Data publikacji:

Jak zrobić rębak do gałęzi krok po kroku

Jeżeli dbamy o dość duży teren zielony, np. ogród, sad lub działkę, podczas prac konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych nieraz będziemy zmuszeni usuwać gałęzie drzew i krzewów. Ich ilość może szybko przerosnąć nasze możliwości, kiedy zmuszeni będziemy do ich utylizacji. Najlepiej pozbyć się tych odpadów, skutecznie je rozdrabniając – zajmują wtedy o wiele mniej miejsca i są łatwiejsze w transporcie. Proces ten ułatwia mechaniczny rębak do gałęzi. W artykule radzimy, jak samemu skonstruować takie narzędzie.
jak zrobić rębak do gałęzi
Samodzielna budowa rębaka do gałęzi pozwala zaoszczędzić na kupnie komercyjnych urządzeń tego typu, a także daje sporo stratyfikacji, gdy złożone narzędzie szybko i skutecznie wykonuje swoje obowiązki. Oczywiście należy pamiętać, że za wyzwanie powinni zabierać się przede wszystkim fani majsterkowania, mający już jako takie doświadczenie z naprawą lub konstrukcją różnego typu sprzętu. Przy odrobinie cierpliwości z wyzwaniem poradzą sobie jednak bardziej początkujący i kreatywni mechanicy.
Rębak do gałęzi składa się z dwóch podstawowych elementów. Najważniejszym z nich jest wałek z nożami, których zadaniem jest rozdrabnianie i kruszenie przechodzących przez nie gałęzi. Jest on wprawiany przez jednostkę napędową, którą może być silnik spalinowy lub elektryczny. Decydując się na to pierwsze rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że maszyna osiągnie bardzo duże rozmiary i będzie trudna w transporcie. Ze względu na dużą moc, silniki spalinowe sprawdzają się przede wszystkim w rębakach przeznaczonych do intensywnego użytku, w sytuacjach gdy obrabiamy bardzo wiele odpadów zielonych. Do przydomowego użytku wystarczy mniejszy i lżejszy silnik elektryczny, który wymaga jednak stałego dostępu do zasilania z gniazdka lub agregatu.
Rębak do gałęzi własnej roboty będzie miał najczęściej noże zamontowane w mechanizmie bębnowym, który obraca się wokół własnej osi, zaciągając materiał i równocześnie go szatkując. Dlatego pierwszym punktem pracy powinno być skonstruowanie walca z nożami. Wiele osób poszukuje podstawy tego elementu na złomowiskach, niektórzy zapożyczają go z innych, niedziałających już urządzeń.
Do walca dołączamy koło prasowa oraz oprawy łożyskowe. Całość powinna być zamknięta w bardzo solidnej obudowie opartej na mocnej, metalowej ramie, zachowującej stabilność podczas pracy. Zazwyczaj majsterkowicze samodzielnie konstruują tego rodzaj szkielet, korzystając z zakupionych lub znalezionych elementów. Do ich łączenia niezbędna będzie oczywiście spawarka. Niezwykle przydatne okaże się też zaplanowanie miejsca do założenia worka, do którego wpadną poszatkowane zielone odpady, co ułatwi ich zbieranie.
Pamiętajmy również, że projekt rębaka powinien być przemyślany, a wszystkie części dobrze wymierzone, unikniemy wówczas różnych niespodzianek podczas wcielania w życie naszego pomysłu. Inspiracji możemy poszukiwać w internecie, wiele osób dzieli się bowiem z dumą zdjęciami oraz materiałami wideo przedstawiającymi rozdrabniarki własnej roboty. Musimy też mierzyć siły na zamiary i nie rzucać się na zbyt głęboką wodę. Mały i prosty rębak do gałęzi będzie lepszy niż próba zbudowania potężnej maszyny, której koszt może często przekroczyć cenę profesjonalnego sprzętu.
Zdjęcie: Envato Elements