Data publikacji:

Jak zrobić origami? Instrukcja krok po kroku


Japońska sztuka składania papieru Origami znana jest od stuleci, ale na Zachodzie zadomowiła się dopiero w ostatnich kilkudziesięciu latach. Podążając za instrukcjami, zwykłą papierową kartkę możemy złożyć w fantastyczne figury i wzory bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Radzimy więc, jak zrobić origami oraz z jakich materiałów przy tym skorzystać.
origami
W Polsce origami znane jest szerzej dopiero od kilkudziesięciu lat. Korzenie tej tradycyjnej sztuki sięgają jednak setek lat wstecz. Samodzielne składanie papierowych figurek i wzorów nie tylko uspokaja i uczy cierpliwości, ale także kształtuje umiejętności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną, co jest niezwykle cenne zwłaszcza w przypadku dzieci. Za to niezwykle lubiane hobby można zabrać się w dowolnym wieku. Z artykułu dowiesz się, jak zrobić origami z papieru.

Geneza i historia origami


Nazwa origami składa się z dwóch japońskich słów – „ori” (pol. składanie) oraz „kami” (pol. papier). W Japonii sztuka ta zaczęła rozpowszechniać się w XVI wieku. Po otwarciu się wyspy na świat, co nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku, pierwsze papierowe modele trafiły również na Zachód. Swój renesans hobby zaczęło przeżywać jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku, kiedy rosnące zainteresowanie papierowymi modelami zaowocowało powstaniem dziesiątek książek i podręczników, których autorzy zaczęli eksperymentować z formą, wychodząc poza ograniczony katalog tradycyjnych wzorów, oferując zupełnie nowe figury i modele.

Rodzaje origami

Obecnie origami to termin-parasol opisujący wiele różnych szkół składania papieru lub innych, bardziej trudnych w obróbce materiałów, takich jak wszelkiego rodzaju tkaniny, a nawet płachty metalu. W niektórych z nich wykorzystujemy też dodatkowe narzędzia, takie jak np. klej. Przyjrzymy się zatem najważniejszym z nich.

Origami tradycyjne


Najpopularniejsza i klasyczna forma składania papieru. Do origami tego typu wykorzystujemy kwadratowe kartki cienkiego i wytrzymałego papieru o dowolnych rozmiarach. Użycie dodatkowych narzędzi, takich jak klej, nożyczki lub taśma klejąca, jest tutaj kompletnie niewskazane i niepotrzebne. Dwuwymiarowe lub trójwymiarowe figury tworzymy krok po korku, po prostu zginając na różne sposoby papier.

Podczas pracy wybieramy spośród wielu liczących sobie setki lat tradycyjnych wzorów przedstawiających uproszczone figury zwierząt, takie jak sławny papierowy żuraw, lub proste geometryczne kształty, kwiaty i gwiazdy. W książkach oraz w sieci znajdziemy jednak praktycznie niewyczerpalne źródło inspiracji oraz instrukcji pozwalających na zrobienie bardziej skomplikowanych i fantastycznych figur, związanych z praktycznie każdą dziedziną życia oraz tematem.

Origami modularne


W origami modularnym używa się przynajmniej dwóch różnych papierowych figur, które łączy się ze sobą bez pomocy kleju i nożyczek. Podczas pracy tworzymy zazwyczaj proste kilkuczęściowe kształty, które następnie składa się ze sobą, czasami w bardzo skomplikowany sposób, tworząc ostateczną figurę.

Modularne origami wywodzi się również z Japonii, ale zostało spopularyzowane dopiero na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Zazwyczaj wymaga sporej cierpliwości oraz doświadczenia. Korzystając z tej techniki, możemy złożyć zarówno dwuwymiarowe, jak i w pełni trójwymiarowe figury. Stworzenie najprostszych z nich zajmie zaledwie kilka minut. Najtrudniejsze modele, stanowiące wyzwanie nawet dla najbardziej zagorzałych fanów origami, składają się nawet z ponad 500 części, a ich poprawne złożenie może zająć wiele dni. Internet oraz powszechnie dostępne podręczniki są również tutaj praktycznie niewyczerpalnym źródłem nowych inspiracji i wzorów.

Orgiami ruchome


W tej odmienia origami tworzymy figury z ruchomymi elementami. Dobrym przykładem są tutaj np. modele ptaków poruszające skrzydłami po lekkim pociągnięciu ogona, podskakujące po naciśnięciu żabki lub papierowe balony uwalniające swoją zawartość.

Origami Golden Venture


Interesujący wariant origami z bardzo ciekawą historią, który narodził się dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Jego autorami była grupka nielegalnych chińskich imigrantów, która została odkryta we wraku statku Golden Venture w nowojorskiej zatoce. Po zatrzymaniu przez amerykańską policję Chińczycy poprosili o azyl. Na ostateczną decyzję władz czekali w areszcie, zabijając czas, tworząc niezwykle skomplikowane i pełen detali figury z papieru, które bardzo prędko zachwyciły obserwatorów i media. Technikę składania papieru przywieźli ze swojej ojczyzny, ale wcześniej była ona praktycznie nieznana na Zachodzie.

Modele typu Golden Venture wymagają ogromnych nakładów pracy, przypominają też modularne orgiami, ale składają się z wielu drobnych elementów, są one jednak wykonane na planie trójkąta. Figury formować można w najrozmaitsze kształty, a dzieła najbardziej doświadczonych twórców przypominają rzeźby. Popularne wzory przedstawiają fantastyczne bestie, takie jak smoki, różnego typu ptaki oraz statki wraz z żaglami i masztami.

Kirigami


To sztuka stojąca w opozycji do klasycznego orgiami. Choć nadal składamy tutaj kartki papieru, często jest to jedynie pierwszy krok przed jego dokładanym pocięciem. W trakcie składania modeli używa się tutaj wszelkich dostępnych narzędzi, a więc różnych typów kleju oraz taśm, a także nożyczek i nożyków. Poza papierem korzysta się tutaj również często z grubego kartonu.

Origami krok po kroku – czego potrzebujemy?


Przygodę z origami najlepiej rozpocząć od tradycyjnej formy tej sztuki. Do składania zaleca się nieodmiennie kupno gotowych arkuszy specjalnego papieru, które bez problemu dostaniemy w sklepach hobbystycznych i papierniczych. Nie tylko mają one odpowiednie rozmiary, ale też niezwykle łatwo się je składa, co przyspiesza pierwsze kroki z hobby.

Po wzory i instrukcje sięgamy, korzystając ze wspomnianych już źródeł. Najlepszym przyjacielem jest w tym wypadku internet, w którym znajdziemy niewyczerpaną bibliotekę wskazówek i filmów pokazujących krok po kroku, jak wykonać nawet najtrudniejsze figury. Dobrym rozwiązaniem dla laika jest też oczywiście kupno podręczników książkowych katalogujących najpopularniejsze wzory.
autor: Michał Kułakowski