Data publikacji:

Jak zrobić perfumy?

Zapach stanowi znak rozpoznawczy danej osoby. Ma on taką moc, że za jego sprawą jesteśmy w stanie przywołać nawet najodleglejsze wspomnienia. Zapach może intrygować, dawać poczucie bezpieczeństwa, pobudzać, ale i uspokajać. Warto dobrać odpowiedni zapach do swoich upodobań, a także pory roku. Jak zrobić dla siebie najpiękniejsze perfumy? Czy wykonanie ich własnoręcznie jest trudne?
Jak zrobić perfumy?

Jak zrobić własne perfumy?

Najważniejszą kwestią podczas wykonywania dla siebie perfum są olejki eteryczne. Są to wyciągi z roślin w postaci olejku, zamknięte w małych buteleczkach. Ich zapach jest skoncentrowany, dlatego zazwyczaj wystarczy od 2 do 5 kropli takiego olejku, by uzyskać wymarzony efekt.
Olejki eteryczne mieszamy z bazą, czyli alkoholem. Jeśli chcemy przygotować perfumy w kremie, zamiast alkoholu możemy użyć kuleczek wosku pszczelego. Podczas przygotowywania własnych perfum przydatna jest też woda destylowana, a także utrwalacz w postaci na przykład olejku jojoba. Posiadając jedynie te cztery składniki (olejki eteryczne, alkohol, wodę destylowaną oraz olejek jojoba), możemy przygotować własne perfumy.

Jak zrobić perfumy? Akordy i nuty zapachowe

Perfumy to unikalna mieszanka, składająca się najczęściej z trzech części zapachowych, zwanymi też akordami. Na każde perfumy składają się trzy akordy: akord bazowy, w którym znajdują się nuty podstawy, akord średni, zawierający nuty zapachowe serca perfum, oraz tzw. akord wysoki, czyli nuty zapachowe głowy.
Nuty podstawy to zapachy, które stanowią bazę naszych perfum. Jest to najtrwalszy element całej kompozycji, opierający się na ciężkich zapachach żywicznych czy drewnianych. Jako podstawę używane jest również piżmo zwierzęce. Nuty te mają za zadanie utrwalenie naszego zapachu. W skład akordu bazowego wchodzą najczęściej zapachy takie jak: drewno cedrowe, sandałowe, kadzidło indyjskie, wanilia, marcepan, piżmo zwierzęce.
Nuty serca natomiast to zapachy, które utrzymują się do 20 minut po aplikacji perfum. Akord średni jest „sercem” całej kompozycji. Mimo że nie utrzymuje się najdłużej, to ten zapach oddaje charakter całej mieszanki. Warto więc przemyśleć dokładnie, który z zapachów będzie kwintesencją naszej kompozycji. W akordzie średnim znajdziemy nuty zapachowe róży, jaśminu, goździku, cynamonu oraz rozmarynu.
Nuty głowy to najdelikatniejsza część zapachu, która najszybciej się ulatnia. To właśnie ją wyczuwamy jako pierwszą. To ta część perfum jest odpowiedzialna za pierwsze wrażenie, które towarzyszy nam, gdy wąchamy nowy zapach. Najczęściej jako nutę głowy stosuje się zapachy cytrusowe, owocowe i ziołowe, na przykład cytrynowe, lawendowe, sosnowe.
Znając podstawowe zasady tworzenia akordów zapachowych, możemy bez końca tworzyć kompozycje, które najbardziej oddają naszą naturę i upodobania.

Jak zrobić perfumy z kwiatów?

Perfumy wyróżniające się kwiatową nutą są wyjątkowe, tym bardziej, gdy kwiaty użyte do wykonania perfum pochodzą z… własnego ogródka. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką kwiatów takich jak bez czy róże, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć przy ich pomocy własną, unikalną kompozycję zapachową. Wystarczy umieścić kwiaty w miseczce wymoszczonej gazą, a następnie zanurzyć kwiaty w wodzie destylowanej. Pozostawione tak na całą noc, „oddadzą” wodzie destylowanej swój zapach. Gdy taka woda odparuje (np. poprzez podgrzanie jej w niewielkim garnku), pozostanie esencja zapachu. Wystarczy więc podgrzewać wodę do pozostania niewielkiej ilości płynu w garnku. Róbmy to z wyczuciem, bardzo delikatnie i na małym ogniu. W ten sposób uzyskujemy esencję zapachową z kwiatów. Możemy jej używać podobnie jak olejku eterycznego, jako składnik naszych perfum. Niektórzy jednak uważają, że uzyskana nuta zapachowa nie potrzebuje dodatków w postaci innych esencji zapachowych i używają jednoskładnikowych perfum. To również świetne rozwiązanie, jeśli uwielbiasz zapach konkretnego kwiatu.

Jak zrobić perfumy w domu?

Wykonując perfumy w domu, nie zapominajmy o wygodnej buteleczce – atomizerze. Jest ona zazwyczaj wykonana z ciemnego szkła. Po wykonaniu własnych perfum i przelaniu ich do butelki należy odczekać dłuższy czas – niektórzy zalecają odczekanie nawet do dwóch tygodni, by zapach utrwalił się i właściwie połączył. Z pewnością należy odczekać minimum 24 godziny, by zapach mógł „przejść” wszystkimi składnikami.
Wykonanie własnych perfum może być wspaniałą przygodą. Odkrywając zapachy, zanurzamy się w świat zmysłów. Możemy tworzyć kompozycje o różnym działaniu – udowodnione jest przecież kojące działanie lawendowego olejku eterycznego czy delikatnie odświeżające działanie olejków cytrusowych. Zagłębiając się w oddziaływanie olejków na nasze ciało, a także odkrywanie nut zapachowych, które szczególnie przypadają nam do gustu, wkraczamy w niesamowity obszar zmysłów, który jest ważny przecież dla każdego z nas. Często nawet nie jesteśmy świadomi działania danego zapachu, dopóki nie doświadczymy czegoś w rodzaju zapachowego déjà vu – nagle zapach przypomina nam bardzo odległe wydarzenie z życia bądź konkretny szczegół, na przykład osiedlowy sklepik z dzieciństwa, zapach niesamowitego mężczyzny czy zapach ulubionych łakoci babci. Zapach jest niewątpliwie jednym z silniejszych nośników emocji. Nie bez powodu oryginalne kompozycje zapachowe kosztują krocie. Na szczęście możesz stworzyć własne, niepowtarzalne perfumy w domu – a wszystko, czego do nich potrzebujesz, to parę naturalnych składników i własna kreatywność.
Autor: Justyna Belkiewicz