Data publikacji:

Jak zacerować dziurę?


Mała dziurka czy nawet większa w ulubionym ubraniu to nie powód do rozpaczy. Nie oznacza to także, że trzeba wyrzucić odzież, gdyż wystarczy ją tylko zacerować. W dzisiejszym poradniku poradzimy wam, jak zacerować dziurę samodzielnie, a przy tym szybko i sprytnie oraz bez pomocy krawcowej.
cerowanie

Jak zacerować dziurę, gdy dziura dziurze nierówna?


W szafach mamy pełen przekrój ubrań z różnych tkanin, ale różnią się także stylami czy splotami. Wbrew pozorom, z powodu uszkodzenia materiału czy nawet jego przetarcia, nie trzeba od razu panikować, lecz wystarczy zacerować ubranie samodzielnie. Igła i nitka to w tym przypadku nasi sprzymierzeńcy. Przyda się też grzybek do cerowania oraz chęci. Scalanie oczek nie jest trudne. Można to robić od góry do dołu, a przy tym należy pamiętać, że konieczne jest łapanie przeciwległych do siebie oczek i gotowe! Gdy już złapie się wszystkie oczka w rzędzie, należy przejść do kolejnego i postępować tak samo aż do momentu, gdy dziurka czy dziura przestaje być widoczna. Na samym końcu należy wykonać jeszcze supełek na wewnętrznej stronie danej dzianiny. Jeżeli rozdarcia są zdecydowanie większe, to można użyć maszyny do szycia i wbrew pozorom jej użytkowanie nie jest trudne.

Drewniany grzybek do cerowania i stopkę do cerowania można zakupić przez Ceneo.pl.

Jak zacerować dziurę w jeansach ręcznie?


Jeansy są ulubionymi spodniami większości kobiet i mężczyzn. W końcu są praktyczne, funkcjonalne i wygodne, ale też niestety często robią się w nich dziury. Na szczęście można zacerować je samodzielnie. Można to zrobić na kilka sposobów. Jeżeli dojdzie do dziury i przetarcia, to można je zaszyć, używając dodatkowego kawałka tego materiału. Następnie trzeba przymocować go do wewnętrznej strony spodni, używając szpilek. Gdy wszystko jest już gotowe, czas na szycie. Należy tutaj stosować dosyć ścisły, aczkolwiek prosty ścieg, naprzemiennie wbijając igłę, przeciągając ją, aż całość będzie gotowa. Tutaj polecamy wam stosowanie zbliżonych kolorystycznie nici. Oczywiście można także wykonać klasyczne cerowanie. Ono sprawdza się tylko i wyłącznie, gdy dziura jest nieduża. W tym przypadku trzymacie dwie krawędzie materiału i zszywacie je zygzakowato, a na końcu robicie tzw. zakręt. Jeżeli będziecie to robić od wewnętrznej strony, to wtedy różnica nie będzie widoczna. Pamiętajcie też, by przycinać nitki wystające na brzegach dziurki. Dodatkowo pracę może wam ułatwić naciągnięcie na grzybek do cerowania.

Jak zacerować dziurę w bluzce i w swetrze?


Bardzo trudne wydaje się cerowanie bluzek czy swetrów. Jednak i to nie jest prawdą, gdyż dzianiny, zarówno z grubymi, jak i małymi oczkami można szybko zacerować. Można zszyć kawałki materiałów na otworze, stosując ścieg prosty, można także nawlec dużą igłę grubą nicią, następnie przytrzymać materiał i wykonać zygzakowaty ścieg, co będzie prezentowało się dosyć artystycznie. W przypadku swetrów, szczególnie z wełny, lepiej stosować sploty luźne, przechodzące przez kilka szwów. Trzeba też stosować powtarzające się ruchy igły, do czasu aż po lekkim pociągnięciu tkaniny otwór będzie zamknięty. Alternatywą może być stosowanie igły filcującej w połączeniu z pianką. W tym przypadku należy zaczynać od jednego końca otworu, następnie wykonywać ruchy w górę i w dół, aż dziura całkowicie się zamknie.

Jak zacerować dziurę w skarpecie?


Wiele osób, gdy pojawia się dziura w skarpecie, od razu wyrzuca parę, a to błąd, wszak można je zacerować i to bardzo szybko. Można tutaj zastosować także grzybek, a jeśli go nie macie, to zwykłą butelkę, na którą naciągacie skarpetę. Na samym początku należy wykonać pionowe szwy, pamiętając przy tym, aby igłę wbijać nieco dalej niż same krawędzie dziury. Potem można prowadzić nitkę poziomo, zwracając uwagę, aby robić to na przemian. A więc nad szwem pionowym, a potem pod szwem. Gdy dochodzi się do brzegu, należy wbić igłę ponownie i prowadzić nitkę z powrotem.

Igły do szycia i cerowania oraz zestaw krawiecki do szycia i cerowania znajdziesz na Ceneo.pl.

Jak zacerować dziurę w kurtce?


Zacerowanie dziury w kurtce także jest możliwe, nawet jeśli jest to kurtka puchowa. Tutaj możecie zastosować gotowe łaty do cerowania, ale też użyć podobnego kawałka materiału, choćby z podszewki. Po przypięciu łaty szpilkami wystarczy tylko przyszyć ją, zwracając uwagę na równy ścieg. Ewentualnie można zastosować naprasowanki czy naszywki.

Jak zauważyliście, cerowanie wcale nie jest trudne, ale wymaga zaangażowania. Dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić!
autor: Dorota Wachholz