Data publikacji:

Jak zrobić obraz z mchu?

Naturalistyczne dekoracje domu czy mieszkania świetnie wpisują się w styl ekologiczny czy też skandynawski. Żywe obrazy mogą działać jak nawilżacz i osuszacz powietrza w jednym oraz tworzyć przyjazny mikroklimat. Do tego doskonale się prezentują. Mogą również być świetną ozdobą biura czy gabinetu, ponieważ nie tylko oczyszczają powietrze, ale również są dźwiękochłonne. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zrobić obraz z mchu i co będzie do tego potrzebne.
jak zrobic obraz z mchu

Obraz z mchu - jak zrobić? Zgromadź potrzebne akcesoria

Wykonanie obrazu z mchu wymaga najpierw zgromadzenia niezbędnych akcesoriów. Oczywiście należy zaopatrzyć się w zaprawiony w glicerynie mech chrobotek. Warto wiedzieć, że ten rodzaj mchu świetnie sprawdza się na żywe obrazy, bowiem dzięki zaprawieniu chrobotka reniferowego w roztworze glicerynowym, staje się on hipoalergiczny i bezpieczny dla układu immunologicznego. Sprawdzi się nawet w pokoju dziecięcym. Dekoracja z mchu nie pochłania kurzu, nie przyciąga insektów i drobnoustrojów, a jednocześnie filtruje cząsteczki powietrza. Warto wiedzieć, że mech chrobotek jest farbowany na różne kolory, ale do tego celu używane są w procesie produkcji tylko i wyłącznie naturalne barwniki. Dzięki temu mogą powstać niesamowite, również barwne, żywe obrazy. Oczywiście potrzeba więcej niż tylko mchu chrobotka, by wykonać obraz. Jak zrobić to dobrze i co jeszcze będzie potrzebne?

Otóż, należy się zaopatrzyć w:

  • siatkę hodowlaną;
  • ramkę na zdjęcia o grubości co najmniej 3 cm;
  • obcęgi do cięcia metalu;
  • zszywacz tapicerski.

Siatkę hodowlaną i ramkę na zdjęcie można znaleźć na Ceneo.pl.

Jak zrobić żywy obraz z mchu chrobotka?

Naszą pierwszą propozycją będzie obraz z mchu chrobotka prezentujący się niczym las z lotu ptaka. Rozpoczynamy pracę od docięcia siatki tak, by wystawała mniej więcej 2 cm poza krawędzie ramki. Zamiast mierzyć, wystarczy położyć siatkę na ramce i rozpocząć docinanie. W kolejnym kroku wyciągamy szkło i białą podkładkę z ramki, bo potrzebna nam będzie sama rama i tylna ścianka. Aby efekt był naturalistyczny, warto wybrać drewnianą ramkę na zdjęcia. Oczywiście rozmiar należy dopasować do swoich potrzeb, w zależności od tego, jak duża ma być dekoracja z mchu. Teraz musimy ramkę położyć na stole przednią stroną do blatu i do jej wnętrza włożyć siatkę. Potem wystarczy takerem, czyli zszywaczem tapicerskim, przymocować siatkę do ramki. W następnym kroku po prostu obcina się nadmiar siatki, a następnie zakłada tylną ściankę ramki. Teraz już można przystąpić do właściwej pracy, a więc tworzenia obrazu. I tu można wykonać właściwie wszystko, co podpowiada wyobraźnia. W oczka siatki wkładamy mech, a następnie sprawdzamy, czy się trzyma. Jeśli wypada, trzeba go mocniej wcisnąć. Na koniec wycieramy ramkę z okruchów, które powstały w czasie wkładania mchu i możemy już wybrać dla żywego obrazu reprezentacyjne miejsce na ścianie. Teraz już wiecie, jak zrobić obraz z chrobotka.

Można wybrać również trudniejszy sposób. Do przyklejenia mchu chrobotka w takim przypadku należy wybrać klej na gorąco. Wystarczy do tylnej ścianki ramki przykleić papier techniczny w zielonym kolorze, a następnie przyklejać na niego klejem na gorąco kępki mchu. Można przy tym pozostawić w środku kształt serca, a następnie wyciąć go z kory drzewnej i przykleić w puste miejsce. W ten sposób powstanie nietuzinkowy, żywy obraz z mchu chrobotka.

Jak należy pielęgnować obraz z mchu, aby doskonale się prezentował przez lata?

W przeciwieństwie do ogrodów wertykalnych, obrazów z mchu nie trzeba podlewać. Tylko jeśli wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest poniżej 40% potrzebne jest zamgławianie. Poza tym obraz nie wymaga czynności pielęgnacyjnych. Wszystko dzięki stabilizacji w roztworze glicerynowym, który powoduje uśpienie rośliny, nie wydziela ona substancji alergennych, zatem jest świetnym wyborem do domu alergików. Taki obraz nie będzie się kruszył. Ponadto nie będzie tracił swoich barw ani zapachu nawet przez 15 lat. Warto wiedzieć, że może być dekoracją nawet w tych pomieszczeniach, gdzie nie ma okien, sprawdzi się także w łazienkach. DIY z użyciem mchu chrobotka to sposób na niebanalne upiększenie każdego wnętrza i świetną zabawę.
Autor: Dorota Wachholz