Data publikacji:

Jak zmienić koło w samochodzie?

Mało kto wie, jak samemu zmienić koło w samochodzie. To rzadko wykonywana czynność, której nie uczą w trakcie kursu na prawo jazdy, a tym bardziej nie wymagają na egzaminie. Co jednak, jeśli w trakcie przyjemnej, spokojnej drogi złapiemy kapcia, a wokół nie ma nikogo, kto mógłby pomóc? Zapoznajcie się z poradami, dowiedzcie się, jak zmienić koło w samochodzie i zapamiętajcie każdy szczegół, gdyby kiedyś wydarzył się nieprzyjemny wypadek.
Jak zmienić koło w samochodzie?

Jak zmienić koło w aucie – zasady bezpieczeństwa

W przypadku złapania tak zwanego kapcia, ważny jest czas reakcji. Jeśli auto zacznie „ściągać” na jedną stronę, a do tego nagle rozniesie się dudniący, bardzo charakterystyczny dźwięk, od razu należy szukać bezpiecznego miejsca postoju. Nie wolno jednak wykonywać żadnych gwałtownych manewrów, np. w postaci ostrego hamowania. Taka reakcja może pogorszyć sytuację i przyczynić się do powstania wypadku.
Auto należy zaparkować w bezpiecznym miejscu, np. na parkingu czy poboczu. Przed przystąpieniem do zmiany koła należy rozstawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne.

Odciążenie auta

Przed przystąpieniem do zadania należy odciążyć auto ze wszelkich dodatkowych elementów. Współpasażerowie muszą wysiąść, a wszelkie bagaże, torebki czy zakupy powinny znaleźć się obok. O bezpieczeństwo pasażerów i toreb musicie zadbać tak, aby oni nie sprawiali zagrożenia dla otoczenia.

Jak zmienić koło – co będzie potrzebne?

Pierwszy krokiem podczas wymiany koła jest wyjęcie potrzebnych narzędzi – koło zapasowe, podnośnik i klucze. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac z podnośnikiem należy zaciągnąć hamulec i wrzucić pierwszy bieg, aby auto było jak najbardziej stabilne i zabezpieczone.

Jak samemu zmienić koła w samochodzie?

Koło w aucie da się zmienić samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Najcięższą pracą jest odkręcenie śrub. To zadanie, którym osoby z niewystarczającą siłą w rękach mogą po prostu nie podołać. Aby jednak je ułatwić, warto mieć w aucie preparaty typu WD-40 oraz przedłużkę do klucza, która zwiększa siłę nacisku i ułatwia odkręcanie śrub.

Jak zmienić koło zapasowe – porady

Jak zmienić koło w samochodzie? Koło zapasowe to część wyposażenia, bez której nie należy wybierać się w podróż. W trakcie drogi może pojawić się wiele sytuacji, podczas których użycie takiego koła będzie konieczne. Należy regularnie sprawdzać ciśnienie w kole zapasowym, jest to równie ważne jak regulacja ciśnienia w kołach, na których jeździmy. Dzięki temu mamy pewność, że będzie zawsze gotowe do użytku.
Całe zadanie należy zacząć od odkręcenia koła. Klucz stworzony do tych śrub powinien być w schowku na narzędzia albo w luce koła zapasowego. Odkręcenie felgi nie powinno być dużym problemem. Jeśli jednak śruby się zapiekły, nie należy celowo cisnąć mocniej. Zaleca się użycie preparatu WD-40. 
Wymianę koła rozpoczynamy od poluzowania śrub, gdy auto nie jest jeszcze podniesione. Zapieczone śruby wymagają użycia większej siły, jeśli auto będzie znajdować się na podnośniku, to istnieje ryzyko, że zbyt duża siła spowoduje zepchnięcie pojazdu z podnośnika. 
Podnośnik ustawia się w miejscu charakterystycznych wcięć, na skraju progu. Samochód należy podnieść o kilka centymetrów i dopiero wtedy odkręcić śruby całkowicie. W trakcie ściągania koła należy pamiętać o tym, aby nie wkładać rąk pomiędzy oponę a błotnik.
Po założeniu koła zapasowego należy przykręcić śruby delikatnie, aby nie strącić pojazdu z podnośnika, a dopiero po opuszczeniu samochodu użyć większej siły. Po sprawdzeniu należy spakować do auta wszystkie wyjęte z niego rzeczy, zaprosić pasażerów i bezpiecznie kontynuować podróż.

Brak paniki kluczem do sukcesu

Jak zmienić koło w samochodzie i nie dać się ponieść emocjom? Złapanie kapcia na drodze może wywołać panikę, a ta pociąga za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Należy pamiętać, że auto nawet na uszkodzonej oponie może jeszcze kawałek przejechać. Po znalezieniu bezpiecznego miejsca warto sobie przypomnieć, jak zmienić koło. Zapamiętać łatwo można to w kilku krokach: odkręcenie śrub, użycie podnośnika, wymiana koła i przykręcenie go na nowo.
Teraz już wiecie, jak zmienić koło w aucie i bezpiecznie kontynuować podróż. Pamiętajcie, aby dbać o swoje koła zapasowe i sprawdzać, czy wszystkie narzędzia macie w samochodzie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo