Data publikacji:

Jak wymienić żarówkę w aucie? Gdzie wymienić żarówkę w samochodzie?

Lampy LED stosowane w nowych samochodach psują się wyjątkowo rzadko. W starszych modelach wciąż jeszcze znajdziemy klasyczne żarówki, które przepalają się dość regularnie. Jak wymienić żarówkę w samochodzie? Wbrew pozorom nie zawsze jest to proste.
jak wymienić żarówkę w samochodzie

Co grozi za jazdę z przepaloną żarówką?

Jazda z niesprawnym oświetleniem samochodu może skończyć się mandatem w wysokości nawet 500 zł. W niektórych przypadkach, gdy dalsza jazda niesprawnym pojazdem byłaby zagrożeniem dla innych uczestników ruchu, funkcjonariusz dodatkowo zatrzyma dowód rejestracyjny. Mandatu i problemów można jednak uniknąć, jeśli wymienisz żarówkę na miejscu. Z tego względu warto mieć w bagażniku lub schowku zestaw stosowanych w danym modelu żarówek zapasowych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz pieniądze, ale i poprawisz bezpieczeństwo jazdy. Jazda z jednym światłem mijania po zmroku nie zapewni Ci odpowiedniej widoczności, zwłaszcza podczas kiepskich warunków atmosferycznych.

Jak wymienić żarówkę w aucie?

Producenci samochodów zobligowani są do projektowania aut w taki sposób, aby wymiana żarówki była możliwa bez wizyty w serwisie. Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze jest to łatwe oraz intuicyjne. W większości modeli dostęp do przednich lamp jest stosunkowo łatwy i aby dostać się do żarówek świateł mijania, drogowych, kierunkowskazów czy postojowych, wystarczy otworzyć maskę oraz zdjąć plastikową pokrywę z uszczelką.
W niektórych modelach dostęp ten jest znacznie utrudniony. Czasem wynika z niewielkiej ilości miejsca, ograniczonego np. obecnością akumulatora, obudowy filtra powietrza, zbiornika spryskiwaczy czy dolotu powietrza. Wymiana żarówki w samochodzie może wymagać więc ekwilibrystyki i wyjątkowo smukłych rąk. W innych przypadkach dostęp do żarówki jest jeszcze trudniejszy – nie obędzie się bez demontażu kilku elementów. Niektórzy producenci samochodów przewidzieli m.in. dostęp od strony nadkola lub po demontażu lampy lub zderzaka.
Wymiana żarówki bez podstawowych narzędzi będzie więc niemożliwa. Tuż po zakupie zestawu żarówek zapasowych upewnij się więc, jak wygląda dostęp do poszczególnych miejsc w Twoim modelu samochodu. Czasem wymiana żarówki tylnej jest wyjątkowo prosta i ogranicza się do zdjęcia pokrywy obitej tapicerką, w innych przypadkach natomiast wymaga demontażu wielu elementu. Przygotuj więc takie narzędzia, bez których dotarcie do żarówki nie byłoby możliwe. Najczęściej jest to po prostu długi (lub krótki, gdy miejsca jest mało) śrubokręt.

Jak wyjąć żarówkę w samochodzie?

Dotarcie do żarówki to tylko pierwszy krok. Po zdjęciu pokrywy zabezpieczającej lampę przed wilgocią i kurzem należy jeszcze wymontować samą żarówkę. W przeciwieństwie do żarówek stosowanych w domach popularne halogeny H1, H4 i H7 nie są wkręcane. Montuje się je w specjalnych slotach, a następnie przytwierdza sprężynującą blaszką. Odbezpieczenie zawleczki polega najczęściej na delikatnym dociśnięciu jej, a następnie odchyleniu w górę lub w dół. Po odbezpieczeniu i wyciągnięciu żarówki należy wysunąć ją ze złączy elektrycznych, a następnie odłożyć w bezpieczne miejsce.

Zakładanie nowej żarówki samochodowej

Nową żarówkę od razu zamontuj w miejsce starej. Dzięki temu nie musisz się martwić, że przewody znikną w gąszczu komory silnika. Zrób to w taki sposób, aby nie trzymać za szklaną bańkę – tłuszcz znajdujący się na rękach mógłby doprowadzić do szybkiego przepalenia żarówki. Upewnij się też, że blaszany kołnierz mocujący żarówkę nie jest odkształcony. Krzywo zamontowana żarówka mogłaby oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka.
Umieszczenie żarówki w kloszu jest zazwyczaj dość łatwe i żarówka sama wskoczy na odpowiednie prowadnice. Kłopotliwe może być natomiast założenie sprężynującej zawleczki. Czasem nie wystarczy jej jedynie docisnąć i trzeba wykonać dodatkowe ruchy. Jeśli masz z tym problem, sprawdź w internecie film instruktarzowy. Gdy założysz blaszkę poprawnie, poczujesz wyraźne kliknięcie, a zawleczka dociśnie żarówkę do klosza. Pamiętaj też o tym, by założyć osłonę przeciwpyłową.

Wymiana żarówki w warsztacie

Jeżeli wymiana żarówki w Twoim samochodzie jest wyjątkowo trudna i nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, skorzystaj z usług serwisu samochodowego. Unikniesz tym samym uszkodzenia elementów lampy czy podzespołów znajdujących się w komorze silnika. Do serwisu warto udać się zwłaszcza wtedy, gdy w pojeździe zamontowane są lampy ksenonowe. Lampy wyładowcze ksenonów generują bardzo wysokie napięcie, więc nieprawidłowa wymiana żarników jest wyjątkowo niebezpieczna.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik