometrów? Wówczas warto wymieniać filtr paliwa co roku. 

Jak często wymieniać filtr paliwa w dieslu?

Przed każdą zimą. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ zima to czas, kiedy w filtrze paliwa odkłada się najwięcej wody, ciężkich frakcji oleju, a także parafiny. W tym układzie zbyt duża eksploatacja filtra może zakończyć się problemami z rozruchem silnika.

Dlaczego warto często wymieniać filtr paliwa w aucie?

Dlatego, że koszty wymiany są małe, a szkody powstałe wskutek uszkodzenia drogich wtryskiwaczy są wysokie. Wniosek? Gra niewarta świeczki. Jak często wymieniać filtr paliwa? Najlepiej co rok lub co 10 000 kilometrów. A w samochodach z silnikiem Diesla – przed każdą zimą.

Gdzie znajduje się filtr paliwa i jak on wygląda?

W nowych autach filtr paliwa najczęściej jest dobrze widoczny i łatwo dostępny. W nowszych autach jest to najczęściej metalowa puszka, do której dochodzą przewody paliwowe.
Jak wygląda filtr paliwa?
  • Filtr paliwa w nowoczesnych autach najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kielichów kolumn MacPhersona lub ściany grodziowej komory silnika. W zależności od modelu auta wymienia się tę puszkę w całości, a w niektórych autach wymienia się wyłącznie jej wkład.
  • W starszych samochodach filtr paliwa może znajdować się pod spodem auta, w okolicach zbiornika paliwa lub wzdłuż przewodów paliwowych.

Czy można samodzielnie wymienić filtr paliwa?

Tak. Jednak pod warunkiem, że filtr paliwa znajduje się w widocznym i dobrze dostępnym miejscu. W odmiennym wypadku potrzebne będzie podniesienie auta lub wjazd na kanał w warsztacie. 
Jeśli filtr paliwa znajduje się w zbiorniku, jego samodzielna wymiana może być niemożliwa z powodu braku specjalnych kluczy. Wymiana filtra umieszczonego bezpośrednio w zbiorniku paliwa to zatem sprawa dla mechanika samochodowego.

Jak wymienić filtr paliwa?

Jeśli filtr paliwa w twoim aucie znajduje się w dostępnym miejscu, od wymiany filtra dzieli cię kilka kroków:
  1. Zaciśnij gumowe zakończenia przewodów.
  2. Zdejmij z nich opaski.
  3. Wyciągi stary filtr.
  4. Włóż nowy filtr – uważaj na kierunek przepływu (wskażą ci to strzałki na obudowie filtra, informujące o kierunku przepływu paliwa od zbiornika do silnika).
  5. Zamontuj przewody tak, jak było to zrobione w filtrze, który wymontowałeś. 
  6. Przekręć kluczyk w stacyjce do pozycji zapłonu. Wówczas uruchomi się elektryczna pompa paliwa, która napełni układ paliwem.
Nowoczesne motory wysokoprężne nie potrzebują pompki (w odróżnieniu od silników Diesla), ponieważ są skonstruowane tak, że same się odpowietrzają. Co zrobić w tym celu? Przytrzymać kluczyk w stacyjce w pozycji do uruchamiania, kręcąc rozrusznikiem do momentu uruchomienia jednostki napędowej. 
W dieslach należy odpowietrzyć układ paliwowy za pomocą pompki. Pompka to gumowe zgrubienie na przewodach lub przycisk w obudowie filtra. Przyciskaj ją do momentu napełnienia całego układu.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.