Data modyfikacji:

Jak zrobić podnośnik do traktorka kosiarki?

Samodzielne wykonanie podnośnika do traktorka kosiarki wbrew pozorom nie jest trudnym zadaniem. Jest to proste urządzenie, do którego wykonania niezbędne będą wyłącznie solidne, metalowe rurki i umiejętność spawania. Gotowe podnośniki kupowane w sklepach potrafią sięgać naprawdę wysokich cen, dlatego warto spróbować zrobić taki w zaciszu własnego warsztatu. Jak zrobić podnośnik do traktorka kosiarki? Ten artykuł ma na celu przybliżyć sposób wykonania najprostszego, a jednocześnie najbezpieczniejszego modelu takiego urządzenia! 
jak zrobić podnośnik do traktorka kosiarki

Co będzie potrzebne do wykonania podnośnika? 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podnośników. Do najpopularniejszych modeli należą te najazdowe ze wbudowaną wciągarką. Powodem tego jest fakt, iż są one najbardziej uniwersalne, pasują do większości traktorków i nie wymagają, aby kosiarka posiadała specjalnie zamontowany uchwyt służący do jej podnoszenia. Pozwalają one na podniesienie traktorka, poprzez „postawienie” go na dwóch bocznych kołach. Co istotne, tego rodzaju kosiarki zazwyczaj mogą być podnoszone tylko na jeden z boków, dlatego warto najpierw zapoznać się z zaleceniami ich producenta. 
Podnośnik opisywany w poniższych instrukcjach nie będzie posiadał wbudowanej wciągarki. Pozwoli to zwiększyć bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko pęknięcia linki bądź taśmy, czy uszkodzenia mechanizmu. W skład konstrukcji wejdą jedynie metalowe rurki, a jego działanie będzie opierało się wyłącznie na prawach fizyki. Materiały niezbędne do wykonania podnośnika to: 
Profile stalowe (okrągłe lub kwadratowe) 
  • 2x o dł. ok. 105 cm i śr./wys. 20 mm 
  • 2x o dł. ok. 45 cm i śr./wys. 20 mm 
  • 4x o dł. ok. 30 cm i śr./wys. 20 mm 
  • 1x o dł. ok. 70 cm i śr./wys. 50 mm 
  • 1x o dł. ok. 200 cm i śr./wys. 40 mm 
  • 4x o dł. dopasowanej do wysokości kół i śr./wys. 10 mm 
Poza tym, do pocięcia rurek na odpowiednie długości potrzebna będzie szlifierka kątowa i spawarka migomat. 

Budowa podnośnika 

Przed rozpoczęciem budowy warto zwizualizować sobie zasadę działania tego podnośnika, co zdecydowanie ułatwi pracę nad stworzeniem urządzenia. W powyższym akapicie podane zostały jego przykładowe wymiary, jednak dla pewności warto doprecyzować je do konkretnego modelu kosiarki, która ma być podnoszona za jego pomocą. Najważniejszą częścią podnośnika jest podstawa, czyli ramka umożliwiająca wjechanie w nią tylnymi kołami traktorka w celu podniesienia go. W związku z tym jej długość musi być krótsza od średnicy koła, a szerokość należy dopasować w ten sposób, aby obydwa koła zmieściły się w jej polu. Dwie solidne, stalowe rury przymocowane zostaną do podstaw ramki prostopadle do traktorka. Dzięki nim możliwe będzie przeniesienie na nie ciężaru całej konstrukcji, poprzez podniesienie kosiarki. 

Sposób działania 

W jaki sposób działać będzie podnośnik, skoro nie zostanie wyposażony w wyciągarkę? Pośrodku, pomiędzy rurami omówionymi w poprzednim zdaniu zamocowany zostanie kolejny profil. To właśnie w jego otwór wkładany będzie pręt, bądź rura o nieco mniejszej średnicy, czy wysokości. Taki układ umożliwi przeważenie całej konstrukcji siłą, poprzez odpowiedni nacisk. W momencie, kiedy naciskana rura znajdzie się w położeniu równoległym do ziemi, konieczne będzie dalsze wypchnięcie jej, tak aby uniemożliwić traktorkowi powrót do poprzedniej pozycji. Układ ustabilizowany w ten sposób, jest bezpieczny i pozwala na swobodny serwis kosiarki. 

Instrukcja wykonania podnośnika krok po kroku 

Jeszcze do niedawna kosiarki traktorki uznawane były za urządzenia, na które pozwolić mogły sobie jedynie osoby szczególnie zamożne. Dziś coraz więcej osób inwestuje w te urządzenia, chcąc poprawić sobie komfort pracy, oraz zaoszczędzić cenny czas. Mowa tu w głównej mierze o posiadaczach obszernych ogrodów. Niestety, tak duża kosiarka również wymaga serwisu, a nawet wymiany noży, oraz solidnego wyczyszczenia. Zwłaszcza po zakończeniu sezonu! Do tego niezbędny jest właśnie podnośnik, który umożliwi wygodną i bezpieczną pracę „pod” maszyną. 
Jego budowę należy rozpocząć od wykonania wymiarów swojej kosiarki i pocięcia każdego z profilów na odpowiedniej długości kawałki, używając do tego szlifierki kątowej. Następnie, można brać się za spawanie! W pierwszej kolejności należy wziąć dwie rurki 105 cm, oraz jedną 45 cm i połączyć je ze sobą tak, aby tworzyły prostokąt z brakującym krótszym bokiem. W tym miejscu można już przymocować profile 45 cm pod kątem ok. 135° (mają tworzyć przedłużenie dłuższych boków prostokąta). Teraz można dospawać brakujące ramię, ale w ten sposób, aby „leżało” na podstawach, pod nim musi być przerwa. Za pomocą profilu o tej samej długości można połączyć również przedłużone ramiona. 

Zabezpieczenie kół 

Konstrukcja, która powstała w ten sposób to ramka, w którą wjeżdżają tyle koła traktorka, oraz wystająca, pochyła część, na którą będzie przeniesiony ciężar urządzenia podczas podnoszenia go. Na tym etapie pozostało zająć się już tylko elementem podtrzymującym i zabezpieczającym koło, oraz samą „dźwignią” podnośnika. Zamontowane w tym celu profile muszą znajdować się na dwóch przeciwległych końcach „podwyższonego” boku, prostopadle do niego. Ich wysokość powinna być zbliżona do połowy wysokości koła kosiarki. Oczywiście, trzeba wzmocnić je i ustabilizować konstrukcję, poprzez połączenie ich rurką przyspawaną poziomo do ich szczytów. Z tych samych wierzchołków muszą wychodzić prostopadle kolejne profile, tym razem przyspawane do przedłużonych części zamontowanych pod kątem 135°. Oczywiście, ich długość należy dopasować sobie proporcjonalnie według długości rurek dostosowywanych wcześniej do kół. 

Dźwignia w podnośniku 

Ostatnim krokiem pozostaje już tylko przymocowanie ostatniego profilu, który ma służyć jako część dźwigni umożliwiającej wygodne przechylenie traktorka. W tym celu wystarczy jedynie przyspawać ostatnią, najgrubszą rurę, tak aby jej górna część „leżała” na profilu łączącym, natomiast jej dolna część musi znajdować się pod tym wystającym poniżej. Taki układ ma za zadanie umożliwić swobodne przepchnięcie wkładanej w nią cieńszej rury do „przeważenia”, aby mogła zahamować całą konstrukcję przed ponownym powrotem do pozycji poziomej. 
Zdjęcie: Envato/twenty20photos 
Autor: Redakcja Ceneo